Ben weider doping bildirgesi

Steroidlerin Insan Sagligina verdigi zararlar.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Ben weider doping bildirgesi

Mesajgönderen Vucutor3 » Kasım 28th 2005, 07:19

IFBB (International Federation Of Bodybuilders)Baskani
Ben WEIDER'in Doping Hakkindaki Bildirgesi

"Uluslararasi Vücut Gelistiriciler Federasyonu baskani olarak dopingle ilgili bu resmi görüsün yayinlanmasindan gurur duyuyorum. Bu belge spordan, tehlikeli ilaçlari uzaklastirmak için sarfettigimiz samimi çabalarin bir ürünüdür.

Birçok sporda vücut gelistirme sporu dahil, sporcular yüksek bir performans ve rekor kirmak için steroidleri ve diger ilaçlari kullanmislardir. Bu amaçla ilaç kullanmak aldatmacadir. Daha önemlisi sporcunun sagligi için tehlikeli hatta bazen ölümcüldür.

Vücut gelistirme vücudu tahrib etme degildir. ilaç kullanma vücut gelistirme sporunun gelisitirdigini yok eder. Yalniz vücut gelistirme degil bütün sporlar yarismaya dayanmali, zevk vermeli, saglik ve kuvveti gelistirmelidir. Steroidlerin ve diger ilaçlarin kullanimi zararli bir etki meydana getirmektedir. Bu etki spordan beklenilenlerin tam tersidir.

Bu bildiride ilaçlarin tehlikelerini açik ve kapsamli bir sekilde izah ettik. Bildirinin hazirlanmasinda en son ve inanilir tibbi bilgiler kullanilmis ve IFBB'nin ilaç kulanimini azaltmak için ne yaptigi anlatilmistir.

Uluslararasi Olimpiyat Komitesi baþkani sayin Juan Antonio Samaranch'in steroidlerin kullanilmasina karsi kesin tavir koydugunu ifade etmekle gurur duyuyorum. Onun verdigi ilhami vücut gelistirme sporuna steroid testlerini sormama cesaret vermistir. Onun liderliginde çok ilerleme saglanmistir. Federasyonumuzun çalismalarini destekleyen Prens Alexandre da Merode lOC'nin tip komitesinin baskani olup sporda dopinge karsý mücadele eden büyük liderlerden biridir. Federasyonumuzun çabalarini destekleyen Prens De Merode'a tesekkür ederim.

Özellikle Uluslararasý Olimpiyat Komitesinin doping komisyonu baskani Prof. Dr. Manfred Donike'ye verdigi destek ve sürekli rehberligi için tesekkür ederim. Onun yardimi ile IFBB ilaç kullanimina karsi talimatlari hazirlamis ve etkin doping prosedürlerini uygulamaya koymustur. Donike'nin yardimi olmaksizin IFBB'nin doping komitesinin çabalari basarili olmazdi. Bu görüs bildirisinin hazirlanmasinda çok emegi geçen IFBB'nin tip ve doping komiteleri baskani Dr. Bob Goldman'a tesekkür ederim. Dr. Goldman IFBB'in vücut gelistirme sporundan steroidleri arindirma mücadelesine itici bir güç olusturmustur.

Dr. Goldman IFBB'ye üye 130 ülkede doping testlerinin yayginlastirilmasinda yorulmaksizin çalismistir. Onun liderligi bütün ulusal vücut gelistirme federasyonlarinin yöneticilerine ilham kaynagi olmus ve birçok makaleleri ve konferanslari gerek ulusal gerek uluslararasi vücut gelistirme yöneticilerine ve sporcularina IFBB'nin antidoping programlarinda basarili olmalarinda gerekli bilgiyi vermistir.

Almanya'dan Prof. Dr. Friedhelm Beuker'e de federasyonumuzun doping testi programinda yaptigi çalismalar ve sürdürdügü destek ve isbirligi için tesekkür ederim.

IFBB ekibi ve bugüne kadar elde ettigi sonuçlarla iftihar ediyorum. Mücadelemizi, steroid ve doping kullanimini spordan tamamen ve bir daha kullanilmamak üzere elimine edinceye kadar devam ettirecegiz. ilaç ve doping'den arindirilmis spor günlerinin özlemi ile saygilarimla..."

Karasan
BANLANDI

Mesajgönderen Karasan » Ocak 16th 2006, 11:16

Kusura bakmayin ama ben bu adama gicigim, zira kendi federasyonlarinin en buyuk ve prestijli yarismasi Mr. Olympia'ya katilan yarismacilarin kullandiklari buyume hormonu ve steroidlerin haddi hesabi yok.
Bu bildirge iki yuzlulukten ibarettir.
Spora yaptiklari katkilardan bahsediyorlar ancak bence, sporda testosterone kullanimini ilimli bir bicimde savunmalari cok daha soylu bir davranis olurdu.
Weider kardeslerin, sloganlari "Creating Champions Since 1936"
ama o yarattiklari sampiyonlarin cogunun ilac kullandiklarini inkar ederler, bunu anlamak mumkun degil...

Starcan
VIP
VIP

Mesajgönderen Starcan » Ekim 7th 2007, 10:50

Sözlerinde haklilik payi vardir karasan arkadasim. Fakat olaya söyle bakman daha dogru olmazmi? Vücutgelistirme sporunun ne kadar göze battigini ve insanlarin sadece doping den ibaret oldugunu zannetmesi ve vücutgelistirmecilere sporcu gözüyle bakilmadigini ortaya koyacak olursak, buna göre doping hakkinda verilecek aciklamalarin herhalde ayan beyan olmasini düsünemezsin. O zaman her spor camiasi(halter-güres-boks-gülle atma-basketbol vs.) doping aciklamalarinda falanca filanca ilac kullanildi seklinde bildiri sunsunlar. Sence bu dogru olurmuydu? Evet diyorsan o zaman sana ortaya cikabilecek durumdan bahsedeyim.

Öncelikle doping kullaniliyor aciklamasini yapan spor camiasi olimpiyatlardan cekilir. Ikinci olarak vücutgelistirme sporu sporluktan cikarilir ve yerine fitness sporu gelir(60-75kg lik atletik yapilar).

Dünya'da doping kullanimi %50 daha fazla artar.

“Steroidlerin ZARARLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir