Anabolik-Androjenik Steroidler

Steroidlerin Insan Sagligina verdigi zararlar.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 5th 2013, 15:12

Sadece 3 ana AAS türevi var: Testesteron, DHT ve NorTestesteron (NT). Her AAS bu 3 gruptan birine ait. Zaten DHT ve NT Testesteronun alt türevleri...

Sen sorunca kitabı açıp bir daha baktım. Boldenone (Equipoise) Testosteron türevi. Vucutta reduktaz enzimiyle dihidroboldenon'a dönüşüyor. Ama testosterona oranla bu dönüşmeye yatkınlığı çok az.

Zaten Testestesteron2un da bir kısmı vucutta DHT'ye dönüşüyor. Ama bu T ile DHT2nin aynı ana türev olduğu manasında değil.

Türevlerin ayrımı, kullanımının olası yan etkileri ile alakalı.

T kullananlarda hem DHT(androjenik) hem de estrojenik yan etkiler olası
NT kullananlarda androjenik etki az ama estrojenik (ve/veya projesteronik) etki olası.
DHT kullananlarda estrojenik etki yok ve androjenik etki de nispeten az..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 5th 2013, 15:12

ksiren yazdı:Sadece 3 ana AAS türevi var: Testesteron, DHT ve NorTestesteron (NT). Her AAS bu 3 gruptan birine ait. Zaten DHT ve NT Testesteronun alt türevleri...

Sen sorunca kitabı açıp bir daha baktım. Boldenone (Equipoise) Testosteron türevi. Vucutta reduktaz enzimiyle dihidroboldenon'a dönüşüyor. Ama testosterona oranla bu dönüşmeye yatkınlığı çok az.

Zaten Testestesteron'un da bir kısmı vucutta DHT'ye dönüşüyor. Ama bu T ile DHT2nin aynı ana türev olduğu manasında değil.

Türevlerin ayrımı, kullanımının olası yan etkileri ile alakalı.

T kullananlarda hem DHT(androjenik) hem de estrojenik yan etkiler olası
NT kullananlarda androjenik etki az ama estrojenik (ve/veya projesteronik) etki olası.
DHT kullananlarda estrojenik etki yok ve androjenik etki de nispeten az..

Kullanıcı avatarı
Serhat Kucuk
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen Serhat Kucuk » Nisan 5th 2013, 18:52

AAS'mı testesteron türevi yoksa testesteron'mu AAS türevi ?
Boldenon Testesteron Türevi, evet zaten bütün AAS testesteron türevi değil mi ?
Primobolan'ın kimyasal yapısı daha çok DHB'ye yakın değil mi? Primobolan'ın DHT benzeri etkileri diğer DHT türevlerine kıyasla çok daha sınırlı mesela. Winstrol, Masteron, Proviron gibi saç dökme etkisinden çok boldenone gibi iştah açma etkilerine sahip. Benim bildiğim equipose ve primobolan depot çok sınırlı miktarda dht'ye dönüşüyor.

Yinede ksiren, senin kadar hakim değilim konuya. Benim yazdıklarım daha çok senin beni düzeltmen amaçlı olabilir ancak, nacizane. :)

korkusuz
Üye
Üye

Mesajgönderen korkusuz » Nisan 5th 2013, 22:31

ksiren bu konuda çok bilgilisin sana bişey sormak istiyorum.

doğduğumda testislerim torbaya inmemiş ve inmesi için ilkokulda hormon iğneleri oldum geçenlerde doktora gittim ve elle muayene edip jinekomasti var ameliyat olmalısın dedi

sence bu durumun anlattığım olayla bi ilişkisi var mıdır ? teşekkürler

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 6th 2013, 11:27

[flash width=620 height=415]http://www.youtube.com/v/65K20aUMd5Q&list=WLAEAC67811726F515[/flash]

Dorian Yates AAS'ler hakkında konuşuyor.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 7th 2013, 15:40

Serhat Kucuk yazdı:AAS'mı testesteron türevi yoksa testesteron'mu AAS türevi ?
Boldenon Testesteron Türevi, evet zaten bütün AAS testesteron türevi değil mi ?.........

Yinede ksiren, senin kadar hakim değilim konuya. Benim yazdıklarım daha çok senin beni düzeltmen amaçlı olabilir ancak, nacizane. :)
Türev iyi bir kelime değil zaten, ister istemez kavram kargaşası yaratıyor. Türevi unutalım :)

AAS ilaçlarının ortak özelliği hepsinin de androjen reseptörüne bağlanarak iş görmeleri. Bu bakımdan hepsi aynı. Zaten hepsi de testesteron ile yakından ilgili. Yani moleküler yapıları çok benzer.

Bu kitapta W. LLewellyn piyasada satılan AAS ilaçları 3 ana sınıfa ayırmış. Yukarıda bahsettiğim T, NT ve DHT sınıfları. Her ne kadar her değişik ilacın moleküler yapısı biraz farklı olsa bile, yazara göre bu sınıflandırma mantıklı, çünkü bu sınıflara ayırdığı ilaçların moleküler yapısı bu 3 ana (insan vucudunda doğal olarak bulunan) AAS'lere daha çok benziyor.

Ayrıca,
-DHT sınıfındakiler asla estrojene dönüşmüyor ve asla estrojenik etkisi oluşmuyor.
-NT sınıfındakiler DHT'ye dönüşmüyor yani androjenik etkileri az. Estrojene de dönüşmüyorlar ama çoğunda estrojenik etki görülüyor. Bunun sebebinin (a)estrojen reseptörüne bağlanabilmesi veya (b)projesterona dönüşmesi olduğu düşünülüyor.
-T sınıfındakiler hem DHT'ye hem de estrojene dönüşüyorlar.

Serhat Kucuk yazdı:Primobolan'ın kimyasal yapısı daha çok DHB'ye yakın değil mi? Primobolan'ın DHT benzeri etkileri diğer DHT türevlerine kıyasla çok daha sınırlı mesela.
Boldenone'un bir kısmı vucutta (reduktaz enzimiyle) Dihidro-Boldenone'a dönüşüyor. Yani değişime uğrayıp DHT sınıfından bir AAS oluyor. Ve tabii ortaya çıkan bu DHB'nin kimyasal yapısı da, yine bir DHT sınıfından olan primobolan'a benzer oluyor. Benim anladığım bu.

Serhat Kucuk yazdı:Benim bildiğim......primobolan depot çok sınırlı miktarda dht'ye dönüşüyor.

Primobolon DHT'ye HİÇ dönüşmüyor, çünkü kendisi DHT (sınıfından).

Serhat Kucuk yazdı:Yinede ksiren, senin kadar hakim değilim konuya. Benim yazdıklarım daha çok senin beni düzeltmen amaçlı olabilir ancak, nacizane.
Yok yahu, senin de bildiğin gibi benim bu konuda hiç bir birikmim falan yok. Pratik bilgim zaten -0-. Teorik bilgim ise sadece bu kitabı çevirirken aklımda kalanlarla konuyla ilgili çook az sağda solda okuduklarımdan.

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 7th 2013, 16:25

Çeviriye devam etme imkanınız var mı ksiren? PCT kısmını çok merak ediyorum özellikle, çok farklı pregnyl kullanımları var yabancıların.

korkusuz
Üye
Üye

Mesajgönderen korkusuz » Nisan 7th 2013, 23:35

korkusuz yazdı:ksiren bu konuda çok bilgilisin sana bişey sormak istiyorum.

doğduğumda testislerim torbaya inmemiş ve inmesi için ilkokulda hormon iğneleri oldum geçenlerde doktora gittim ve elle muayene edip jinekomasti var ameliyat olmalısın dedi

soruma cevap vermedin galiba bilmiyorsun bende soruyu yanlış yere yazmışım özür dilerim 8-)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 7th 2013, 23:45

korkusuz yazdı:...doğduğumda testislerim torbaya inmemiş ve inmesi için ilkokulda hormon iğneleri oldum geçenlerde doktora gittim ve elle muayene edip jinekomasti var ameliyat olmalısın dedi

Bu problemi hiç bilmiyordum, sen bahsedince bakındım.. Adı kriptorkidizm. Bayağı da sık görülen bir doğum problemiymiş. Normal zamanda doğan erkek bebeklerin %3'ünde, erken doğanların da %30'unda bu var..

Okuduğum kadarıyla:

Kriptorkidizm genelde ameliyatla düzeltiliyor ama hormon tedavisi de kullanılıyor. Kullanılan hormon gonadotropin. Yan etkisi (senin de tahmin ettiğin gibi) jinekomasti olasılığı. Eğer doktor jinekomasti teşhisi koyduysa ameliyat temelli çözüm sağlar. Basit bir ameliyat bu.. Jinekomasti ameliyatı yerine anti-estrojen ilaçlar denenebilir. Nolvadex veya arimidex mesela..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 7th 2013, 23:47

Jacklifter yazdı:Çeviriye devam etme imkanınız var mı ksiren? PCT kısmını çok merak ediyorum özellikle, çok farklı pregnyl kullanımları var yabancıların.
Kısa zaman içinde tekrar başlıyorum. Söz..

“Steroidlerin ZARARLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir