Kendi Planını Kendin Yap !

Antrenman program teknikleri Program örnekleri ve sizin antrenman programlarınız .

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
bgrhnGNC
Yeni Üye
Yeni Üye

Kendi Planını Kendin Yap !

Mesajgönderen bgrhnGNC » Kasım 21st 2013, 15:56

Benim bir önerim olacak. Bu arada çoğu kişi acemi ve bilgisiz bir umutla buraya girip kendisine uygun antrenman programı ve egzersiz çeşitleri arayıp duruyor. Sayısız başlık ve bilgi karmaşasıda almış başını gidiyor. BESYO mezunu 3ç kademe bir antrenör olarak branşımın dışında da olsa fitness ve bodybuildingle illa ki kesiştiğimiz noktalar oluyor ve o yüzden bu forumdayım. buranın bilgeleri ve yöneticlerinden bir ricam olacak ister bu konu başlığı ister yeni sabit bir konu başlığı isterseniz ortak bir çalışmayla bir makale şeklinde bir çalışma yapın ve b u karmaşadan herkesi kurtarın ama kurtarın.

Yani demek istiyorum ki yeni başlayan ne yapmalı nasıl çalışıp nasıl beslenmeli bunu bi açıklayın örnek 1-2 plan yazın daha sonra bunun devamında ki süreci aşama aşama işleyin emin olun herkes kendisinin ihtiyacı olduğunu içğinde bulup kendi ihtiyaçları ve seviyesine göre bu bilgilerden kendi konfigurasyonunu yapacaktır. Örneğin Hangi antrenman sistemi ya da kaç tekrar sayısı ya da kullanılan ağırlşık miktarı hareketin çeşidi neyi kazandırır neyi kayetirir bunları tek tek işlersek bence güzel bir sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Body building hakkında dediğim gibi çok engin bilgilere sahip değilim benim ki nacizane bir öneri sadece. Amacım haddimi aşmak kimseye akıl vermek değil. SAYGILAR :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 21st 2013, 22:05

Ağırlık çalışmanın manası kasları alışkın olmadıkları dirence karşı çalıştırmak. Yani hep ileri gidiş hedeflemek lazım ki kaslar alışkın olmadıkları dirence karşı çalışabilsinler. Kütle ve güç artımı SADECE kasların alışkın olmadıkları dirence karşı çalışmalarıyla mümkün.

Yeni başlayanların yapacağı en mantıklı antrenman klasik haftada 3 gün yapılan ve her antrenmanda bütün vucudun çalıştırıldığı sistem. Sinir sistemi kasları limitlerde kullanmayı henüz beceremediği için bu kadar sık çalışmak en mantıklısı. Adapte olduktan sonra (1-2 ay) gelişime göre yeni bir program planlanabilir. Bu planlama da tamamen mantık kullanarak yapılmalı.

İlk başlayanlar ilk antrenmandan itibaren HER antrenmanda ileri gidiş hedeflemeli. Ya kullanılan ağırlıklar ya d yapılan tekrarlar arttırılmalı. Her set tamamen tükenene kadar devam ettirilmeli. Tükenmenin manası artık 1 tekrar daha yapamayacak hale gelene kadar set bitmeyecek...

Gelelim beslenmeye.. Yeni başlayanlarda kas gelişimi için bence en önemli detay antrenman. İleride şahsi potansiyel sınırlara yaklaştıkça beslenme çok daha önemli olacak ama başlangıçta o kadar değil.

Bunu tek istisnası yağ kaybetmek. Eğer birey yağlıysa ya da obezse o zaman en önemli detay diyet. Alınan kaloriyi azaltmadıkça yağ kaybı mümkün değil. Sağlıklı beslenmek, gerekli proteini (saf vucut ağırlığı x 1gr) ve viyamin-mineralleri temin etmek demek. Bu kadar basit.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Kasım 22nd 2013, 10:23

Başlık için teşekkürler hocam. faydalı olacağını düşünüyorum... Yeni başlayanlar için nacizane bende bişey eklemek istiyorum.
AYNADAKİ HALİMDEN MEMNUNMUYUM? (Kilit soru)

Bu sporu ben ve benim gibi belli bir noktaya gelmek için yapan kişilerin kendisine ilk sorması gereken soru bu... Maalesef babyface olmak bile yeri geldiğinde işe yaramıyor (Tecrübeyle sabit) ister kadın ister erkek olsun vucüt yapısı ve görsellik aslında bu yazıyı okuyan herkesin bilinç altında yatan bir gerçek... İşin diğer boyutlarına şimdilik girmedim (ilerleyen sayfalara saklıyorum :) ) sonuç itibariyle yeni başlayanların kendisine ilk olarak bu soruyu sormasını daha sonra antrenman beslenme dinlenme üçgenini kurmasını tavsiye ediyorum ben... Çünkü aslında herşey bu sorunun altında-cevabında saklı...

Not:Bazen en erdemli insanların bile feragat edemediği tek duygudur BENLİK duygusu bunu faydalı olarak kullanabilirsek, sadece amacımıza hizmet eder, bizi küçültmek yerine... SAYGILAR... :)

“Vücut Geliştirme Antrenman programları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir