Ağırlık-Aerobic döngüsel prensibi ( Şener Üşümezsoy )

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Ocak 15th 2010, 13:54

sağol Kemal abi bu sıralar forumda bir kas yakımıdır gidiyor..bende konuyu iyice irdelemek için yağ yakımı ve kardio üzerine makalelere yöneldim..yine en iyisi bildiimiz ve senin yazdığın metod...haftada 2-3 gün antreman sonrası 30 dk evdekilerle konuşacak kadar bir tempoda kardioya devam...eksik olma...

Kullanıcı avatarı
misericordia
VIP
VIP

Mesajgönderen misericordia » Ocak 15th 2010, 13:58

yarım kilo yağ yakımı için 3500 kalori gerekiyor yağdan kullanmak kaydıyla. yani bu şu demek anladığım kadarıyla. antremana gittik ağırlık antremanını yaptık ve muhtemelen agırlık antremanımız bittigi sırada glikojen depoları boşalmış oldu ve agırlık atremanından sonra yapacagımız kardiyoda yağ dan enerji sağlanacak? ve başladık kardiyoya 85 kilo bi insan 140 nabızlarda 30 yaşında desek 15 dakikada ortalama 100 kalorifilan yakıyor.bir saat eğer kardiyo yaparsa 500 kalori oluyor. bunu haftanın her günü tekrarlarsa eğer anca yarım kilo yağ yakmış olacak yani öyle mi? :) Bu impossible bir durum. yani iki haftada 1 kilo yağ yakmış olmak demek bu ayda 2 kilo eder.haftanın her günü 2 saatlik bir antreman yapıldığı takdir de hemde :):) bi mantıksızlık var giibi

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Ocak 15th 2010, 15:18

Kan sekeri ve kas glukojeni azaldikca da yag yakilmaya basliyor. Kan sekeri cok duserse, ancak kas "yakiliyor".demiş Kemal abi peki:antreman şiddeti ne olmalıki kaslardaki glukojeni tamamen bitirip kardioyla dah afazla yağ yakalım..kan şekeri ve kas glukojeninin azaldığını nasıl anlarız..ne kadar yoğun bir antreman yapılsa bile kaslarda depolanan glukojenin sıfırlanmadığını daha önce okumuştum ..glukojeni sıfırlamadan nasıl yağ yakımına geçeriz..

karizma10
Üye
Üye

Mesajgönderen karizma10 » Ocak 15th 2010, 17:01

Bu konuda günlerdir yazışmalar var : ))) Bunu bir ortasını bulamazmıyız.Bende antreman sistemini ona göre ayarlayacagım.Hocalarımın ortak fikrini bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
misericordia
VIP
VIP

Mesajgönderen misericordia » Ocak 15th 2010, 17:08

yani hocalarımız yardım :D:D

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 15th 2010, 22:15

misericordia yazdı:yarım kilo yağ yakımı için 3500 kalori gerekiyor yağdan kullanmak kaydıyla. yani bu şu demek anladığım kadarıyla. antremana gittik ağırlık antremanını yaptık ve muhtemelen agırlık antremanımız bittigi sırada glikojen depoları boşalmış oldu ve agırlık atremanından sonra yapacagımız kardiyoda yağ dan enerji sağlanacak? ve başladık kardiyoya 85 kilo bi insan 140 nabızlarda 30 yaşında desek 15 dakikada ortalama 100 kalorifilan yakıyor.bir saat eğer kardiyo yaparsa 500 kalori oluyor. bunu haftanın her günü tekrarlarsa eğer anca yarım kilo yağ yakmış olacak yani öyle mi? :) Bu impossible bir durum. yani iki haftada 1 kilo yağ yakmış olmak demek bu ayda 2 kilo eder.haftanın her günü 2 saatlik bir antreman yapıldığı takdir de hemde :):) bi mantıksızlık var giibi
Mantiksizlik yok. Belki aerobik antrenman biraz metabolizmayi hizlandirdigi icin birkac saat vucut normalin biraz ustunde yag yakabilir ama bu da cok birsey degil. Bu sebeple de yag yakiminda en onemli degisken diyet. 1 saat aerobik yaptiktan sonra 1 hamburger yesen yaktigindan fazlasini geri aliyorsun.

Yag yakmak icin harcanan kaloriden daha azini yemek lazim. Bunu ya cok kalori harcayarak ya da az kalori yiyerek yapabiliriz. Kalori alimini azaltmak kesinlikle daha kolay. Kalori azaltildiktan sonra %10-20 daha cok yag kaybetmek icin kardiyo yapilabilir. Ama asil isi goren diyet.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 15th 2010, 22:26

Yüksel Bayram yazdı:Kan sekeri ve kas glukojeni azaldikca da yag yakilmaya basliyor. Kan sekeri cok duserse, ancak kas "yakiliyor".demiş Kemal abi peki:antreman şiddeti ne olmalıki kaslardaki glukojeni tamamen bitirip kardioyla dah afazla yağ yakalım..kan şekeri ve kas glukojeninin azaldığını nasıl anlarız..ne kadar yoğun bir antreman yapılsa bile kaslarda depolanan glukojenin sıfırlanmadığını daha önce okumuştum ..glukojeni sıfırlamadan nasıl yağ yakımına geçeriz..
Kan sekeri ve kaslardaki glikojen azalinca enerji icin yag kullanilmaya basliyor. Glukojen hicbir zaman tamamen bitmiyor.
Kan sekeri COK duserse proteinler (kaslar) dan glukoz sentezleniyor. Beyinin glukoz ihtiyacini karsilamak icin (normal sartlarda, beyin yaglari enerji olarak kullanamiyor).
15-30dk siddetli antrenman yaptiktan sonra istenen lukoz-glukojen azalmasi saglaniyor. Buyuk bir kas grubu calistirilmissa dusus daha kisa zamanda oluyor haliyle. VG tipi antrenmanda enerji icin ozellikle kas glukojeni kullaniyor. VG antrenmani sebebiyle salgilanan GH yag dokularinin dolasima yag asitlerini birakmasini tetikliyor. Antrenmandan sonra kardio yapmaya baslayinca vucut hemen yag asitlerini enerji olarak kullanmaya basliyor. Boylece aerobik antrenmanda harcanan enerjinin buyuk miktari yaglardan gidiyor.

Genelde ileri surulen fikir boyle.

karizma10
Üye
Üye

Mesajgönderen karizma10 » Ocak 16th 2010, 08:45

Ben antremanlardan sonra 15-20 dk arası kardiyo yapıyorum ve yararını görüyorum.Hacim almadada sıkıntı yaşamıyorum.en azından benim için böyle.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir