Antrenmandan sonra karbonhidrat almasak?

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

yusufziya
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen yusufziya » Kasım 10th 2012, 14:19

pekala. spordan sonra protein adına ne alınabilir.

süt veya yoğurt olabilir mi.

yoksa et veya tavuk mu alınacak. ?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 10th 2012, 16:25

declorx yazdı:peki antrenmanda enerjik hissetmiyorsak ? bende var bu durum, yağ yakmaya çalıştığım için düşük karbonhidrat tüketiyorum. bu enerji düşüklüğünü düşük karbonhidrata bağlıyorum. yani glikojen depolarım boş olduğu için belkide bu durum. tamam yağ yakımım çok güzel gidiyor ama hem glikojen depolarım dolu olsun daha sert antrenmanlar çıkartayım ki kas artışıda olsun :) oda olsun buda olsun :)
Antrenmandaki enerji düşüklüğü glikojen depolarının boş olmasından değil. Depolar boş değil, sadece azami doluluk yok. Ketosis diyeti yapılsa bile depolar %60 dolu.

Depoların max doluluğu maraton koşanlarda veya triatlon falan yapanlarda gerekli. Antrenman süresince azar azar glukoz kullanılıyor. Ve de normal bir ağırlık antrenmanında 200 civarı kalori sarfediliyor. 200 ÷ 4 = 50gr glukoz lazım. Bu karaciğer ve kaslarda bol bol var. Bir de üstüne zaten metabolizma harcanan glukozu tekrar yerine koyuyor (laktik asitten, glukozun kendisinden falan). Hem bu 200 kalorinin hepsi anaerobik (sadece glukoz kullanılan) olarak değil, aerobik sistemden de gidiyor. Aerobik metabolizma ise yağları kullanabiliyor. Falan filan..

Depoların ful olmamasının ağırlık çalışmasına bilinen hiç bir engeli yok.

Ama tabi herkes farklı. Eğer karb alınca antrenmanların daha enerjik-istekli ve keyifli oluyorsa almalısın. Diyette bile olsan, karb alınacak en iyi zaman antrenman sonrası zaten. Hatta beraberinde kreatin de almayı dneyebilirsin..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 10th 2012, 16:28

yusufziya yazdı:pekala. spordan sonra protein adına ne alınabilir.

süt veya yoğurt olabilir mi.

yoksa et veya tavuk mu alınacak. ?
Süt-yoğurt içinde biraz karb da var. Eğer keto diyeti yapmıyorsan bu ikisi de çok iyi. En azından 10gr protein sağlayacak miktarda alınabilirler. Ya da peynir, yumurta, herhangi bir et.. Bu da iyi seçim. Bence antrenmandan sonra illa ki çok çabuk kana karışan bir protein gerekli değil. Yani "whey'siz olmaz" cı değilim..

yusufziya
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen yusufziya » Aralık 31st 2012, 17:16

ksiren ..

söylediklerinize katılıyorum .
imkan olsa söyledikleriniz yapılsaydı keşke.

ama...

anteremandan sonra insanda hal kalmıyor.

en iyi çözümde whey gibi gözüküyor.

needly
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen needly » Ocak 27th 2013, 03:52

workout sonrası karb. alımı tamamıyla yanlıs bır kavramdır sebebı ; calısma bıttıkten sonrakı zaman ıcınde GH sevıyesı oldukca yuksektır ve eger hemen sımple seker alırsan bu GH sevıyesı oldurur ve butun werilen emek bosa gitmis olur.hemen sonrasında alınması gereken micronized proteın weya bcaa's olmalıdır .whey de olmuyor cunku 20 dkıkaya ıhtıyac war bozulan kasların onarılmasına ama micronized protein anında etkendir .bu proteine ornek olara optimum hydrowhey ve MHP den isofast dir.pahalı proteinler oldugu kesındır ama bcaa ucuzdur (eger dıger proteinleri alamıyorsanız).
George Farah semınerınden bı bolumu aktarmıs oldum sızlere arkadslar.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 28th 2013, 13:50

George Farah'ın başına taş düşsün.. Bu adam ve benzeri "guru"lar aslında beslenme-antrenman uzmanı değil, hormon uzmanı adamlar. Müşterilerine verdikleri hormon karışımları ile aldıkları sonuçlar çok iyi ama dergilerde-sempozyumlarda işin bu yanından bahsetmiyorlar. "Şu idmanı yaptırdım, şu şekilde besledim" diye anlatıyorlar. Hiçbirini sevmem..

Onların da umurundaydı sanki :)

Antrenman sonrası mikronizeymiş, hidrolizeymiş falan gerekli değil. Herhangi bir (tam) protein çeşidi alınırsa ihtiyaç görülüyor. Hatta isteyen kasein alsın. Doku yapımını tetiklemek için anında kana karışması meselesi çok abartılıyor bence. Hızlı isteyenin konsantre whey kullanması yeterli. Karbonhidrat sevmeyenler de izole whey kullanabilirler. Hidrolize'nin doku yapımı için herhangi bir ilave faydası görülmüş değil. Dergilerdeki iddiaların hepsi hipotez. Hiç bir somut veriye dayanmıyor..

Karbonhidrat alımı ve insülin salınımı sonucu GH iş göremiyor bu doğru. Ama sadece proteim alınca da insülin salınıyor. Daha az ama yine de salınıyor. Ve de antrenman sonrası GH'nin bir süre iş görmemesi meselesi de (yine) çok abartılıyor. Ne olur 1-2 saat de iş görmeyiversin? Sonra insülin normale dönecek ve GH kaldığı yerden devam edecek..

needly
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen needly » Ocak 29th 2013, 00:39

özel
Üye
Üye

Mesajgönderen özel » Haziran 17th 2013, 16:14

gün içerisinde yani öğlen yemeğinde aldıgım 200 gr lapa pirinç yada bulgurdan başka karbonhıdrat kullanmıcam 88 kg mım 180 gr protein kullanıyorum antreman öncesi nox protein tozu anreman sonrası ise kreatin ve protein kullanıcam ve gece yatarken casein sizce programım nasıl saygılarımla forum üyleri ve kemal abi

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Haziran 18th 2013, 10:17

Kemal Siren yazdı:George Farah'ın başına taş düşsün.. Bu adam ve benzeri "guru"lar aslında beslenme-antrenman uzmanı değil, hormon uzmanı adamlar. Müşterilerine verdikleri hormon karışımları ile aldıkları sonuçlar çok iyi ama dergilerde-sempozyumlarda işin bu yanından bahsetmiyorlar. "Şu idmanı yaptırdım, şu şekilde besledim" diye anlatıyorlar. Hiçbirini sevmem..

Onların da umurundaydı sanki :)

Antrenman sonrası mikronizeymiş, hidrolizeymiş falan gerekli değil. Herhangi bir (tam) protein çeşidi alınırsa ihtiyaç görülüyor. Hatta isteyen kasein alsın. Doku yapımını tetiklemek için anında kana karışması meselesi çok abartılıyor bence. Hızlı isteyenin konsantre whey kullanması yeterli. Karbonhidrat sevmeyenler de izole whey kullanabilirler. Hidrolize'nin doku yapımı için herhangi bir ilave faydası görülmüş değil. Dergilerdeki iddiaların hepsi hipotez. Hiç bir somut veriye dayanmıyor..

Karbonhidrat alımı ve insülin salınımı sonucu GH iş göremiyor bu doğru. Ama sadece proteim alınca da insülin salınıyor. Daha az ama yine de salınıyor. Ve de antrenman sonrası GH'nin bir süre iş görmemesi meselesi de (yine) çok abartılıyor. Ne olur 1-2 saat de iş görmeyiversin? Sonra insülin normale dönecek ve GH kaldığı yerden devam edecek..

hocam bu başlık kafamdaki soru işaretlerini pek gidermedi :( ben 18 yaşında 1.68cm 48 kg im antrenmandan hemen sonra ve bunu takip eden 3 saat ne yiyip ne içecem?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 18th 2013, 13:55

Bu başlığın seninle hiç bir alakası yok zaten. Burada yağlanma problemi olanlar hakkında fikirler yazılı. Senin problemin tam tersine aşırı kilo azlığı. Senin önüne gelen herşeyi yemen lazım. Ekmek-tereyağı-et-yumurta-unlu gıdalar-süt ürünleri..

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir