Resim de Dünya 2. olduk

Sinema, tiyatro, kitaplar, şenlikler vb. tüm kültür etkinlikleri hakkında herşey ...

Moderatör: murat tahan

Starcan
VIP
VIP

Resim de Dünya 2. olduk

Mesajgönderen Starcan » Kasım 28th 2007, 08:47

Ceren Karaçayır Resimde Dünya İkincisi oldu

Fotoğraf karesinde, Ayvalık sokaklarında yürüyen bir simitçi çocuk var. Kullanılan fotoğraf tekniği, onu bir gölge, tablasını da pencerenin parçası gibi gösterse de elindeki güvercin, görüntünün aslını ele veriyor.

Resim

Çocuğun umutlarını elindeki güvecin, hayatının yükünü de başındaki simit tezgâhı taşıyor. Genç fotoğraf sanatçısı Ceren Karaçayır'ın çektiği bu fotoğraf, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nda 'İnsan' kategorisinde dünya ikinciliği aldı.

Ceren Karaçayır'a ödül getiren bu fotoğrafın ilginç bir öyküsü var. Bir gün Ayvalık sokaklarında gezerken karşısına aniden bir simitçi çocuk çıkmış. Onu görür görmez gözünde fotoğraf canlanan Karaçayır, çocuğun peşinden koşmaya başlamış. Koşarken bir yandan da alelacele makinesindeki geniş açıyı çıkarıp teleoptiğini takmaya çalışıyormuş. Neticede, çocuğa fark ettirmeden fotoğrafı çekmeyi başarmış: "Simitçinin beni görmemesi gerekiyordu; çünkü genelde insanlar fotoğraflarının çekildiğini görünce poz verir. Ben, ona hiçbir şey hissettirmeden fotoğraflarını çektim. O an, o kadar kritik bir andı ki, eğer beni fark etseydi elindeki güvercin uçabilir ya da fotoğrafın bu dengeleri söz konusu bile olmayabilirdi."

Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada, jüri heyeti tarafından 148 bin 203 fotoğraf, dört dalda tek tek incelendi. Amerikalı fotoğrafçı Jean-Claude Louis'in birinci seçildiği İnsan kategorisinde, Türkiye'ye ikincilik ödülünü getiren Ceren Karaçayır, 24 yaşında genç bir fotoğraf âşığı. National Geographic'ten alacağı ödül, onun ilk ödülü değil. Türk-Amerikan Derneği'nin 'Türk Amerikan Dostluğundan Yansımalar' konulu fotoğraf yarışması ve HSBC Bankası'nın 'Farklı Bakış Açıları Dünyamızı Zenginleştirir' konulu fotoğraf yarışmasında da birincilik ödülü almış. Ayrıca birçok sergileme ödülleri ve kişisel sergiler... Çocukken elinde oyuncak bir fotoğraf makinesi ile gezen Karaçayır, ortaokul yıllarında profesyonel makine ile fotoğraf çekmeye başlamış. Fotoğraf git gide onda bir aşka dönüşmüş. İlk fotoğrafının bir çiçek olduğunu söylüyor Karaçayır ve ekliyor: "Nasıl her insanın kendini ve duygularını ifade etmek için çeşitli yolları varsa, nasıl kimileri şiir yazarak, kimileri şarkı söyleyerek, kimileri resimlerle, kimileri karikatürlerle anlatıyorsa o günden bu yana ben de hayata dair duygularımı ve kendimi fotoğrafla ifade ediyorum."

'Fotoğraf hayatım yeniden başladı'
National Geographic yarışmasının kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Ceren Karaçayır, yarışmayı kaçırmamak için fotoğrafını sürenin dolmasından günler önce göndermiş. Bu ödülle fotoğraf hayatının ikinci defa başladığını düşünüyor. "Böyle bir başarı elde etmek, her geçen gün fotoğraflarıma daha fazla insanın baktığını ve bir şeyler hissettiğini görmek, benim için dünyadaki en büyük mutluluk; çünkü ben bir fotoğrafçıyım ve fotoğraf o anı yaşamak değil, yaşatmaktır." diyen Karaçayır, ödülden sonra işinin zorlaştığının bilincinde. Bundan böyle, ödülü layıkıyla taşımak ve başka başarılara da imza atmak istiyor. Halen fotoğrafla ilgili çeşitli projeler üreten Karaçayır, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde lisansüstü eğitimini yapıyor ve meslekî hayatını da fotoğraf ile sürdürüyor.

turkish_arnold
forumdostu
forumdostu
İletişim:

Mesajgönderen turkish_arnold » Haziran 23rd 2008, 15:47

yakında bende Mr. Olympia 1.si olcen

“Kültür & Sanat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir