Testosteron Hormonu Seviyeleri !

Vücut Geliştirme ile ilgili magazin niteliğindeki konularla ilgili mesajlar.SORU SORMA BAŞLIĞI DEĞİLDİR !

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
reverse
BB FAN
BB FAN

Testosteron Hormonu Seviyeleri !

Mesajgönderen reverse » Eylül 20th 2013, 08:46

Herkese merhabalar.

Anne tarafı komple şeker hastası olduğu için genetik olarak risk altındayım.
Geçen gün annemin ölçüm cihazıyla açlık şekerimi ölçtüğümde birkaç gün arka arkaya 103-105-113 gibi değerler alınca hemen hastaneden randevu aldım.
Yalnız tok iken yaptığım ölçümlerde sonuç normal çıkıyordu; 120.

Herneyse, hastaneye gittik doktor (doktor dediğime bakmayın, gittiğim hastane eğitim ve araştırma hastanesi olduğundan, karşıma genç bir bayan asistan doktor çıktı) bir sürü tahlil yazdı.
Hemen o anda aklıma geldi, madem sabah ve aç karnına gitmişiz testosteron hormonunu da tahlillere ekleyelim diye düşündüm.
''Acaba, testosteron hormonu tahlilleri de ekleyebilir misiniz listeye?'' dedim.
Yüzünde değişik bir gülümseme oluştu doktorun. Ben de sporla uğraştığımı, bu hormonun seviyelerini öğrenmemin önemli olduğunu belirtmek zorunda kaldım mecburen.
''Total testosteron mu?'' diye sordu, ben de hem total hem de serbest değerlere ihtiyacım var dedim. Bilgisayarda tıkır tıkır bir şeyler yaptı, biz de çıktık geldik.

Sonuçlar için tekrar gittik, bu kez tahlil sonuçlarını başka bir doktor değerlendirdi.
-Bu arada kısa bir not olarak: o gün verdiğim kanda şekerim 70küsür çıkmış, 3 aylık şeker denilen tahlil sonucu normal, karaciğer, böbrek vs. değerleri normal çıkmış.-

Tam doktor bizi postalayacaktı ki, aklıma özel istediğim testosteron hormonu sonuçları geldi, doktor sadece ''onlar da normal'' deyip geçiştirecekti ki, ben sonuçları bir kağıda yazmasını rica ettim.

Kafa karışıklığı o anda başladı.
Total Testosteron: 630
DHEA-S: 292

Şimdi bu DHEA-S ne oluyor. Bir sürü yerden okumaya çalıştım, net bir bilgi bulamadım. Bu bizim bildiğimiz manada serbest testosteron olmuyor sanırım?
Bilgi sahibi kişilerin yorumlarını beklemekteyim.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 20th 2013, 09:45

Dehidropiyandrosteron... vücutta bulunan androjenik bir hormon testesteron kadar olmasada vucütta önemli görevleri olan bir hormon... 292 ıu/dl normal bi değer... KEYİFLİ FORUMLAR.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 20th 2013, 09:47

Bu dheas bir androjen hormon. Erkeklerde ve kadınlarda adrenal bezde üretiliyor ve bu bezdeki olası problemleri teşhis etmek için kan testine ilave edilebiliyor.

İşin garip tarafı, genelde kadınların dheas seviyesi çlçülüyor. Erkeklerde kan testine ilave edilmesi normal bir durum değil. Bence doktor "serbest testosteron" ile karıştırmış. Cahillik herhalde..

Ve fakat, bakındım biraz ve senin dheas seviyesi çok düşük. 30 yaşlarında 640-540 arasında olmalıymış. Neden sende düşük olduğu araştırılmalı. Sana test sonuçlarını verdilermi? Verdilerse kağıtta anormal değerler işaretli olmalı.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 20th 2013, 09:55

Kemal Siren yazdı:Bu dheas bir androjen hormon. Erkeklerde ve kadınlarda adrenal bezde üretiliyor ve bu bezdeki olası problemleri teşhis etmek için kan testine ilave edilebiliyor.

İşin garip tarafı, genelde kadınların dheas seviyesi çlçülüyor. Erkeklerde kan testine ilave edilmesi normal bir durum değil. Bence doktor "serbest testosteron" ile karıştırmış. Cahillik herhalde..

Ve fakat, bakındım biraz ve senin dheas seviyesi çok düşük. 30 yaşlarında 640-540 arasında olmalıymış. Neden sende düşük olduğu araştırılmalı. Sana test sonuçlarını verdilermi? Verdilerse kağıtta anormal değerler işaretli olmalı.

ABİ ÜNİTE BAZINDA HESAPLAMIŞLARDIR

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Eylül 20th 2013, 14:35

Ya bu testesteron seviyesi nasil olculuyo?

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 20th 2013, 16:43

KiloProblemli yazdı:Ya bu testesteron seviyesi nasil olculuyo?

kan tahlili

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Eylül 20th 2013, 17:44

İyimiş benimde acil yaptırmam lazımda sperm le falan sanıyodum (ne alakaysa)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 21st 2013, 16:54

yok yok korkma :) :) :)

Kullanıcı avatarı
reverse
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen reverse » Eylül 22nd 2013, 08:14

Cevaplamakta geciktim kusura bakmayın.

Kemal abi, benim değerler mikrogram/desilitre cinsinden olabilir. Böyle olunca normal aralıkta oluyor. Doktor da normal çıkmış dediğine göre böyle olduğunu düşünüyorum.
Bana herhangi bir sonuç çıktısı verilmedi. Herşeyi doktor pc ekranından hallediyor.

Yalnız o bayan doktorun neden serbest testosteron yerine dheas testi yazdığını anlamadım.

İyice meraklandım şimdi. Gidip özellikle bunlar için bir tahlil mi yaptırsam?!...

merttszgn
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen merttszgn » Eylül 17th 2014, 12:20

Tahlil yaptırmadan vücutta testesteronun hangi seviyede olduğunu anlayabilme imkanımız var mı yani en azından fazlası veya azı ne tarz etkiler gösterir .

“Vücüt Geliştirme Main Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir