Yardım bekliyorum

Bu forum spora yeni başlayanlar yada başlama arzusunda olanlar için açılmıştır. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tabii soru sormadan önce sitedeki yazıları ve daha önce sorulmuş soruları ve cevapları okuyunuz!

Moderatör: murat tahan

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Yardım bekliyorum

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 6th 2013, 13:28

[align=center]Merhabalar, 3 yıldır bu sporla uğraşıyorum ama beklentilerimin sadece %10'nundayım.
İlk başladığım sene(2010) çaylak döenmim hiç bir şey bilmiyordum kim nederse onu yapıyordum 7.-8. ayda whey aldırmıştılar bana ve kreatin :)
ikinci sene biraz birşeyler öğrenmniştim :) ama yinede yeterli düzeyde değildi çünkü ikinci senenin sonunda sadece birazcık düzelme vardı vucudumda :) kiloda vermemiştim :) ikinci sene sonunda 1 ay diyet yaptım 8 kilo verdim 94-95 ten 84-85 e düştüm sonra gelişime başladım 3. senemin başlandıcında (geçen senenin eylül ekim ayları)define az kaslı fena görünmeyen bir vücudum vardı
3. senemin başında sakatlandım (kasım aralık) gögüs bölgemde ağrı oluştu( üzerime ağırlık gelmişti bende yakalamıştım) 2 ay ara verdim kiloları geri aldım 3 ay sonra voleybol antrenmanalrım başladı (haftada 4 gün 3 saatlik antrenmanlar) ancak bu sene şubattan sonra evde hazırlanıp haziranda salona tekrar başladım,
şuan kilom 95-96 vicarı kol ve omuz bölgemde gelişim sağladım ama göğüs bölgesinde ilerleme hala 0
yeme düzenim bozuldu kilo almaya başladım yemek programına ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirm,

haftada 3 gün salona gidiyorum ve her hareketin hakkını vermeye çalışıyorum salondan çıktığımda ciddi anlamda efor sarfetmiş oluyorum :)
(bu senede yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum öğrenecek çok şey var bu spor dalında :))
çalışma düzenim;

PAZARTESİ
bench press 4*8-10
ınclıne press 4*8-10
dumbell flys 4*8-10
cable crossower flys 4*8-10
chest press 2*15

barbell curls 4*8-10
seated dumbell curls 4*8-10
dumbell concentratıon curls 4*8-10
wrist curl 4*8-10

leg raises 2*max
broomstick twist 2*max

ÇARŞAMBA
lat pulldown 4*8-10
seated row machine 4*8-10
cable rowing 4*8-10
chin ups 4*8-10 (barfix cemediğim için latt pulldown makinesinde tersten çalışıyorum)

bent rows 4*8-10
triceps extensions 4*8-10
one arm dumbell triceps extensions 4*8-10
push down 4*8-10

sit-ups 2*max
incline leg raises 2*max
dumbell side bends 2*max

CUMA
leg press 4*8-10
kalf raises 4*8-10
leg extension 4*8-10
leg curl 4*8-10

front press 4*8-10 (bunu barla değilde makinede yapıyorum)
dumbell press 4*8-10
dumbell latarel raises 4*8-10
seated dumbell front raises 4*8-10 (tek tambılı iki kolla tutup ayakta öne açıyorum)
upraight rows 4*8-10 (z barla)

incline bench sit-ups 2*max
hanging leg raises 2*max
roman chair 2*max

çalışma programımda öyle . dün farkettim ki bencpresste ve ınclıne bencpresste ağırlığı göğüsümden çok boynuma daha yakın tutuyormuşum.

kullandığım supplementler ;
1 haftadır tribulus terrestis kulllanıyorum (amix marka bay vitaminden aldım)
2 haftadır multipower bcaa powder kullanıyorum
3 aydır protein kullanıyorum

tribulusu hergün sabah 1 tane alıyorum bcaa bir ölçek spor oncesi 1 ölçek spor sonrası proteinide spor önce sonrası alıyordum bittiği için sadece spor sonralı alıyorum (önümüzdeki gunlerde bay vitamınden nıtro tech almayı dusunuyorum )

durumum bundan ibaret butun onerı yardım eleştiri ve desteklere açığım
önümüzdeki günlerde fotoğraf ekliyeceğim. şimdiden herkese çok teşekkürler.[/align]

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 6th 2013, 13:32

eklemeyi unutmuşum boy 190 cm kilo 95-96 kg 11 yıllık voleybolcuyum.

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 17th 2013, 20:13

başlığı değiştirecem yardım bekliyorum :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ağustos 18th 2013, 11:01

zaten spor yapıyomuşsun kardiyoyu arttir ve bi diyetisyene gidip protein-sebze ağırlıklı bi diyet yazdır. 1 yıl sonra kralsın :) :)

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 21st 2013, 01:57

Kardio yapamiyorum dizimde agri var bsiklet surerken rahatsz ediyor. Diyetisyene gideceğim Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ağustos 21st 2013, 11:49

kardiyo yapamıyosan sıkıntı büyük... bi rica et belki kemal siren abimiz ona göre bi program yazabilir sana.

Pikachu
VIP
VIP

Mesajgönderen Pikachu » Ağustos 21st 2013, 12:13

Kardio sadece kosmak yada,pedal cevirmek degildir.Kürek cekebilirsin mesela buda bir kardio dur ve hemen hemen her salonda artik bu kürek cekme makinasindan bir yada bikac tane var.

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 23rd 2013, 09:29

Aynen öyle çok doğru ama dizim çok sıkıntı oluyor .Bulunduğum salonlarda kürek çekme makinası bulunmuyor maalesef.
Öneriler için teşekkür ederim. Kemal Siren abi heralde pm kabul etmiyor diye hatırlıyorum.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ağustos 25th 2013, 18:20

Anladığım kadarıyla;
-yağ kaybetmek istiyorsun,
-kas kütlesi arttırmak istiyorsun..

Yağ kaybetmek için en önemli unsur diyet. Yediğin kalori miktarını azaltmak şart. Günlük ihtiyacın olan kalori miktarını hesaplayıp bunun 500-1000 kalori azını alacağın bir diyet planla ve uygula. Farkına varmadan arada fazla kalori alımını engellemek için yediklerini kaydet. Sonuçlara göre zaman içinde kalori alımını ayarla..

Kas kazanmak için (veya diyet yaparken kas kaybetmemek için) protein alımını yüksek tut. Senin için günde 150gr protein yeterli olur. Demek ki 600kalori sadece proteinden gelecek. Geri kalan kalorileri yağ ve karbonhidratlardan karşılarsın.

Aklına yatan bir diyet bul. Ya yağları azalt ya da karbonhidratı. Kalori miktarını düşük tuttukça yağ yakımında çok fark olmayacak ama değişik diyetlerin değişik bazı etkileri oluyor. Açlık hissi, damak zevki falan..

Kas kazanımı için bir diğer olmazsa olmaz da antrenmanın hakkını vermek. Senin antrenman programını okuyunca antrenmanı hakkını vererek yapmadığını düşünüyorum. Her kas grubuna çok sayıda hareket yapıyorsun. Hakkını vererek tükenene kadar yapınca bu kadar çok hareket yapmak imkansız. Daha doğrusu yeni başlayanlar için imkansız. Bacak için ise tam tersine çok az hareket yapıyorsun..

Bence hareketleri yarı yarıya azalt. Mesela göğüs için sadece bench press ve cable crossover yap. 4'er set ve 8-12 tekrar aralığı. Her sette aynı kiloyla çalış. Set aralarında 1dk dinlen. Set temposu 2sn yukarı, 4sn aşağı. Bu şekilde ilk sette 12 tekrardan çok yapabiliyorsan bir sonraki antrenmanda ağırlığı arttır. Her sette bir önceki antrenmanda çıkardığın tekrarlardan daha fazlasını yapmaya çalış. Yani her antrenmanda ileri gidiş olmalı. Bu ileri gidişi görebilmek için de antrenmanlarını bir deftere kaydet.

Aklına gelen soruları sor lütfen

MrRebel
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen MrRebel » Ağustos 25th 2013, 21:47

Biraz daha anlatabilmek için resim ekliyeceğim :)
diyet planını ayarlamada kendime güvenmiyorum çünkü ortaya bulamıyorum hep az yiyip aşırı kilo verip (max 8 kg) kas kaybını izliyorum.
göğüs için çok titiz çalışıyorum bu çalışma stiliyle gözle görülür bir ilerleme kaydetmiştim oysa . 3. senemi bitirmek üzereyim Kemal abi.
göğüste bench press, dumbell flys, chest prest te çok iyi hissediyorum kasların çalıştığını. birtek cablle crossover ve inclıne benchte ayarı tutturamıyorum.
Bacak için ne ekleme olabilir mesela.

Genl olarak çok müthiş ağırlıklarla çalışmadığım için hareketlerin hakkını verdiğimi tekrar edebilirim zorlandığımda bırakmıyorum sesim bayağı çıkyor :) programda 4*8-10 yazmışım ama her hareketi 11-12 ye zorluyorum çağu zaman. ayrıca idman bitiminde dayak yemiş gibi halsiz ve yuzum sarı-siyah bir ifadeye burunmüş oluyor :) (daha nasıl hakkını verebilirim bilemiyorum :) )

Antrneman günlüğü tutmaya başlıyacam :)
Yeme listesi için bir diyetisyene gitsem uygun olurmu ? :)

“Vücut Geliştirme Yeni Başlayanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir