MMA

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 11th 2012, 17:11

sebastian yazdı:
TOLİK yazdı:konuyla çok alakalı değil ama evde bu tür dövüş sporlarına nasıl çalışılabilir acaba. veya kavgada heyecan nasıl kontrol edilebilir zaman zaman kavga gelir beni bulur ben o an ne oluyor anlamıyorum bi heyecen ne yaptığımı bilemiyorum gözlerim kapalı sağa sola saldırıyorum ama boş. sakin kalıp kendimi korumak veya dayak yesemde bi ikide ben vurmak istiyorum ama olmuyor elim ayağım titriyor. ağzım kuruyor. sesim bile çıkmıyor. yani bu korkaklıktanmı bu tür fazla tecrübem yok ondanmı yardımcı olabilirseniz sevinirim. nasıl aşabilirim bunu
Tolik öncelikle bir spor salonuna gidersen hem sosyal hemde sportif anlamda gelişirsin ve kavga sebeblerinin gitgide azaldığını görüp eskiden kızdığın şeylerin komik olduğunun farkına varırsın...

kavga edeceğin ve anlaşamayacağın kişilerle konuşma, seni rahatsız etmeye devam ederse müdürüne şikayet et, yoksa polise et,,elini sürmene gerek yok....yoksa o boş boş sataşan kişilerin korkak tavuk olduğundan zerre şüphem yok ama seni medeniyetsiz birinden ayıran bu centilmen tutumun olsun....he aniden olay gelişir ve ğzerine hücum ederse csur olup gereğini yapıp olacaklarla yüzleşmelisin o kişiler sana durup duruken gözüne kestirip sataşıyorsa zaten korkak olan taraf onlardır...yoksa neden gidip dev gibi bir adamı dövmeyi tercih etmiyor aynı kişiler
Adrenalin kavga-kaçma durumlarında işe karışıyor ve bu tip durumlarda faydalı olabilecek etkileri var. Sadece karşındakine odaklanıyorsun, dış uzuvlara dolaşım azalıyor, kalp atışı hızlanıyor ve dolaşıma yağ asitleri salınıyor (enerji için) falan.. Ama fazla salgılanınca beceri falan bırakmıyor adamda. Bu bahsedilen kavga anında donup kalma etkisi uzun yıllar dövüş sanatları çalışmış olanlarda bile ortaya çıkabiliyor. Adrenalin tavan yaptığı zaman, antrenmanlarda rahatça uygulanan karmaşık tekniklerin artık bize bir faydası yok..

Bu konuda Rory Miller diye bir adamcağızın nefis bir kitabı var; Meditations on Violence. İngilizce bilenlerin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.. Adamcağız bu durumlarda en teknik dövüşçülerin bile sadece az sayıda ve basit teknikleri uygulayabildiklerini anlatıyor. Yani kendini koruma maksatlı bir idman yapılacaksa birkaç tane teknik üzerine yoğunlaşmakta fayda var. 2-3 kombinasyon sadece.. Eğer çok sık dövüşen biriyseniz zaman içinde adrenalin etkisi azalıyor haliyle. Kavga etmek sıradan bir olay haline geliyor ki işte o zaman karmaşık teknikler kullanılabilir :)

Sebastian'ın dedikler %100 doğru. Kavgaların çoğu korkudan çıkıyor. Kavga başlatanlar da aslında kavga etmek istemiyorlar, sadece karşısındakileri sindirerek üstün olduklarını kanıtlama peşindeler. Ağırlık çalışmak, yakın döğüş antrenmanı yapmak bu korkuları azaltıyor ve insan çok daha sakin oluyor. Siz kavga başlatmıyorsunuz artık. Hatta kavga başlatmak isteyenleri de hiç komplex yapmadan sakinleştirebiliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
Kerem Kalkan
VIP
VIP

Mesajgönderen Kerem Kalkan » Kasım 11th 2012, 23:34

sebastian yazdı:Biz mma dövüşçülerden bahsediyoruz siz film oyuncusundan :)

pardon biz bilmiyorduk.

TOLİK
Üye
Üye

Mesajgönderen TOLİK » Kasım 12th 2012, 11:13

sebastiyan ve ksiren ilginiz için teşekkür ediyorum. beni body sporuna yönlendiren sebeplerden biride kavgadan önceki psikolojik üstünlüğü ele almak aslında ama bu her zaman sökmüyor. aslında güvenli ortamlarda pratik yapabilsek sokak dövüşü o zaman bu adrenalin salınımını aşabiliriz ama öyle bir ortamda yok. ben kavgada önce karşımdaki kişiye bakıyorum benim gibiyse yani yapacakları sınırlıysa sorun yok yani korksamda dayak yesemde kavgaya giriyorum sonuçta dayak geçip gidiyor. ama karşımdaki kişinin ne yapacağı belli değilse namım yürüsün diye beni bıçaklayacaksa o zaman durum kötü oluyor tabi sesim çıkmıyor. ama bu seferde evde ve daha sonra ben bu olayı kafamdan silemiyorum kendime kızıyorum korkaksın diye.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 12th 2012, 14:18

2 çeşit kavga var;
1- En sık görüleni iki tarafın da istemeden karıştığı kavga. Burada kimse kimseye zarar verme peşinde değil, tek maksat etrafa iyi görünmek ve rakibini sindirmek. Belgesellerde gördüğümüz doğadaki hayvanatın kavgası gibi; sürü içinde hiyerarşiye karar vermek, dişileri etkilemek için biraz dikleniyorlar-itişiyorlar o kadar. Kavgadan sonra iki tarafta da ciddi hasar olmuyor.
2- Karşısındakine zarar vermek için yapılan kavga. Burada taraflardan biri sosyopat-psikopat. Yani vicdan derdi yok. Bazı hırsızlar-kabadayılar falan ufacık bir sebepten dolayı karşısındakini öldürmeye sakat bırakmaya çalışabiliyorlar. Hatta bizim gibi "namus-şeref" toplumlarında sosyopat olmayanlar bile kültürümüz etkisiyle katil olmaya meyilli. Bu tip kavgayı da belgesellerdeki avcı hayvanların avlanmalarına benzetmek mümkün. Aslan bizona saldırdığı zaman tek maksadı onu öldürmek. Korkutmak-sindirmek falan değil. Ama yine bu belgesellerde görüyoruz ki, eğer bizon (köşeye sıkıştığı zaman) karşı saldırıya geçerse aslanı yıldırabiliyor.

İlk tip kavgaya girmekte pek bir tehlike yok. Dediğin gibi dayak atsan da yesen de kimseye ciddi bir zarar gelmiyor. Tabii ki yine de şanssızlıklar olabilir; şanssız bir darbe veya düşüş sonucu istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir (ölüm-sakatlanma). Bu tip kavga durumunda (teşhis ettikten sonra) alttan almak tabii ki en iyisi. Karşımızdaki de zaten korku içinde olduğundan kavga etmemek için bahane arıyor.

İkinci tip kavga ise ölümüne olduğu için hiç düşünmeden 4nala kaçmak lazım. Ama eğer kaçamıyorsan ölümüne kavga etmek gerekli. Ya sen ya o durumu. Isırmak, gözlerini oymak, vs her şey serbest.. İşin iyi tarafı böyle bir durumun başımıza gelme şansı çok düşük. Kafaya takmamak en iyisi. Zaten bu tip insanlardan uzak durarak ve görür görmez yolumuzu değiştirerek o az şansı -0-a yaklaştırabiliriz.

Alttan alıp bir kavgayı önlediğimiz zaman içimize ukte olma durumu var. Niye? Çünkü kültürümüz bize kahraman-mert-gözü pek olmayı dürtüklemiş. Yani bize kimse 2 laf edememeli, yolda yanlışlıkla omuz vuran adamı sorgusuz perişan etmeliyiz. Yoksa erkek olmuyoruz.. Kültürümüz tamamen yanlış. Böyle hayat geçmez yahu. Durmadan birileriyle savaş halinde, hep kızgın ve sinirli yaşanmaz. Kültürün kıçına tekme vurup biraz pratik düşününce aslında bu olayların HİÇ bir önemi olmadığını görürüz. Olası bir kavgayı "ağamsın-paşamsın" diyerek ekarte etmişsek bırak kendimize bozulmayı, tam tersine "helal yahu ne akıllı adamım ben" demek lazım.

Bir küçük hikaye ve bitiriyorum.. Diyelim ki sokakta birisi sana omuz attı ve diklendi "seni mafederim, pis döverim" falan. Bozulursun tabii. Ya cevap vereceksin, kavga falan, ya da alttan alacaksın bu seferde içine oturacak. Şimdi de diyelim ki aynı olay başına geldi fakat bunu yapan 3 yaşında bir çocuk.. Bu sefer yüzünde rahat bir gülümsemeyle "kusura bakma, bir daha yapmam, affet" demekte hiç bir problem yok. Hatta bu olayı daha sonra da gülerek hatırlarsın. Demek ki eğer karşındakinden korkmazsan alttan almak hiç dert değil?

Aslında konu o kadar uzun ki..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Kasım 12th 2012, 14:47

Ksiren reel dövüşte uygulanan tekniklerin azalması olayını söylediğin yazar mükemmel açıklamış tebrik ederim kendisini..Bu yüzden daima boks ve güreş gibi süssüz dallar bir adım önde ve çalıştığın hiçbirşeyin boşa gitmeyeceği dallardır, ağırlık bunlara verilip diğerleri sos olarak eklenebilir elbette....benim sarsılmaz fikrim ve gözlemlerim bu yöndedir..
İki tane boksör kavga ettiğinde birbirleriyle kısa sürede güreşe tutuşurlar mesela, boks maçı seyredemezsiniz çünkü güreş güvenlidir....lakin aynı boksör sokakta adamla dövüşse onu yumruk bombardumanına tutar sebebi ise denklik ve denklik olmama içgüdüsüdür....yani bu şartlarda sokakta tekme dirseek kafaya tekme gibi olaylar çok minimum yaşanır...yumruk tokat ve güreş boğuşma ititşme yaka paça olma tutma ise zaten sizde hiç spor yaşmasanız bile mevcut doğal reflekslerdir ve buna yönelik sporlar ise sizi bir adım çne taşır ve gerçekçi ve mantıklı olanda bunlardır...yani yumruk güreş judo extra istersen biraz tekme diz eklersin ancak ağırlık yumruk ve güreştir..bunu sokakta kavga eden herkes rahatlıkla farkeder...tabi gücüde unutmamak lazım yani body çalışmak bile bazuı spor dallarından daha mantıklı yani isme gerek yok....çünkü sokakta grokoromen güreşçiye kağışacak halin zaten yok biraz güç ve dayanıklılık azda bilgi fazlasıyla yetter ha gene mi olmadı yağacak birşey yok yenilmekte işin parçası utanılacak bir durum yok..

Anrenalin kişi kendinde olduğunu sanıyor halbuki bu bir insan doğası olayıdır..Daha önce bir örnek vermiştim sen 100 yumruğa dayanacakken ve uzun süre yorulmadan dövüşebilecek kondiyona sahipken bunu bilmiyorsan senin yarı gücündeki adam seni yener çünkü sen alışkın olmadığın için olayları aşırı abartırsın o kişi ise senden daha gergin daha korkak olsa bile kaşarlanmıştır, dayak arsızı bile olmuş olabilir ancak o bunu kabul ediyor yüzleşiyor...Örneğin geçen gün 60 yaşında bir emekli adamı 5 tane genç dövdüler alın size özünde korkak hayattaki zavallığını yaşlı bir adam üzerinde kusmaya çalışan o yaşlı adamın bile elinde bir demir baston olsa giremeyecek olan insan müsvetteleri..

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Kasım 12th 2012, 15:13

Ksiren malesef fonksiyonel antrenman yöntemlerine mualefetine kesinlikle katılamayacağım üzgünüm..:(

Lakin fonksiyonal idmanları yapmayan zaten yok, mesela hit koşu çalışması yapmayında normal koşun demek gibi bir durum olur...
denemeden karar vermemenizi tavsiye ederim zira fikirleriniz kesinlikle değişecektir diye düşünüyorum atletik performansı çok yükselten sistemler mevcut....Sonuçta sadece olimpik kaldırış yapması saçma olur halterci değil, powerlift yapsa powerliftlçi değil, uzun süre koşsa maratoncu değil, onun için bunların hepsinin harmanlanması ve dövüş sporuna uygun hale getirilmesi gerekiyor..

geerçi circuitleri ki bence oda fonksiyonel 1960lardan beri yapıldığını biliyoruz, zaten fonksiyonal ne demk ki ? spora özgü demek değil mi ? bodyci için fonksiyonali budur, futbolcu için budur, mmacı için şudur, boksör için öbürüdür, güreş için diğeridir..aynı zaten olamaz..lakin genel idman vardır birde spesific idman.....genel antrenmanda sizin dediklşeriniz zaten yapılır.

en etkilisi ise bence süreye göre yapılan gerek psikolojik gerekse fizyolojik dayanıklılığını çok arttırıyor, o saniyeyi tamamlamak için savaşmanız şart oluyor...BJ penn demişti ki bu antrenman modeli dövüşmekten daha zor, ki o dönemde en çok bu idmanları yapann bjj pendi sonradan iyice yayıldı..yani dövüşmekten daha fazla yoran bir antrenman daha fazla mental ve fiziksel kassal ve kardiyovasküler yoğun tempolu bir idman yaparsanız elbette sizinle başetmek zor olur lakin o sertlikle bir idman yapan rakibinizde yoksa yada genetik olarak çok kuvvetli biri yoksa al sana boşa antrenman..derken Bj penn üst sikletlerde dövüşmeye başladı, ağırsikletlerle 3-5 raound dövüştü....ancak şu anda herkes yapıyor..

her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır...gerçi fonksiyonal derken tam olarak neyi kastettiğini tam anlayamadım, çünkü çok çeşitli, circuitlerden, saniye sistemine kadar çeşit çeşit....ancak crossfit dediğinizi tahmin ediyorum yani o tarz idmanlarda temel değil yardımcı olabilir dediğin gibi orası tartışılır.... yani sen,i

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Kasım 12th 2012, 15:15

Kerem Kalkan yazdı:
sebastian yazdı:Biz mma dövüşçülerden bahsediyoruz siz film oyuncusundan :)

pardon biz bilmiyorduk.

Önemli değil kerem zaten yeni yeni yaygınlaşmaya başladı bu spor..

Kullanıcı avatarı
Fatih Şimşek
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen Fatih Şimşek » Kasım 12th 2012, 17:46

@sebastian Anderson Silva gerçek MMA dövüşçüsüdür.

Kullanıcı avatarı
Kerem Kalkan
VIP
VIP

Mesajgönderen Kerem Kalkan » Kasım 12th 2012, 23:01

Michael Jai White'da MMA cilere ders veriyor, tesadüfe bak :))

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 13th 2012, 14:15

sebastian yazdı:Ksiren malesef fonksiyonel antrenman yöntemlerine mualefetine kesinlikle katılamayacağım üzgünüm..:(

Lakin fonksiyonal idmanları yapmayan zaten yok, mesela hit koşu çalışması yapmayında normal koşun demek gibi bir durum olur...
denemeden karar vermemenizi tavsiye ederim zira fikirleriniz kesinlikle değişecektir diye düşünüyorum atletik performansı çok yükselten sistemler mevcut....Sonuçta sadece olimpik kaldırış yapması saçma olur halterci değil, powerlift yapsa powerliftlçi değil, uzun süre koşsa maratoncu değil, onun için bunların hepsinin harmanlanması ve dövüş sporuna uygun hale getirilmesi gerekiyor..

geerçi circuitleri ki bence oda fonksiyonel 1960lardan beri yapıldığını biliyoruz, zaten fonksiyonal ne demk ki ? spora özgü demek değil mi ? bodyci için fonksiyonali budur, futbolcu için budur, mmacı için şudur, boksör için öbürüdür, güreş için diğeridir..aynı zaten olamaz..lakin genel idman vardır birde spesific idman.....genel antrenmanda sizin dediklşeriniz zaten yapılır.

en etkilisi ise bence süreye göre yapılan gerek psikolojik gerekse fizyolojik dayanıklılığını çok arttırıyor, o saniyeyi tamamlamak için savaşmanız şart oluyor...BJ penn demişti ki bu antrenman modeli dövüşmekten daha zor, ki o dönemde en çok bu idmanları yapann bjj pendi sonradan iyice yayıldı..yani dövüşmekten daha fazla yoran bir antrenman daha fazla mental ve fiziksel kassal ve kardiyovasküler yoğun tempolu bir idman yaparsanız elbette sizinle başetmek zor olur lakin o sertlikle bir idman yapan rakibinizde yoksa yada genetik olarak çok kuvvetli biri yoksa al sana boşa antrenman..derken Bj penn üst sikletlerde dövüşmeye başladı, ağırsikletlerle 3-5 raound dövüştü....ancak şu anda herkes yapıyor..

her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır...gerçi fonksiyonal derken tam olarak neyi kastettiğini tam anlayamadım, çünkü çok çeşitli, circuitlerden, saniye sistemine kadar çeşit çeşit....ancak crossfit dediğinizi tahmin ediyorum yani o tarz idmanlarda temel değil yardımcı olabilir dediğin gibi orası tartışılır.... yani sen,i
Fonksiyonel idmandan (Fİ) ne anladığımızı bir bulalım önce.

Sporcunun branşında başarılı olması için; branşla ilgili becerisi, Branş için gerekli olan kasların güçlenmesi ve kardiyo kapasitesini arttırması gerekli. Bu 3’ü içinde en önemli olan branşla ilgili beceri Bu da branş antrenmanıyla ve bu sporu sık sık yaparak edinilir. Futbolcular futbol oynamalı, MMA’cılar adam dövmeliler :)

İkinci önemli unsur kardiyo kapasitesinin arttırılması. Yani form tutmak. Bu olmadan beceri yüksek bile olsa, sporcu kısa zamanda yorulup becerisini sergileyemeyecek.

Üçüncüsü de branş için gerekli kasların güçlendirilmesi. Bunun için (bence) en iyi yöntem ağırlık çalışmak. Bildiğimiz, VG için kullandığımız yöntemlerle. Hatta asıl maksat branşta başarı olduğu için sakatlanmamaya daha da çok dikkat göstererek. Yavaş ve kontrollü tekrarlar, uzun süreli setler (TUT), tercihan makinalar.. Ağırlık çalışması uzun süre dinlenmeyi gerektirmeyecek şekilde yapılmalı ki daha önemli olan teknik ve kardiyo idmanlarına engel olmasın.

Bizim tartıştığımız bu güçlenme kısmı. Antrenörler uzun zamandır sporculara güçlenme için Fİ yaptırıyorlar. Futbolcular da MMA’cılar da yapıyor bunu. Bence bu tip Fİ hem azami fayda vermiyor hem de sakatlanma potansiyelini arttırıyor. Hatta bazen tekniki beceriyi de azaltıyor.

“Dövüş Sporları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir