VÜCUT GELİŞTİRME SALONU AÇMAK İÇİN GEREKLİ KURALLAR

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

korayzy
VIP
VIP

Mesajgönderen korayzy » Haziran 9th 2008, 09:38

Peki bu kurallara uymadan açılmış yerler için yaptırım yok mu?
Ben gittiğim salonlarda pek göremedim belgeli antrenr filan.

Ferit Binici
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Ferit Binici » Eylül 23rd 2008, 15:27

twist niye yasak onu anlayamadım çoğu salonda hala var ayrıca bu yazdıığınız salon açma kurallarının ben çoğu salon hocasının yaptığına inanmıyom ilerde benimde böyle bi niyetim var ben yinede karamsarlığa düşmedim onların hepsi yapılması gereken şeyler ayrıca unutmayalım NO PAİNG NO GAİNG (ACI YOKSA KAZANÇTA YOKTUR)

ne0
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen ne0 » Eylül 24th 2008, 00:36

şöyle bu işin uzmanı eski bir vücutcu babayigit yada yigitler ortakta olabilir :) açsalar 500 m2 bi salon golds gym in türkiye versiyonu ne fena olur yaaa yabancı ülkedeki tüm aletlerden olsun. bakın o zamn nasıl vücut yapılıyor :) gerçi bu şimdilik hayal ama bu spor ülke gündemine yeteri kadar taşınırsa buda belki bir 5 sene sonra olur ne dersiniz?

toral55
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen toral55 » Mayıs 10th 2010, 09:23

melekebruekin yazdı:Ayrıca spor salonu acabilmek icin
1-ısıklı tabela zorunlu
2-bulundugunuz semtin belediyesinden uygunluk belgesi(odeme yapıyorsunuz denetime geliyorlar)
3-itfaiye raporu(yangın cıkısı itfaiyenin gosterdigi yerden belirli olculeri var,alarm sistemi,yangın tupu)
4-saglık bakanlıgından uygunluk belgesi
5-kaymakamlıktan onay
6-valilikten onay
7-GSGM nin istedigi sayısız evrak(resim,kira kontratı,antrenor belgesi,personel sozlesmesi,kroki,plan vs.)
Acmak isteyenlere kolay gelsin,evrakları tamamlamak 1 aydan uzun suruyor,gittiginiz yere git gel 3-4 defa gitmek zorunda kalıyorsunuz.itfaiye cok katı ve sıkı.Hersey bittikten sonrada GSGM den 2 memur teftise gelip kontrol ediyor.

merhaba

salon açabilmek için gerekli işlemler sırasıyla nasıl yapılmalı?nerelere başvurulmalı,hangi evraklar hazırlanmalı?

konu hakkında yardımınızı rica ederim.

tşk

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Mayıs 10th 2010, 11:04

Bulunduğunuz il/ilçe gençlik spor müdürlüğüne başvurarak daha net bilkgi alabilirsiniz.

Çünkü sizi denetleyecek ve açılış izni verecek onlardır.

Burada verilen bilgiler geçerli olmakla birlikte heryerde aynı olmayabiliyor.

Sırası ile tavsiyem.

Önce bir dükkan belirleyin,sonra belediye ile konuşarak açacağınız salon tipine göre bilgi alın. Sonra gençlik spor müdürlüğünden bilgi alın.

Önce açıp sonra uğraşayım derseniz,hem zaman hemde para kaybedersiniz.Önceden bilgi sahibi olarak işe girişin.

Salon açarken 2 seçeneğiniz var.

1- Normal işyeri gibi açabilirsiniz. O zaman vergi mükellefi oluyorsunuz ve otomatikman bağ-kur(Eski adı) sgk ye falan kayıt yapmak gerekebiliyor.Yazarkasasıydı,vergi levhasıydı,belediye ruhsatıydı hem zahmetli hemde masraflı oluyor.

2-Spor kulübü olarak açabilirsiniz. Burada önce bir dernek kuruyorsunuz ve bu derneğe ait bir spor salonu göstyeriyorsunuz. Ancak bu yöntemde olayı bilen birilerinden destek almanız önemli. Dernek olduğunuz için açılış izinlerinizi vs.Kaymakamlıklarda dernekler büro amirlikleri takip ediyor belediyeler ruhsata vs karışmıyor sadece itfaiye,sağlık gibi genel uygulamalara bakabiliyor.

Lüks bir salon açacaksanız işletme olarak açmanız lazım.Orta halli öyle milyarların dönmeyeceği bir salon açacaksanız dernek olarak yapmanız masraflarınızı 3 kat azaltacaktır.

toral55
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen toral55 » Mayıs 10th 2010, 16:05

Dernek olarak açıldığında sorun olur mu peki?

Biri şikayet edebilir mi?

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Mayıs 10th 2010, 16:15

Dernek olarak açınca sizi kim neden şikayet etsin?

Yasadışı bir faaliyetiniz yoksa edemezler. Dernek olarak salon açtığınızda zaten yine Gençlik spor il müdürlüğünden Salon çalıştırma ruhsatı alıyorsunuz."Tüzel kuruluş" olarak başvuru yapıyor ve ruhsatı dernek adına salon sorumlusu ve antrenör adına alıyorsunuz.

toral55
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen toral55 » Mayıs 10th 2010, 16:30

Sırasıyla

salon açılacak yer belirlendi.
dernek kuruldu
tüzel kişi olarak başvuruldu.

son sorum şu size: dernek olarak spor salonu kurmak istiyorum diye başvurduğumuzda hangi evrakları istiyor Gençlik spor il müdürlüğü

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Mayıs 10th 2010, 21:43

İşte o konu için müracaat mercii gsgm olmalı.

Zaten dernek açma işi öyle tak diye olmuyor. 2-3 aylık bir zaman alıyor.Siz salonu açmadan önce gerekli bilgileri edinin. Sonra gsgm ye gidin ve konuşun gerekli evrakları öğrenin.Salonu açın dernek işlemleri biter bitmez müracaatınızı yapın.Yani dernek işi bitince salon açalım diye beklemeniz gerekmiyor.

Nelerle karşılaşacağınızı önceden sormak ve bilmek sizler için iyi olur. Ve plan yapmanızada yardımcı olur.Ancak izin makamı ile irtibata geçerek öğrenmek en sağlıklısı.

Bunun dışında tavsiyelere ihtiyacınız olursa destek vermeye çalışırız.

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir