BÜYÜK CROSSFİT DOSYASI; ŞOK ŞOK ŞOK...

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

BÜYÜK CROSSFİT DOSYASI; ŞOK ŞOK ŞOK...

Mesajgönderen sebastian » Şubat 7th 2013, 00:15

İlk makalem olduğu için yanlışlarımı affedin arkadaşlar, crossfit sever olarak bu yazıyı hazırladım ancak tarafsız olmaya çalıştım, katılmak isteyen yazabilir....crossfiti çok faydalı ve çok hızlı kondisyon arttıran bir yöntem olarak görüyorum ancak aynı zamanda çabuk platoya ulaşan ve her konuda belli bir seviyede kalmanızı sağlayan bir sistem olduğunu düşünüyorum, bu normal bir standart bir sporcu için olumlu anlam taşıyabilirken elit bir sporcu için ise başarısızlık olarak düşünülebilir, .......................gerisi yazımın devamında doğaçlama bir yazıdır..iyi okumalar..

Arkadaşlar her hangi bir dala yönelmek o konuda daha fazla başarı getirmekte ve o yönünü geliştirmektedir..
örneğin; bir boksör, güreşçi vb bir powerlifter kadar ağırlık kaldıramaz zaten böyle bir yeteneğe gereksinimide yoktur, bu bağlamda bakarsak eğer işi fitness olan ve diğer yeteneklerini geliştirmek için zaman kaybetmek zorunda olmayan şampiyon bir crossfitçinin bir mma dövüşçüsüne fark atması beklenen bir durum olmalıdır, dediğim gibi halter şampiyonunun güreşçiye halterde yenilmesini bekleyemezsiniz, yada bir 100 metre koşucusunun yada bir maraton koşucusunun, ancak mücade sporlarında ise bu çeşitli yeteneklerin uygun ve yeterli bir birleşimi mevcut olmak zorundadır ve diğeri zaten özel yetenek antrenmanlarıdır, yani bir boksör hızlıda koşabilir, maratonda koşabilir, ağırlıkta kaldırabilir, crossfit fitnesste çalışabilir ancak hiçbirini o dalın uzmanları kadar yüksek yapmasına gerek ve ihtiyaç yoktur....yani her yiğidin yoğurt yiğişi biçimi kendine has ve sporuna özgü olmalı ve zaten öyle oluyor..

Videoya gelirsek eğer; bence normal crossfit yarışmalarında bir mmcı'dan daha fazla barfiks vb çekebilirler diye düşünüyorum, ama gelgelelim bir antrenman perdiyodlamasının önemi sanırım gene ortaya çıkıyor gibi görünüyor, yani ben bir crossfit sever olarak crossfitin mma vb dallarda destek olarak kullanıldığını biliyorum ancak asıl çıkış amacının atlet yetiştirmek olmadığını düşünüyorum, crossfit şampiyonlarının ise antrenman periyodlarının olduğunu düşünüyorum yani bizim salonlarda çalıştığımız gibi karman çorman çalışmıyor crossfit şampiyonları, aradaki fark hobici vg'ci ile ronny coleman gibi olabilir..

Kısacası ksirenin dediği gibi bir aldatma söz konusu olabilir bu durum popüler spor kültürünün etkisi...bakın bunlar crossfit sever olarak söylüyorum....crossfit zaten güvenlik güçlerinin ve dışarıda iş yapma kapasitesi yükselsin diye insanların kuvvet ve dayanıklılığını yetecek miktarda artırmak için tsarlandı, ve mma dövüşçüleri bunların farklı istasyon vari çalışmalasını uyguladı ve popüler oldu sanki sadece o yapılıyormuş gibi oldu....

Crossfitte bir dünya barfiks çekenlerin nizami olarak 15 tane çekemediğine bizzat şahit oldum mesela ama bir boksör örneğin david haye 30 adet barfiks çekebiliyor hemde 100 kg ağırlığıyla hemde onca antrenmanın ardından...Ayrıca gene benzer bir videoda üst düzey bir crossfitçinin 2 dakika kum torbasına vuramadığınıda görebilirsiniz, he inanmayan varsa istanbulda gider oradaki crossfitçiye barfiks ve yumruk atmasını rica eder ve kendiside görüp zaten şaşırır..sadece crossfitle asla kondiyonunuz belli seviyeden yukarı çıkamaz, he daha önce sadace statik body yapmışsınızdır yada hiçbir spor yapmamışsınızdır size birden çok zor gelebilir ancak gidin muay thai salonuna ve aradaki yüksek farkı görün derim....Ertan balabana sorun haftada kaç gün crossfit çalışıyor ? onunda crossfit salonu var bir sorun cevap mı bazen..

Tekrar ediyorum ki; crossfit en sevdiğim sporlardan biri ancak sadece crossfit çalışarak elit bir sporcu olmak mümkün görünmüyor, o gördüğünüz ve özendiğiniz crossfit sporcuları ve şampiyonları ise sizin düşündüğünüzü aksine crossfiti sizin uyguladığınız gibi plansız projesiz değil aksine analiz ederek periyodizasyon yaparak çalışıp öyle turnuvalara girmektedirler, ki şampiyonların vücutlarından sanırım anlamaktasınız zaten neredeyse bodyci gibi vücutları varken, aslında crossfit yüksek kas gelişimi zaten sağlayacak bir sistem olamaz fitlik anahtar kelimedir...

Crossfit gündelik hayatta yetecek kapasite içindir sizi güçlü dayanıklı yapar ancak elit sporcu yapmaz, elit sporcularda bu şekilde plansız zaten çalışmaz, crossfit hangi sporu yaparsanız yapın size harika bir destek sağlar ve kapasitenizi mutlka artırır ancak bu asla ana antrenmanın önüne geçmemelidir, zaten öyle olsa idi hiç bir antrenman kalmaz sadece crossfit çalışırdı mma'cılar değil mi? ancak hiç crossfit çalışmayan mmacılarda var ayrıca çalışanda haftada 2 gün ama oda mmaya uyarlı şekilde çalışmaktalar..crossfiti tıpkı koşu gibi yada ağırlık çalışması gibi bir yan destek olarak görmekte fayda olduğunu düşünüyorum...

Bu çıkarımların sadece iki videoyla oluşmuş değildir, crossfit çabuk bir kondisyon artışı sağlamakta ancak kısa sürede pilatoya takılmaktadır ve her gün antrenman değiştiryoruz da o yüzden vücut alışmıyor lafı ise saçmadır çünkü hep benzer antrenmanlar yapılmaktadır ve belli bir seviyeyi kimse geçememektedir, he adam böyle yapıyor bak nasıl kaldırıyor ama dediğiniz kişiler ise sandığınız gibi çalışmıyor malesef...

Yazımızda crossfit ile daha çok mma ilişkisi üzerinde durmaya çalışmamın sebebi ise crosfiti ünlü yapan şeyin bizzat MMA olmasındandır...

Videodaki adam crossfit şampiyonuyken mmacılar ise elit sporcular değiller, artık gerisi birz düşünmek lazım...

[video width=560 height=315]http://www.youtube.com/v/2S2dpKDHRVA[/video]

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 7th 2013, 00:35

ILK MAKALEN HAYIRLI OLSUN bende videonu duzelttim simdi okuyacagim...

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 7th 2013, 00:51

tebrik ederim Sebastian cok ozgun ve az bilindik bir konuda akici guzel bir makale olmus

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 7th 2013, 03:06

Edipçiğim kadim dostum sağol beğenmen beni onurlandırdı..

Bu çok hızlı ve doğaçlama ve hataları olan bir yazı olsada dayanaksız bir konu kesinlikle değil tamamen bilimseldir araştırma ürünüdür, gereksiz yere insanların kafasını karıştırmam kesinlikle...yani diğer bölümlerde dayanaklı dayanaksız fikirlerimi belirtirim sohbettir ancak bu makale bölümünde ise özgün ve bilimsel olmaya gayret ederim kesinlikle..
Bir kaç derlemem daha var ancak onlar bu yazı gibi değil çok daha kaliteli olacaktır, yazının içeriğine ve okuyucu tarafından kolay okunmasına, imla kurallarına, sade olmasına özellikle dikkat edeceğim....saygılar..

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 7th 2013, 04:01

Sebastian hatirlamamak benim kusurum olsun , tanisiyormuyuz ??? kimligini burdan yazmak istemiyorsan admin@vucutcu.com a mail atabilirsin

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 7th 2013, 08:04

Edip hocam tanışmıyoruz :) ben samimi yazınca galiba yanlış anlaşılma oldu kusura bakmayın hep ksiren yüzünden samimiyet diye diye böyle oldu kusura bakmayın kızdıysanız..

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Şubat 7th 2013, 08:47

:) :) teşşekkürler makale için sebastian

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 7th 2013, 19:55

Önceden ben de Crossfit'i yabancıların değimi ile scam-overrated bir olay olarak görüyordum. Ancak tarafsız bir şekilde bakınca duruma, öyle olmadığını düşünüyorum artık.

Crossfit hakkında bilgisi olmayan herkesin www.crossfit.com adresine girip günlük antremanlara bakmalarını ve oradaki zamanları, yapılan işi yükünü vs. incelemelerini rica ediyorum. Mümkün olursa bir tanesini denemelerini ayrıca.

Olimpik kaldırışlar çok zevkli, öğrenmesi ve uygulaması zor fakat gerçekten çok zevkli antremanlar geçiyor. Açıkcası bundan sonra klasik vücüt geliştirme antremanlarını sıkılmadan yapabilir miyim bilmiyorum.

Yapılan iş ve işin yoğunluğu (intensity) muazzam düzeyde bence, bu durumun da kas geliştirmemesi imkansız yine bence. Sebastian'ın bahsettiği plato durumuna yorum yapamayacağım çünkü platoya ulaşacak kadar uzun süredir yapmıyorum.

Tabii ki sadece crossfit çalışarak alanlarında başarılı olmaları düşünülemez profesyonel sporcuların. Crossfit'in amacının bu olmadığını da biliyorum, dergilerin ve internet sitelerinin süslü ve abartılı kelimeleri sonucu oluşmuş bir algı bence. Ben şuan crossfit level 1 trainer course için hazırlanan kitabı okuyorum ve kendilerinden bahsederken asla böyle bir konumlama yapmıyorlar. Amaçları sloganlarındaki gibi "Forging Elite Fitness".

Yazın için teşekkür ederim Sebastian, umarım başlık altında tecrübelerimizi ve bilgilerimizi paylaşırız zaman içerisinde.

Kullanıcı avatarı
Parshan
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Parshan » Şubat 7th 2013, 20:35

guzel ve okunulası bır makale olmus sebastıan.
Baska konularla ılgılı makalelerını de beklıyorum.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 7th 2013, 22:59

sağolun arkadaşlar beğenmenize sevindim..

Jacklifter fikirlerin için teşekkür ederim güzel yazmışsın katılıyorum elbette..lakin şunuda eklemem lazım ki; ülkemizde crossfit diye birşey yokken ben bunu takip ediyordum spor salonunda denediğimde millet bana gülüyordu :)

Crossfit dediğim gibi iş yapma kapasiteni arttırır ama herpsini belli ölçüde arttırıyor bu normal insan için yeterliyse yeterlidir zaten, sonuçta crossfitin amacın neyse onu veriyordur ama amacının dışında pazarlanması doğru olmaz.....

Bir antrenmanda çok zorlanman iyi birşey gibi lanse edilebilir ama gerçekte öyle olmayabilir al git inşaatta çalış çalışmadan karar verme inanılmaz iş yapma kapasiten artar dersem sanırım garip olur, ne olacak akşam pestilin çıkmış şekilde eve geleceksin, o halde en iyi atletler inşaatçılardan çıkar diyemeyiz....Yada yüzme bilmeyen birini denize atıp yüz bak çok zor demek doğru olmaz, crossfit çalışanı al muay thai salonuna at bak olay değilmiş değil mi demek kıyas olmaz...

Bakın en önemli kısmı atlıyorsunuz, sizin gördüğünüz crossfit şampiyonları sizin crossfit salonundaki gibi çalışmıyor, bunuda araştırdım bu pazarlama hilesi, tıpkı taebo ile muay thai farkı gibi..ben çok inceledim ve adamlarda antrenman periyod sistemi var yani kesinlikle baştan savma değil..zaten bir bayan crossfit şampiyonunun vücuduna baktığında anlarsın ne demek istediğimi hem steroid vurmuş hemde değişik idmanlar yapmış erkeklerden kaslı, ancak seninle istanbulda crossfit salonuna 1-2 yıldır devam edenlere gidelim ve vücutlarına Allahına seversen bir bak, yani fit falanda değil hiçbirşey yok, ama salon sahibine bakıyorsun kaslı maslı neden salon onun adam 15 dakika antrenman yapıp gitmiyor bodyde yapıyor fitneste yapıyor bu aldatmasın...

Haftanın 5-6 günü antrenman yapmakta bence az falan değil 1 saatin öyle yada böyle gidiyor ve karşılığı benim iş yapma kapasitem arttı, bence bu emeğin karşılığı az olarak geri geliyor.....Ama dediğim gibi keyiflidir, kişi memnundur zaten üst düzey sporcu olmak gibi bir iddiasıda yoktur o halde keyifle yapar sporunu bende yapıyorum...ama devamlıl şekilde yapıldığında belli bir yerde takıldığını sende göreceksin...

Aynı antrenmanı 1 yıl sonra yap gene zorlanıyorsun adıda vücudu şaşırtmak oluyor yok ya ? kardeşim aynı idman yahu tamam araya başka idmanlar koydun ama o aynı idmanda gene pestilin çıkıyorsa gelişme olmamış demektir belli seviyede çakılıp kalmışsındır, mesela bir hobici boksör atıyorum 1 round vurursa profesyonbel 30 round vurur daha güçlü daha atik bu gelişmedir..

crossfit yapar ama gelip p90x yapamayaz, doloaysıyla iş yapma kapasitesi çok geniş bir kavram hangi iş ? çünkü her işi yapması gerekir bu durumda..

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir