CrossFit

Moderatör: murat tahan

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 25th 2013, 16:25

Ben tartışmadan çok zevk ve tecrübe alıyorum, teşekkürler katılan herkese. Şimdilik bu başlık altından devam edelim, zamanı gelir de kendimi yeterli hissedersem elbet bir şeyler yazmaya çalışırım. :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 26th 2013, 12:25

sebastian yazdı:Ksiren ayrıca şuda bir gerçek bilgisiz insanlardan büyük paralar sahibi olan çok var, ayrıca bilgisiz insanlar daha fazla kız arkadaş edinme kapasitesine sahip ayrıca cesaret bakımından da daha baskın oluyorlar saçma sapan şey yüzünden adam bile kesiyorlar bkz kırolar..

Bir etki ismide ben vereyim ; Beklenti etkisi....

Sonra bu kişilere ticarete kafası çalışıyor falan deniliyor ancak değil; sadece ortalama her insanın yapacağı şeyler zaten, sadece onlar fırsata olmulu yönden bakıyor...

İş yapması muhtemel bir iş yeri gören 2 kişiyi ele alalım; 50.000 tl satılık.

A kişisi Avrupalarda okumuş, tamda bu işin eğitimi almış biri akıllı biri ; 60.000 tlsi var '' Hmm güzel yer, %90 tutar burası ancak %10 kaybetme şansı var çok riski, en iyisi ben işe gireyim (aslında ponatsiyeli olan girer 1500-2000 tl iler çalışır..

B kişisi; köyden yeni gelmiştir parası yoktur; vay agabey iş yerine bak tutar bu kaçırmayakh, para yoktir, la oglim sat bağı bahçeyi, borç harc der....(ve gelecekte iş adamı bile olur yukarıdaki gibileride emrinde çalıştırır)

beyni tek yönlü gelişmiyor + gelişirken - de boş durmuyor, Fazla bilme ayrıca analiz etme yeteneğini ve detaycılığıda geliştirdiği için kişi %50 mantıkla düşünüyor ve güvenlik ve risk almama da mantıklı bir seçim olduğu için tırsılıyor.....

Yani Kruger etkisi ayrıca kişinin Beklenti etkisinide hareket geçiriyor...Senin %90 potansiyelin varken kullanmazsan başkası gelir yüzde 20 potansiyelini kullanır elbette kazançlı çıkma olasılığı çok daha fazla....

yanlız bazı kişiler hem akıllı hem girişken hemde kendinden emin olabiliyor genelde bunlardan ya çok başarılı kişiler çıkıyor, yada ideali uğruna normal insanların aptalca diyeceği şeyleri takmadan, ilginç şeyler yapıyorlar örnekleri var bayağı...

tabi ki bu sadece benzetmedir yoksa günümüzde cahil insan sadece okumamışa falan denmiyor okumuş cahilde yoğun...

Birde tartışmada yenilmeyi onur meselesi yapan kişiler var; olabilir yarın haksız çıkarsın kusura bakma yanılmışım dersin ama adamı doğrasan demez :mesela bunun cehaletle ilgisi yok en profesörü bile yapıyor :)
Üniversitede okumuştuk "kimler para kazanma konusunda daha avantajlı" diye.. Hatırladığım kadarıyla,
-Tek taraflı avantajı olanlar; mesela patent sahipleri. Piyasada rakibi olmayan bir ürünün tek satıcısı olmak. Ya da kimsenin sahip olmadığı bir bilgiye sahip olmak.
-Konuda uzun süre tecrübesi olanlar; 3 nesildir aile bakkallık yapıyorsa, sen de küçük yaştan beri bakkal dükkanında çalışmışsan, ilerde bir bakkal dükkanı açman hiç de riskli olmayacak..

Ama bunlar azınlık. Genelde büyük kazanç elde etmek için büyük risk almak lazım. Büyük risk alanların da (adı üstünde büyük risk!) çoğunluğu perişan oluyor. Aradan sıyrılan %1 belki başarılı. Başarı için çok çalışmak, akıl kullanmak şart ama şans olmazsa olmaz.

Tabii ki herkes bu %1'e odaklanıyor, "vay be adam parayı götürdü" diye ağzımızın suları akıyor. Kimse dönüp de mahvolan %99'a bakmıyor. Asıl ders orada halbuki..

Senin de bahsettiğin cahil cesareti sahibi olanlar tabii ki çok daha büyük riskler alıyorlar. Sonuç olarak da aralarından çıkan bu %1 başarılı olmak zorunda zaten. Biraz akıl kullananlar ise riskin ne kadar büyük olduğunu görüp daha mantıklı yollar seçiyorlar. Akıllıların başarılı olması için ise yukarıdaki 2 özellikten birisi lazım.

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 8th 2014, 17:34

Jacklifter yazdı:Bu işin ileride çılgınlık boyutuna ulaşacağına eminim, şu an emekleme dönemide sadece.

Adamlar müthiş bir sistem oturtmuşlar, çok uzaktan da olsa saadet zincirleri gibi, sitesine bakarsanız verdikleri level 1 ve 2 antrenör kursları dünyanın dört bir yanında aylar önce dolmuş durumda. Her kurs için 1000 dolar alıyorlar, crossfit ismini kullanıp ticari amaçla kullanmak, salon açmak vs. için yıllık 3000 dolar ödüyorsunuz.

Şu an İstanbul'da 2 tane affiliate var biri avrupa biri anadolu yakasında, Ankara'ya açılma ihtimali var belli bir süre sonra benim bildiğim bir tane.

Türkiye'de master ünvanlı olan yok bildiğim kadarı ile, masterlar crossfit ile bulundukları bölgede antrenörlük kursu verebiliyorlar.

Büyük potansiyel olduğuna inanıyorum Türkiye için, zaman göstericek tabii ki.

Biraz geç de olsa burada yazdığım birkaç şeyi düzeltmek istiyorum, o zamanki eksik bilgimden kaynaklanan ifadeler yanıltıcı olabilir. Saadet zinciri gibi demem saçma olmuş, kursların dolma hızından etkilenip böyle bir ifade kullandım sanırım o zaman. :) Negatif bir anlam kazandırabilir olaya, o tür bir durum yok.

Eğitmenlik kursu için resmi CrossFit salonları Amerika'ya CrossFit HQ'ya başvurup kurs düzenlenmesini istiyorlar. Salon istenen koşullara sahipse ve HQ uygun görürse Amerika'dan antrenörler gelip iki günlük eğitim veriyorlar.

Master diye bir antrenör ünvanı yok. Level 1 ve Level 2 eğitmen seviyeleri var. Bunların dışında katılabilmek için Level 1 belge ihtiyacı olan Weightlifting, Gymnastics, Endurance, Strongmen ve bunlar gibi özel kurslar var.

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Nisan 13th 2014, 12:01

Türkiyede CrossFitt hakkını verecek bir salon , antrenör , ekipman , çalışma rutini ve akışı şeklinde 4/4 bir salon bulursanız kaçırmayın derim.

Güreş yaptığım için haftanın 2 günü yapıyorum gerçekten kondüsyonu hissediyorum :)

paul walker
Üye
Üye

Mesajgönderen paul walker » Nisan 13th 2014, 18:16

ne crossfitt ne powerlifting

body gibisi yok yahu

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Nisan 13th 2014, 21:06

paul walker yazdı:ne crossfitt ne powerlifting

body gibisi yok yahu

Sevmediğin için diğer spor branşlarını kötülemeye hakkın yok :))

paul walker
Üye
Üye

Mesajgönderen paul walker » Nisan 14th 2014, 11:52

muscledude yazdı:
paul walker yazdı:ne crossfitt ne powerlifting

body gibisi yok yahu

Sevmediğin için diğer spor branşlarını kötülemeye hakkın yok :))

kesinlikle kötüleme amaçlı yazmadım onu

kendi şahsi fikrimi belirttim sadece

kimi futbolu sever kimi basketbolu kimi yüzmeyi

ee bende sevdiğim spor body olduğu için body yazdım

işin özü bir insanın yaptığı spordan ne beklediğidir bence mesela ben estetik , zevk , arkadaşlarla zaman geçirme beklerim bir spordan

bu yüzdende tenis , body ve yüzme sporlarıyla ilgileniyorum

kimiside güç bekler spordan boks yapar yada crossfitt

o adam gelipde ne body ne tenis crossfitt gibisi yok derse saygı duyarım

biraz komik bir benzetme olucak ama galatasarayı tutan birine başka takımı sevdiremezsin aynı şekilde yaptığımız spordada geçerli bence bu

Kullanıcı avatarı
muscledude
VIP
VIP

Mesajgönderen muscledude » Nisan 14th 2014, 13:48

Tabiki her zaman mütevazi ve saygılı olmak en iyisi :)

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir