CrossFit

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 14:24

jacklifter o maçtan bahsetmiyoruz başka birisinden bahsettim, daha önce crossfit falan bilmezken rakibini yenmişti...neyse bu kişi en azından dürüst başkasına önerdiği gibi çalışıyordu..

gene isim vermeyeyim bir zat kendisini tanıyorum; lafıma inan kardeşim; crossfitle uzaktan yakından ilgisi yok ancak crossfitin reklamını yapıyor ve para kazanıyor, gelen normal insanlara crossfit çalıştırıyor ancak kendisi çalışmıyor, gayet programlı sistemli çalışıyor süpersetler yapıyor, şınav çekecek 10 çeşit farklı şınav çekiyor, karın çalışacak 15 çeşit karın hareketi yapıyor, herşeyi düzenli, çokta ağırlık kaldırmıyor bu kişi, crossfiti gene hiç yaptığını gören yok ANCAK NORMAL vatandaşa crossfit al sana sadece sit up, knees to elbow ? neden hocam ? şey sana gerek yok vücut bütündür, sit up yeter.....ama kendisini göreceksiniz sen neden sadece o 2 hareketi yapmıyorsun acaba ? neden herşeyin programlı hocam ? en çabuk forma girme yönemiyse neden sabahın 6 sında kalkıp 10 km koşuyorsun akşam deli gibi antrenman yapıyorsun 3-4 saati buluyor hocam? neden 15 dakikada crossfitini yapmıyorun ? başka birine kilo vermek için en uygun yol bu diyor ancak kendisi koşuyor sürekli bisiklet sürüyor vs...

Crossfit hocası özel mesaj açılsın yazayım ismini bizzat konuştum önce yalan atmak istedi baktı ciddiyim itiraf etti ; kendisi kaslı ama göreceksiniz sanki kaslarını crossfitle yapmış özel hocalık yapıyor bu kişi, bizzat tanıyorum, kendisi bodye vakit ve gerek duyuyor demek ki..
Görselliği klasik bodyden sağlayıp sonra crossfitle vücut yapın demek etik mi ?

Ben biliyorum dostum kimin nasıl çalıştığını bana güvenebilirsin....15 dakika crossfitle 30 yıl çalış asla elit bir atlet olamazsın..
He crossfite daha fazla zaman ayırıp şampiyon olan olan olamaz mı olur neden olmasın, ancak şuda var kiş sadece şınav ve mekikle şampiyon olanlarda var..bu kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir..

Konuya gelirsek;
Crossfit MMA'dan fight gone bad adlı sistemden nemalanmış ve fırsatı paraya çevirmiştir, bir eğlence trendi başlamıştır, halbuki MMA'da bodybuilding, fitness, interval, uzun koşular, dairesel idmanlar, süpersetler, powerlift, olimpik halter, crossfit, test teknikleri , askeri çalışmalar, yüzme, kettlebel vb antrenmanlar kullanılmaktadır......

Sürekli crossfite yüklenmek sürekli bodybuildinge yüklenmekle aynıdır....

Belli bir tekrarın üzerinin sana faydası falan yoktur, maraton koşucusu gibi dşünebilirsin gereğinden fazla km, barfikste 50-60 sallanarak çekiyorum 200 şınav çekiyorum diye kendini canavar sansanda mma şampiyonu adam 30 barfiks, 80-90 şınav anca çekebiliyor çoğu üst düzey mmacı o rakamları bile çekemiyor.....Sizin mantığınıza göre bu mma'cıların madem crossfit çok çok faydalı gece gündüz ona çalışıp 200 şınav çekmeyi amaç edinmeleri gerekmez mi ? dünyanın sikletinde efsanesi tek elle barfiks çekemiyor ancak bilek güreşçilerinden ve crossfitçilerden çekenler var diye tutup duvara vuracak değiller gsp'yi...

crossit yapmıyor mu elbette yapıyor ancak boyd'de yapıyor fitneste, o daha iyi diye ortaya çıkarsanız o halde neden body de yapıyorlar fitneste ?
salaklar mı ki zaman kaybetsinler...

crossfit sadece bir destektir ve sandığından daha az uygulanır..bu küçümsemek art niyet değil bizzat gerçeklerdir.

70 şınav çeken birine 300 şınav çeken biri üstünlük sağlayamaz anlatmak istediğim nokta budur, extra bir avantajı olmaz yani, o kadar tekrara ihtiyaçta yoktur zaten....optimal değerler önemlidir ve bazı testler normlar vardır bunların üzerine çıkmak yeterlidir, sen 1 saat yüzebil diğeri 500 saat yüzsün denizde birbiriniz boğmaya çalışın 10 dakikada biriniz boğulur gidersniz 500 saat kapışacak değilsiniz....yani plansız programsız hedefsiz olmuyor...devamlı şınav çekenin kolları yavaşlayabiliyor, devamlı kumtorbasına vuranın hızı yavaşlayabiliyor, bunlar öyle basit konular değil...

İşin özü şudur;

MMA'cı bodybuildingte çalışır ama bodyci kadar değil
powerliftte çalışır ancak onlar kadar değil
uzun koşularda yapar ancak maratoncular kadar değil
pilateste yapar ama pilatesçiler kadar değil
Yoga bile yapar ama onlar kadar değil..
crosfitte yapar ancak onlar kadar değil..
inşaatçı gibi bile çalışır ancak inşaatçı kadar değil...

Uzun lafın kısası crossfit keyiflidir eğlencelidir faydalıdır iyi ki de vardır...

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 23rd 2013, 19:25

100 metre koşan bir sporcu nasıl sadece 100 metre koşarak çalışmıyorsa crossfit'in en iyileri de sadece bu antremanları yaparak o seviyelere gelmiyorlar, gelemezler, ben bunu anladım şu ana kadarki tecrübemden.

Annie Thorisdottir'in bent over row çalışırken videosu var mesela kendi salonunun üst kısmında. Aynı antremanda strict pull up da yapıyor bu antremanda.

Crossfit antremanları laktat toleransı geliştirmek, oksijen kapasitesi arttırmak için çok iyi bir yöntem. Fakat kas geliştirmek için bodybuilding antremanları ve parametreleri bence de daha optimal sonuçlar verecektir.

Bence de çeşitlilik ve amaca, zevke yönelik çalışma iyidir.

Birde böyle gizemli konuştukca benim merakım daha da artıyor maç ve isim hakkında, link versen olmaz mı maç için?

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 23:38

Jacklifter öncelikle yazılarımı sıkılmadan okuduğun için teşekkür ederim fikirlerinede sonuna kadar sayılıyım lütfen yanlış anlama sende haklı olabilirsin elbette sonuçta bilimsel verimiz yok......

Konuya gelirsek ben dövüş camisasından biraz insan tanıdığım için isim misim veremem açıkçası yanlız sana şunu söyleyebilirim ki; 2-3 tanesi daha salonlarına mma ve crossfit açmak için araştırma peşindeler bir tanesi tv'de sürekli organizasyon yapıyor diğeri ise dövüşçü, sonra gelsin reklamlar.....pilates salonlar bir ara yoga fırtınası vardı..aerobiğe ne demeli...

Sen biliyormusun bu ülkede beyaz kemer kenarına iki siyah çeltik almış diye ders verenler var ? Öte yandan İbrahim ünal gibi bir ismi kim tanıyor acaba ? adam reklam yapıyormu hiç duydun mu? bjj sınıfına 200 gelenlere 10 basar hem kuşak hem kariyey bakımından..
Gadir hocayı madalyalı sambocu hocamız MMA altyapısının kralını alırsın taş gibi olursun ama kim biliyor adamı ? fedor sambocu diye reklam yapıyormu ?
Ertan hocamızın 3 yıl önce bjj diye birşeyden haberi yokken muay thai ve güreş derken şimdi neden acaba mma yerine bjj yapın salon yoksa boks yapın diyor ? ne değişti ? şu adına crossfit yapın diyebilir yarın fitness yaoın demeyeceğine nasıl güveneceğiz ? adam yenildiği videosunu koymadı murat kazgan koyunca koymak zorunda kaldı ama yenseydi çooktan izlemiştik değil mi?

Bak kardeş sana bir örnek alakasız olsada bazı şeyleri farketmen için yazıyorum; bu ülkede KIVANÇ TATLITUĞ baklavaları boks Hocası Ara karanfilin ve kıvanncın çalışmasının eseriydi ama onun adam ortaya çıkıp ben yaptım demedi kim dedi biliyormusun tonny hill 20 gün çalışmışlar ortaya çıktı sonra kitaplar çıkar, salonlar açıldı, en sonunda artık kıvanç tatlıtuğ dayanamadı ve ara karanfillin eseridir bu vücut dedi, bende inandım sonuçta.....yani devir uyanık olma devridir...

MMA salonlarıda buna örnektir adam direk mma salonu açıyor tamam hobi için çalışılabilirsin kendini koruyayabilirsin sokakta sana rahatlıkla yeter ANCAK altyapısı dahi oluşmamış bir şey için sırf para kazanacaksın diye hemde pahalı rakamlara gençlerin başka kariyer şansı varken onu yok edemezsin....Adam ısrar ediyor sadece mma ile şampiyon olunurmuş, şu anda öyle biri yok olsada onun salonunda çıkmayacağı açık, peki ne olacak onca altın madalya alacak tekvandocu muay thaici boksçr güreşçi hayal uğruna gittiler belkş ekmek yiyeceklerdi heveslide çocuklar yazık değil mi sen ne vaadediyorsun bunlara ?..(bu kişi ertan yada murat kazgan değildir )

Crossfitin faydasını tartışacak elbette değilim beni ilgilendiren kısmı reklamıdır; crosfit üst düzey sporcularının çoğu doğuştan sporcudur hayatlarından spor hep vardır, wing tsunda çok abartıldı çoluk çocuk kandırıldı, işe yaramaz diyemez kimse elbette yarar ancak ya abartısı ?

5 günde ingilizce kampları açıldı ya millet yıllarca görür gene öğrendim demez ancak bunlar garantide verir öğretiyorlarmış bilemem artık olum garanti veriyor ama....

Crossfiti ben çok severim ancak reklamı doğru değil; 1 yıldır crossfite gidiyor zerre kas yok o meşhur karın kasıda yok ? onal yok mu var ya genetik olarak iyi olacak yada eski sporcu....yani mucizelik birşey yok herkes kapasitesine göre...faydalı mı evet çokmu faydalı kişiye göre değişir olmazsa olmaz mı tabi ki değil...

Body mi yapıyorsun haftada 1 günde crossfit ya da bootcamp ekle yada 2 gün ekle, boks mu yapıyorsun haftada 1 gün crossfit test olarak ekle, bu şekilde göreceksiniz ki crossfit salonuna sürekli gidenden çokta aşağı kalmayacaksınız dediğim gibi güreşçiler bile 30 barfiks anca çeker 50 barfiks çekmek için kasmanıza gerek yok..

NOT; Bunlar benim fikirlerimdir elbette...crossfiti seviyorum hemde bayağı bir seviyorum bazı programları özellikle vasgeçilmeszler listeme ekledim zaten..

JACKLİFTER SÜREKLİ crossfit tartışması yapıyoruz bence bir başlık açıp oradan crossfit programları paylaşabiliriz..

Neyse eğlenceli bir idman paylaşalım;

Workout of The Day (wod)
Cindy resmi idmanlardan biri bu eğlenceli ve sıkıcı değil...

5 pull ups
10 push ups
15 squats

20 min amrap ( 20 dakika boyunca yapabileceğiniz kadar round yapacaksınız)

Acaba bu 15 squatın altına kaç tane sit up uygun olur ? yani oda olsa komple vücut çalışır güzel olur;

ne dersin fikrin nedir ? zordan kolay rakamlar yüklelmiş sit up kaç olmalı ? ayrıca yumruk üstü şınav squatta jumo şeklinde olabilir...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 23:52

Trajikomik bir olay daha geldi aklıma aslında hepsi benzer;

Bodybuilding ? neden yapıyorsunuz efendim kızlara hava atmak için işte adam dövmek için güçlü olmak için....ben 100 kg kaldırırsam 80k kg kaldıranı elbette döverim aslında gayet mantıklı gibi ? ancak bu kadar basit değil...

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Nisan 24th 2013, 08:44

Bahsettiğin olaylar bir Türkiye klasiği. Bilmeyenin sesi her zaman daha gür çıkıyor malesef.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning-Kruger_effect

Ama ben suçu biraz da farkındalığı ve bilgisi olanlara atıyorum. Anlattığın tip adamlar dikkat edersen sosyal medyada çok güçlüler, reklamlarını yapabiliyorlar. Bizde çok çabuk küsme durumu var, halbuki küsmeden doğru bildikleri yolda biraz ses çıkararak ilerleseler, hak ettikleri değere kavuşabilirler bence.

Normalde böyle giden bir woda 20 tane de sit-up eklerler benim bildiğim crossfitçiler. :)

Ben dün aşağıdaki wodu yaptım, baya zevkli.

"Jackie"

1000 meter row
45 pound Thruster, 50 reps
30 pull-ups

11:05 zamanım.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 24th 2013, 23:25

Jacklifter program için sağol..crossfit çok etkili ve güzel bir spor..

1000 metre row karşılığı 800 metre koşudur olmayanlar yapabilir, bende hocadan öğrenmiştim..

Jacklifter zaman ve yağ yakma ile ilgili bir tartışma konusu aklıma getirdin sağol, tartışmaya katılmanı beklerim..

ÖNEMLİ;

Jacklifter sen crossfit konusunda bilgili ve ilgili birisin gelecekle ilgilide sanırım planların var Allah yardımcın olsun..

Sana tavsiyemi dikkate alırsan sevinim sen medeni ve bilgili birisin, bu sayfa crossfiti eleştiri başlığı gibi oldu, dediğim gibi ben sadece herhangi biriyim, senin crossfit hakkındaki bilgi birikimin eminim ki 10 kat fazladır...Dediğim gibi herkes ve herşey eleştirilebilir, boksta eleştirilir, mma'da eleştirilir futbolda eleştirilir, hatta futbolcuyla futbolda tartışılır değil mi ? susacak değiliz.......Herşey eleştirilir ağzımız torba değil büzemezler, o yüzden fikirler havalarda uçuşur yarın belki pişman olunur ya da haklı çıkılır, o yüzden forum konularıdır kimse etkide kalmasın okusun karşıt görüşleride okusun, düşün ki sadece yandaş gazeteleri okursak ne bilebiliriz ki ancak sadece mualefet okursak gene ne bilebiliriz ki? sadece yönleniriz... O yüzden sorumluluk kişilere aittir.....
Örneğin dediğim salon sadece mma eğitimi vererek dünya şampiyonu çıkarsa ben ne yapacağım ? haksız çıkacağım yani kesin bir şey diyemem sadece eleştirmek zorundayım bildiğim budur çünkü....

TAVSİYEM;

Bir başlıkta sen açabilir ve crossfit hakkında özgün tanımını yazabilir, merak edenlere cevap yazabilir, halkımızı yanlış yönlendirdiklerini düşündüklerine karşı (ki bu bende olabilirim elbette ve birçok kişi) crossfit sever olarak görevini yapabilrsin....

Ya da o başlığı bu sayfa içinde yazabilirsin sen bilirsin...

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 24th 2013, 23:33

Jacklifter gene kusura bakma ben şu anda benim açtığım büyük crossfit dosyası isimli konuda olduğumuzu sanıyordum, zaten 2 adet vamış konu...Crossfi konusunda sürekli mma 'da işin içine karıştığı için mma başlığı ilede bu başlığı karıştırıyordum dikkatsizlik....

Bu arada kruger etkisi bende de olabilir :) örneğin sitelerin hiçbirinde bu site hariç fazla antrenör falan göremeyiz, futbol siteleri sadece izleyicilerden oluşur, iginç bir etki..

ahmet_tebriz
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ahmet_tebriz » Nisan 25th 2013, 09:10

Crossfit olarak adlandırılan ve hedefin salona müşteri çekmek olduğu bir antrenman sisteminin yerine Giant Set uygulamak çok daha etkili ve yararlı.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 25th 2013, 13:49

Jacklifter yazdı:Bahsettiğin olaylar bir Türkiye klasiği. Bilmeyenin sesi her zaman daha gür çıkıyor malesef. http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning-Kruger_effect....
Dunning-Kruger (D&K) etkisi nefis bir şey. Paylaştığın için teşekkürler.

Bilgisiz insanlar cahaletlerinin farkında olmuyorlar. Hatta kendilerini ortalamanın üstünde zannediyorlar. Bilgili insanlar ise hem karşısındakileri de bilgili addediyorlar hem de daha öğrenecekleri çok şey olduğunun farkındalar. Sonuç olarak bilgililer fazla konuşmazken bilgisizler durmadan ahkam kesiyorlar :)

Her ne kadar D&K etkisi 1999'da kayda geçmiş olsa da tarih boyunca bu konuda söylenmiş sözler var;
- Charles Darwin "Eğitimden çok Cehalet insanlara özgüven verir."
-Bertrand Russell "Zamanımızın en acıklı tarafı emin olanların aptal olması ama hayal gücü ve anlayışı yüksek olanların herşeye kuşkuyla yaklaşmasıdır."
-Shakespeare "Cahil kendini bilge sanır ama bilge kendi cehaletini bilir."

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 25th 2013, 14:32

Ksiren ayrıca şuda bir gerçek bilgisiz insanlardan büyük paralar sahibi olan çok var, ayrıca bilgisiz insanlar daha fazla kız arkadaş edinme kapasitesine sahip ayrıca cesaret bakımından da daha baskın oluyorlar saçma sapan şey yüzünden adam bile kesiyorlar bkz kırolar..

Bir etki ismide ben vereyim ; Beklenti etkisi....

Sonra bu kişilere ticarete kafası çalışıyor falan deniliyor ancak değil; sadece ortalama her insanın yapacağı şeyler zaten, sadece onlar fırsata olmulu yönden bakıyor...

İş yapması muhtemel bir iş yeri gören 2 kişiyi ele alalım; 50.000 tl satılık.

A kişisi Avrupalarda okumuş, tamda bu işin eğitimi almış biri akıllı biri ; 60.000 tlsi var '' Hmm güzel yer, %90 tutar burası ancak %10 kaybetme şansı var çok riski, en iyisi ben işe gireyim (aslında ponatsiyeli olan girer 1500-2000 tl iler çalışır..

B kişisi; köyden yeni gelmiştir parası yoktur; vay agabey iş yerine bak tutar bu kaçırmayakh, para yoktir, la oglim sat bağı bahçeyi, borç harc der....(ve gelecekte iş adamı bile olur yukarıdaki gibileride emrinde çalıştırır)

beyni tek yönlü gelişmiyor + gelişirken - de boş durmuyor, Fazla bilme ayrıca analiz etme yeteneğini ve detaycılığıda geliştirdiği için kişi %50 mantıkla düşünüyor ve güvenlik ve risk almama da mantıklı bir seçim olduğu için tırsılıyor.....

Yani Kruger etkisi ayrıca kişinin Beklenti etkisinide hareket geçiriyor...Senin %90 potansiyelin varken kullanmazsan başkası gelir yüzde 20 potansiyelini kullanır elbette kazançlı çıkma olasılığı çok daha fazla....

yanlız bazı kişiler hem akıllı hem girişken hemde kendinden emin olabiliyor genelde bunlardan ya çok başarılı kişiler çıkıyor, yada ideali uğruna normal insanların aptalca diyeceği şeyleri takmadan, ilginç şeyler yapıyorlar örnekleri var bayağı...

tabi ki bu sadece benzetmedir yoksa günümüzde cahil insan sadece okumamışa falan denmiyor okumuş cahilde yoğun...

Birde tartışmada yenilmeyi onur meselesi yapan kişiler var; olabilir yarın haksız çıkarsın kusura bakma yanılmışım dersin ama adamı doğrasan demez :mesela bunun cehaletle ilgisi yok en profesörü bile yapıyor :)

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir