Vucut Geliştirme ve Muay Thai

Moderatör: murat tahan

forrevenge
Üye
Üye

Vucut Geliştirme ve Muay Thai

Mesajgönderen forrevenge » Mayıs 8th 2011, 21:46

6 aydır vucut geliştirmeye gidiyorum
Neden bilmiyorum 1 haftadır çok mutsuzum ve aptalca nedenlere üzülüp duruyorum öylesine dalıp gidiyorum
sadece Spor Salonundayken ve Bilgisayar oynarken Kendimi rahat hissediyorum , bunun için
bu hafta Muay Thai kursunada yazıldım haftada 3 gün muay thai 6 gün BB e gidiyorum
Sorumsa Şu ;
Aceba ikisi bir arada zarar verir mi vucuduma çünkü haftada 3 gün saat 6dan 7ye kadar salonda durup 8de Muay Thai kursuna gidicem ve arada 1 saatlik sürede bir döner yiyebiliyorum

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Mayıs 9th 2011, 09:00

overtraininng senndromu

forrevenge
Üye
Üye

Mesajgönderen forrevenge » Mayıs 9th 2011, 12:15

Aşırı çalışma(overtraining) ülkemizdeki vücutçuların çoğunun düştükleri durumdur.Bunun sebebi belki sabırsızlığımız ya da delikanlı adam çok kaldırır anlayışından kaynaklanmaktadır. Aslında temel sebep cahillik.Bu sporda lider ülke olan A.B.D'de sadece bir üniversitede kas gelişimi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bizim bütün üniversitelerimizde yapılanların üzerinde.Türkiye'deki anlayış herşeyde olduğu gibi kopya etmek,nasıl olsa adamlar bizim yerimize yapıyor.Neyse sonuçta vücutçularımızın büyük bir bölümü yerinde saymakta.

[Alıntı ]

----------------
peki idmanı erken bitirip 2 saat dinlensem?
haftada 3 gün sadece genede gelişmezmi kaslar ?

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Mayıs 9th 2011, 13:04

Bence sorun motivasyonla ilgili...

Vücut geliştirmeye ''gitmek'' ,Muay Thai için''kurs'','yazılmak''kelimelerini kullanmışsın.Spor ve savaş sanatlarına kendisini adamış kişiler bu kelimeleri kullanmaz.

Bu işi sevmiyor da olabilirsin.Zoraki gidiyorsan zaten verim alman mümkün değil.
Halbuki ağırlık çalışmak,sporla uğraşmak benim bildiğim mutluluk hormonu salgılatır.
Yetersiz, veya besin değeri açısından düşük besleniyor da olabilirsin...

Kendi özel dünyanda çözüme ulaştıramadığın problemler de olabilir...

Bunların hepsi etken....

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Mayıs 9th 2011, 13:09

Serdar_esp yazdı:Bence sorun motivasyonla ilgili...

Vücut geliştirmeye ''gitmek'' ,Muay Thai için''kurs'','yazılmak''kelimelerini kullanmışsın.Spor ve savaş sanatlarına kendisini adamış kişiler bu kelimeleri kullanmaz.

Bu işi sevmiyor da olabilirsin.Zoraki gidiyorsan zaten verim alman mümkün değil.
Halbuki ağırlık çalışmak,sporla uğraşmak benim bildiğim mutluluk hormonu salgılatır.

Bunların hepsi etken....

doğru düşünmüşsün zorla güzellik olmaz

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Mayıs 9th 2011, 13:09

forrevenge yazdı:Aşırı çalışma(overtraining) ülkemizdeki vücutçuların çoğunun düştükleri durumdur.Bunun sebebi belki sabırsızlığımız ya da delikanlı adam çok kaldırır anlayışından kaynaklanmaktadır. Aslında temel sebep cahillik.Bu sporda lider ülke olan A.B.D'de sadece bir üniversitede kas gelişimi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bizim bütün üniversitelerimizde yapılanların üzerinde.Türkiye'deki anlayış herşeyde olduğu gibi kopya etmek,nasıl olsa adamlar bizim yerimize yapıyor.Neyse sonuçta vücutçularımızın büyük bir bölümü yerinde saymakta.

[Alıntı ]

----------------
peki idmanı erken bitirip 2 saat dinlensem?
haftada 3 gün sadece genede gelişmezmi kaslar ?

haftada üç gün hakkını verirsen yeterli olur

forrevenge
Üye
Üye

Mesajgönderen forrevenge » Mayıs 9th 2011, 14:46

Serdar_esp yazdı:Bence sorun motivasyonla ilgili...

Bunların hepsi etken....

Malesef anlatamamışım derdimi ,
Ben diyorum ki bu sporları yapmaktan çok hoşlanıyorum ve sadece bunları yaparken dertlerimden kurtuluyorum rahatlıyorum.Bunun için Muay Thaiye başladım
Sorumsa şuydu : Aceba ikisine beraber hatta ard arda gideceğim tam 3 gün var pazartesi-çarşamba ve cuma günleri
Spor salonundan çıkıp 1-2 saat sonra Muay Thaiye gideceğim
Aceba Trust hocamında dediği gibi Overtraining olurmuyum
Sorum buydu

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Mayıs 9th 2011, 15:06

Muay Thai Antrenmanlarında fiziksel kondüsyon çalışmaları için kendinde derman bulabiliyorsan buna devam et derim.O gün tam ve hakkıyla spor yapmış olursun.ertesi günü dinlenmeye /recovery 'e ayırırsın.

Yalnız bazı görüşler Ağırlık antrenmanı ile cardio-fitness gibi antrenmanların farklı zamanlarda yapılması gerektiğini söylüyor.

Bu konuda bir fikir birliği olacağını sanmıyorum.
En son Serdar_esp tarafından Mayıs 9th 2011, 15:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Mayıs 9th 2011, 15:07

Antrenmanları dozunda,aşırıya kaçmadan ve kendi limitlerini bilerek yaparsan hayır overtraining olmazsın.

Tabi kendine haftada en az 2 gün dinlenme ayırmayı ve beslenmene dikkat etmeyi de unutma.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Mayıs 9th 2011, 16:26

bende bir ara vg ye ek olarak kick boks yapmıştım.kollarım baya ölçü kaybetmişti.öğrenciydim ozamanlar.beslenme hakgetire...

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir