Tuz tüketimi ve Sağlık

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 7th 2011, 13:09

Tuz hakkinda cok ilginc bir kaynak buldum. Gary Taubes'in 1998'de Science dergisine yazdigi bir makale. Bu makale 1998'in en iyi bilimsel yazi odulunu de almis. Ana fikir; tuz aliminin zarari yok, tansiyonu arttirici etkisi (hemen hemen hic) yok. "Zararlidir almayin" diyen orgutler bunu ya yanlis yapilmis ya da yanlis yorumlanmis gozlemlere dayanarak soyluyorlar.

Bu makale 7 kisim PDF dosyasi, bulana kadar canim cikti. Asagida linkleri veriyorum. Vaktim olur olmaz bence onemli olan taraflarini tercume edecegim.

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 1_ The salt controversy.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 2_ Crystallizing a debate.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 3_ Intersalt tries again.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 4_ Trials and tribulations.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 5_ Poles apart.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 6_ Picking your battles.pdf

http://www.nasw.org/sites/default/files/Taubes part 7_ Touchstones of the salt debate.pdf

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 7th 2011, 13:12

Simdi baktim, nedense acilmiyor. Sayfalari tekrar bulup eklemek lazim. Offff.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Haziran 7th 2011, 13:23

"Tuz zararlıdır almayın" değil "Rafine tuz almayın" olması lazım. :)

Rafine yani işlenmiş tuz ile, doğal kaya tuzu arasında farklılıklar var,rafine yani işlenmiş tuzun bazı özellikleri kaybolduğu için "böbrekleri yorma" vs. gibi bazı tıbbi sorunlara yol açması normaldir.

Tuz eleştiriliyor ama olaya direk "Tuz" kelimesinden bakılıyor halbuki "Tuz" deyip geçmemek, doğalı ile işlenmiş, rafine edilmiş olanını birbirinden ayırmak lazım.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Haziran 7th 2011, 13:27

http://beslenmebulteni.com/bes/index.ph ... Itemid=460

Bu yazının dikkatle okunması iyi olabilir. Özellikle son bölümde rafine tuzun ve doğal tuzun farkları anlatılıyor.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 7th 2011, 17:00

Shotokan cok tesekkurler, makaleyi okudum. Icinde cok ilginc fikirler var. Hakikaten de dusununce rafine tuzlarin -dogal olmadiklari icin- zararli olabilecekleri iddiasi mantikli. Akiskan hale getirmek ve nem tutmasini onlemek icin katilan kimyasallar var. Piyasada dogal tuz bulmak da problem olmadigi icin tabii ki onlem olarak dogal seceneklerin kullanilmasi iyi fikir.

Keske bu iddia daha saglam kaynaklara dayandirilmis olsaydi. Ama problem yok, en azindan mantiga uygun.

Asil problem makalenin sonuna dogru ortaya cikiyor. Yazar sole dedigi (Ingilizcesi solay) tuzlu su karisiminin neredeyse mucizevi etkilerinden bahsetmeye basliyor. Yok efendim tuzun titresimiymis suymus buymus gibi tutulacak tarafi olmayan sacma iddialar ileri suruyor. Bununla da kalmayip kaya tuzundan yapilan lambalarin ortamdaki elektromagnetik kirlenmeyi (!) notrlestirerek insan frekansinda bilmemneler yapacagi falan filan diye ucup gidiyor. Bu gibi sacmaliklari Maranki'nin sitesinde gormek normal de beslenme bulteni'ne hic yakistiramadim.

Profesor Ahmet Aydin Beslenme Bulteni'nin editoru oldugu icin, her makaleyi kendi yazmasa bile neyin yayinlanacagina karar veren kendisi. Bilimsellikten bu kadar uzak iddialarin ve bunlara kaynak gosterilen yine ucuk kacik linklerin sitesinde yayinlanmasina izin vermemeliydi.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Haziran 7th 2011, 21:09

Ahmet hoca maranki yi hiç sevmez. Neticde birisi kendi mesleğinden uzmanlık alanından bahsediyor, diğeri(maranki) ise olayın ticaretinden nemalanıyor. Ahmet hoca ürün satıcısı falanda değil. Sole olayı yabancı kaynaklardanda araştırılabilir.

Tuz lambası konusuna gelince, o konu her ne kadar okurken absürt gelse de, günümüzde havada dolaşan telefon sinyalleri,wi-fi internet sinyalleri vs. gibi bir çok elektromanyetik dalganın insan sinir sistemine zararları ciddi ciddi tartışılırken, Tuz lambasının bazı faydaları olabileceği tezi niye tartışılmasın? Bakın ne diyor; "Artık bugün sadece tuz kristalin yapısından dolayı radyasyonu nötralize etmek mümkün olduğunu biliyoruz. Örnek verirsek; atom çöpü olan radyasyon artıkları tuz depolarında saklanıyor." ileri sürülen tez oldukça mantıklı.

Kaynak konusuna gelince, söz konusu yazı, bir akademisyenin yazdığı makale, neyi nerden aldığını kaynak göstermeli yoksa "intihal" yapmış gibi görünür.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Haziran 8th 2011, 09:35

içilen suda bile sodyum var ekstradan tuza gerek yok, 20 yıldır da çaya kahveye şeker atmam, nasıl alıştırırsan öyle gider

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 8th 2011, 11:34

Shotokan yazdı:1-Ahmet hoca maranki yi hiç sevmez. Neticde birisi kendi mesleğinden uzmanlık alanından bahsediyor, diğeri(maranki) ise olayın ticaretinden nemalanıyor. Ahmet hoca ürün satıcısı falanda değil.

2-Sole olayı yabancı kaynaklardanda araştırılabilir.

3-Tuz lambası konusuna gelince, o konu her ne kadar okurken absürt gelse de, günümüzde havada dolaşan telefon sinyalleri,wi-fi internet sinyalleri vs. gibi bir çok elektromanyetik dalganın insan sinir sistemine zararları ciddi ciddi tartışılırken, Tuz lambasının bazı faydaları olabileceği tezi niye tartışılmasın? Bakın ne diyor; "Artık bugün sadece tuz kristalin yapısından dolayı radyasyonu nötralize etmek mümkün olduğunu biliyoruz. Örnek verirsek; atom çöpü olan radyasyon artıkları tuz depolarında saklanıyor." ileri sürülen tez oldukça mantıklı.

4-Kaynak konusuna gelince, söz konusu yazı, bir akademisyenin yazdığı makale, neyi nerden aldığını kaynak göstermeli yoksa "intihal" yapmış gibi görünür.
1-Bu konuda kendimi iyi ifade edememisim. Asla Prof. Aydin'i Maranki'yle bir tutmuyorum. Bu mumkun degil boyle bir halt edemem. Maranki'yi sadece kotu ornek olarak kullanmak istedim; "Bu gibi sacmaliklari Maranki'nin sitesinde gormek normal de beslenme bulteni'ne hic yakistiramadim" demistim. Beslenme Bulteninde bu konuyu elestirdim ve elestirimi aynen yayinladilar zaten. Bu aciklik ve ozguven bile aralarindaki ucurumu gostermeye yeter.

2-Sole meselesini daha once hic duymamistim ve ilk elestirimi yazmadan once yabanci kaynaklardan arastirdim. Kaynak olarak sadece ucuk-kacik new age & hipi kilikli insanlarin binbir (Maranki tipi) sacma urun pazarladiklari siteler var. Bir tane bile bilimsel saglam kaynagi yok. Boyle dayanaksiz bir meselenin gercekmis gibi bu sitede sunulmasi uzucu.

3-Tuzun icinde metaller (oncelikle sodyum) oldugu icin yogunlugu fazla ve radyasyon kalkani olarak kullanilabilir. Ama en ideal kalkan degil, sadece cok bulundugu icin ve ucuz oldugu icin kullaniliyordur.

Rontgen cektirmeye gidince gormussunuzdur, teknisyenler kursun onluk takiyorlar (tuz degil). Kursun cok daha yogun ve cok daha iyi bir radyasyon kalkani. Bu mantikla tuz lambasi yerine kursun lamba daha iyi sonuc vermeli.

Kalkan mevzusuna da aciklik getirelim; radyasyon ayni isik gibi duz yayiliyor ve radyasyon kaynagiyla aranizda bir bariyer olarak bu kalkan maddeleri kullanabiliyorsunuz. Odanin bir yerine lamba koyunca radyasyon bana gelecegine yon degistirip lambaya gitmez. Her tarafimi lambayla cevirmedikce ortamdaki radyasyondan korunmak mumkun degil.

4-Ozellikle akademisyenler bir konuda fikir belirtirken saglam bilimsel kaynak gostermeliler. Okurlar fikirlerin dayanaklarini bilmeli ki bu kaynaklarin saglam olup olmadigina karar verebilsinler. Sonra da kaynaklarin ileri surulen fikri destekleyip desteklemedikleri gorulebilsin. Yoksa fikir ciddiyetini-degerini yitirir bence.

Benim gibi hic bir uzmanligi olmayan bireyler ne isterse, nasil isterse yazabilirler. Ciddiye de alinmaz zaten yazdiklarimiz. Ama bilim adamlarinin bu kurallari cok iyi bildikleri halde ihmal etmeleri affedilemez.

Kullanıcı avatarı
Shotokan
VIP
VIP

Mesajgönderen Shotokan » Haziran 8th 2011, 12:41

Radyoaktif ışınım ile, radyoaktif atıklar farklı. Örneğin okyanustaki çukurlarıda bu tarz atıkları atmakta kullandıklarını okumuştum.Okyanus adı üzerine bilinen en büyük tuz deposu...

Sole konusunda bilimsel araştırmadan ziyade bir beslenme tavsiyesi gözü ile bakılması iyi olabilir. Kullanınca kanseri iyi eder, kellere saç çıkarır gibi bir iddiaları yok sadece kullanıldığında "ağır metallerin eliminasyonuna YARDIMCI oluyor" diyor yani sadece yardımcı bir ürün.

Kaynak konusuna gelince,Vallahi yazar bu kaynakları vermiş, yabancı dilim pek iyi olmadığı için açıp inceleyemedim. Makalenin ana hattı tuz tüketimi üzerine,bu konuda gereken mesajı iletebilmiş geri kalan kısımlar,tuz lambası,sole gibi yaklaşımlar olsa olsa tavsiye niteliği taşır. Kaya tuzu lambası bir besin ürünü değil, bu konuda da yabancı yazılar bir araştırılmalı aslında. Ben şahsen yıllardır kaya tuzu kullanıyorum,rafine tuzdan daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim yani normal şeker ile tatlandırıcı arasındaki lezzet farkı gibi, kaya tuzu ile rafine tuz arasındada fark var.

Ahmet hocanın sitesi ve yazıları ile tanışalı çok olmadı,ancak ileri sürdüğü bazı konular yıllardır zaten benim düşündüklerimle örtüştüğü için kendisini takip etmeye başladım. Ksiren tavsiye ettiğim "7 den 70 e taş devri diyeti" isimli kitabı muhakkak edinmeni öneriyorum. Tüm besinleri,ve besin işlemlerini tek tek ele alıp değerlendirmiş gayet güzel ve bilgilendirici. Okuduktan sonra marketten yoğurt,süt veya et ürünü alırken baya bir bocalıyor insan.

Örneğin şu anda Türkiyedeki marketlerde 3-5 lira civarı fiyatlarla sosis,salam,sucuk ürünleri satılıyor. Bu ürünlerin aslında soyadan imal edildiğini anlatıyor, Türkiyede etin kilosu 25 liralarda gezerken 300 gram bir salam 3,5 liraya satılıyorsa içeriğindeki et oranı ne olabilir? geri kalan herşey boya,tatlandırıcı, gibi suni malzemeler.... Sonrada bakıyoruz kanser vakaları artmış,kalp krizleri,damar sertlikleri vs. vs. niye patladı acaba diyoruz... Bu kitapta birçok besinin içeriği ve hazırlanması anlatılıyor muhakkak okunmalı diyorum.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir