Kreatin yükleme dönemi.

Creatin

Moderatör: murat tahan

genclik20
Üye
Üye

Kreatin yükleme dönemi.

Mesajgönderen genclik20 » Haziran 17th 2008, 20:45

3 aydır bu sporu yapıyorum. aslında gecen yıl 6 ay yapmıştım ama sağlık problemleri yüzünden ara vermiştim. şimdi ise ciddi olarak vg ile ilgileniyorum ve kreatin kullanma hakkında sorular sormak istiyorum.

21 gün kreatin yüklemesi yapmak gerekiyor diye duydum bu dogrumu?
sizlerin tavsiyesi ne olur.

Ayrıca yükleme döneminden sonra nasıl kullanmam gerekiyor?

Ne kadar süre kullanmam lazım? ve bu süre sonunda kreatin alımını durdurmak mı gerekiyor?

yaş 20
boy 195
kg 110

KURTAL
Üye
Üye

Mesajgönderen KURTAL » Haziran 17th 2008, 21:19

Tüm dünyada artık çok iyi bilindiği üzere creatine gerek amatör, gerekse profesyonel tüm sporculaın supplemant programlarında yer almaktadır. Bunun dışında creatine 'in idman dışı bazı durumlarda da kullanılması popülarite kazanmaktadır. Bunların başında uyku bozuklukları ve mental stress gelmektedir.
İngiltere 'de yapılan bir araştırmada sabah kahvaltısında 2-3 gram creatine alan kişilerin almayanlara oranla sabah daha zinde ve dinlenmiş olarak uyandıkları belirtilmiştir. Ayrıca bu kişilerin gün içi stress altındaki tutularında da dayanıklılık gözlenmiştir. ( ref. psychopharmacology . 185:93-103.2006 ) İdman esnasında creatine 'in ana rolü ATP mekanizmasına direkt etkisiyle olmaktadır. Diğer yönder creatine kas hücrelerine su girişini sağlayarak ölçü kazanımına da katkıda bulunur.
Dalgalanma dönemi : Şayet daha önce hiç creatine kullanılmamışsa ilk 7 gün yükleme fazı olarak görülmelidir. Bu durumda 20 gr'lık günlük kullanım söz konusudur. Alınış zamanları, Kahvaltı-öğle yemeği-idman öncesi ve sonrası şeklinde ayarlanmlıdır.
Normal dönem : Bu 7 günlük yükleme fazını takiben idman öncesi ve idman sonrası 5'er gram yeterlidir.
Önemli not : Statik kalmamak açısından üzerinde durulması gereken diğer bir olgu daha mevcut. Amerika 'da kimi antrenör ve beslenme uzmanları günlük 5 gramlık alımın yeterli olduğu görüşünde fikir beyan etmekteler. Konuyu bu açıdan da değerlendiriniz

Starcan
VIP
VIP

Mesajgönderen Starcan » Haziran 25th 2008, 01:46

SORU: 21 gün kreatin yüklemesi yapmak gerekiyor diye duydum bu dogrumu?
Cevap: Hayır kesinlikle gerekmiyor. 21 gün yükleme aşırı fazladır ve bu sporcuya fazla gelmesi bir yana zararınında görülebileceği bir doz ayarıdır. Yükleme dönemi ortalama 3 günden başlar, 10 güne kadar sürer. Ortalama tavsiyemiz 5-6 gündür.

SORU: Ayrıca yükleme döneminden sonra nasıl kullanmam gerekiyor?
Cevap: Mesela 70kg ağırlığında bir sporcunun 3.5gram kreatin(monohidrat) alması gerekir. Bu sporcumuzun ilk 5-6 gün yüklemesinde günlük 12-14gram kreatin alması yeterlidir. Bu doz ile ilk hafta yükleme yapmış olur. Bu yüklemeden sonra her gün(kür sonuna kadar) 3.5gram kreatin alır.

SORU: Ne kadar süre kullanmam lazım? ve bu süre sonunda kreatin alımını durdurmak mı gerekiyor?
Cevap: Kreatini enf azla 8 hafta kullanmak doğru olur şeklinde bize bildirilmiştir. Ve bu standart ayarda gidilir. Evet bu doğrudur. Fakat ben 4 hafta kullanıp 4 hafta ara verilmesinden yanayım. Bu şekilde 1 ay ON , 1 ay OFF olarak 6 aylık bir program içerisinde 3 kere kreatin kürü yapılır. Bu kürde 3 ay kreatin ve 3 ay mola verilmiş olur.
Eğer kreatin kürü 6 yada 8 hafta kullanılacaksa bu kür sonunda yani 8. haftadan sonra kür bitirilir ve en az 2-3 ay mola verilir.
Kreatinler, idmanlara 30dk kala ve idmandan hemen sonra alınmak kaydıyla kullanılır. İdmansız günlerde sadece sabah alınabilir(yükleme zamanında sabah öğle akşam şeklinde 3 e bölünebilir).

knightz
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen knightz » Nisan 3rd 2012, 09:49

tüm sitelerde hemen hemen aynı bilgiler mevcut ama şurda kafam karışıyor yükleme döneminde 4-5 defa creatin alınıyor bu yükleme döneminde antrenmana gidiyoruz bu program nasıl olmalı sabah, öğlen, akşama doğru, antrenmandan önce, antrenmandan sonramı alıcaz nasıl olucak tam?

Kullanıcı avatarı
yamahatayfun
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen yamahatayfun » Nisan 3rd 2012, 10:09

ben,ilk bir hafta gülük toplam 20 gr almaya başladım.
sabah 10 da,14 te,18 ve 22 saatlarında.yani 4 er saat arayla.üç gün sonra 7 gün dolacak.sonrasında ise idman öncesi 5 gr alacağım ve günü tamamlayacağım.yükleme zaten senede iki defa yapılıyor bunu gözardı etmemek gerek.ilk üç ay sonrasında,1 ay ara vermeyi ,sonra tekrar günlük 5 gr almayı rutine bağlamayı düşünüyorum.bence sende antrenman öncesi al,antrenman sonrasıda 5 gr gulitamin al derim.(günlük)....başarılar...

knightz
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen knightz » Nisan 3rd 2012, 11:32

yamahatayfun yazdı:ben,ilk bir hafta gülük toplam 20 gr almaya başladım.
sabah 10 da,14 te,18 ve 22 saatlarında.yani 4 er saat arayla.üç gün sonra 7 gün dolacak.sonrasında ise idman öncesi 5 gr alacağım ve günü tamamlayacağım.yükleme zaten senede iki defa yapılıyor bunu gözardı etmemek gerek.ilk üç ay sonrasında,1 ay ara vermeyi ,sonra tekrar günlük 5 gr almayı rutine bağlamayı düşünüyorum.bence sende antrenman öncesi al,antrenman sonrasıda 5 gr gulitamin al derim.(günlük)....başarılar...

yok hayır sorum yanlış algılandı sanırım şöyle analatayım.. ben optimum whey protein, multipower bcaa amino asit, SNI glutamin vede şimdi yeni kullanmaya başlıcam Optimum Creatin.. öteki supplementlerde üçüncü ayımı doldurdum creatine yeni başlıcam ilk bir hafta yükleme dönemi olduğundan dolayı herkes şu şekilde tasvir ediyor sabahtan akşama kadar 3 veya 4 saat arayla günde 20-25 gr arası tamamda araya antrenman giriyor ben buna uyduğum zaman akşama doğru 5 gibi alırsam creatine saat 7 de antrenmana gidiyorum yarım saat öncesinden içmek gerekiyor 6:30 damı alıcam 1 buçuk saat antrenman sürüyor antrenmandan hemen sonra bidahamı alıcam. o zaman nerde kaldı 3 saat ara olayı ben bunu soruyorum ilk hafta yükleme döneminde antrenman yapıyoruz sonuçta kullanım şekli nasıl olucak?.. Saygılar..

Kullanıcı avatarı
yamahatayfun
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen yamahatayfun » Nisan 3rd 2012, 17:18

benim saatlerim uyuyor sana abicim.

ilk 5 grmı saat 10 gibi----2. saat 14 gibi----3. saat 18 gibi---4. ise akşam saat 22 gibi al.zaten 19 gibi idmana girdiğini yazmışsın.eğer gulitaminde kullanıyorsanki bu çok önemli,onuda 5 gr idman sonrası hemen almanı öneririm.anlaştıkmı:)

knightz
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen knightz » Nisan 4th 2012, 15:07

eyvallah abicim :)

kaan_ryg
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen kaan_ryg » Mayıs 10th 2012, 10:12

arkadaşlar, kreatin kullamak istiyorum vücut geliştirmenin yanında da yağ yakmaya da çalışıyorum. o nun için alacağım kreatinin vücudumda su tutmaması da gerekmekte. tavsiyelerinizi bekliyorum..

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Mayıs 10th 2012, 21:00

creatine mutlaka su tutturur

“Creatin” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir