Evde vucut çalıştırma olarak neye yatırım yapmalıyım?

Türkiye den ve dunyadan Fitness,bodyFitness haberleri yarışmalar vb.

Moderatör: murat tahan

heyza
Üye
Üye

Evde vucut çalıştırma olarak neye yatırım yapmalıyım?

Mesajgönderen heyza » Nisan 30th 2013, 14:28

Selam arkadaşlar, ben bir süredir evde ve salonda vucut geliştirme ile uğraşmakta olan biriyim. Yeni taşındığım yerde yakınlarda vucut geliştirme salonu olmadığı için eve bir alet almaya karar verdim.

Aslında birincil amacım yağ yakmak olmasına karşın daha iyi bir vucut için 'eliptik bisiklet' yerine 'çalışma istasyonu' almayı kararlaştırdım. Fakat vucudu baya iyi ve eğitmenlikte yapan bir arkadaşım, çalışma istasyonu pek işe yaramaz, onun yerine 1 çalışma sehpası ve dambıl&halter set al daha iyi dedi. Ev için çalışma sehpaları 400tl den başlıyor, dambıl+sehpa ise 300tl ye geliyor. Aslında sehpa'yı aradan çıkartıp dambıl set + eliptik bisiklet almakta mantıklı geldi bunları dedikten sonra.

Fakat rowing ve sırt kasları için dambılla pek hareket edemetiğim gerçeği de var. barfiskte de çok zorlanıyorum, siz bu durum için ne öneririsniz?

Dambıl set + eliptik mi, yoksa çalışma istasyonu mu?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 1st 2013, 09:59

İyi bir çalışma istasyonu ve ayarlanabilir dumbbell + ağırlıklar en iyi yatırım.

İlk alınacak şey dumbbell (ve yeterli ağırlık). Başka hiç bir şey olmadan bunlarla bütün vucut çalıştırılabilir. Hatta bench pressi yerde yatarak yapmak bile mümkün; dirsekler çok geriye gitmeyecek sadece.

Ucuz olsun diye sehpa yerine iyi bir pilates topu (55-65cm çaplı) alabilirsin. Pilates topuyla karın kasları ve bel çok iyi çalıştırılıyor. Zaten her eve lazım, bir de üstüne bench press, flye, incline press için kullanılabilir. Dengeye dikkat!

Sehpa alacaksan sağlamlığı ve aksesuarları önemli. Leg extension-curl eklentisi oldukça kullanışlı. Hatta bu eklentiyi altan kablo gibi kullanmak bile mümkün (low pulls-bicep curls falan). Bicep preacher ve flye eklentileri genelde pek kullanışlı değil, çünkü çoğu iyi tasarlanmamış maalesef. Eğer pulldown eklentisi de varsa çok iyi olur. Ama almadan denemek lazım; acaba pulldown'un ağırlık takılan kısmı akıcı (sürtünmesiz) çalışıyormu?

Bir ilerki safha rack tabir edilen squat yapılabilecek alet. Ama bu sonradan da eklenebilir.

Eliptik bisiklet kardiyo antrenmanı için kullanılacak. Halbuki kardiyoyu hiç aletsiz de yapmak mümkün. En kolayı bol bol tempolu yürümek. Koşmak da mümkün. HIIT için merdiven veya yokuş yukarı koşup aşağı yürümek nefis :)

heyza
Üye
Üye

Mesajgönderen heyza » Mayıs 2nd 2013, 01:27

Öncelikle zaman ayırıp uzun ve ayrıntılı bir cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sanırım demek istediğinizden şu cevabı da çıkarabilirim;

50kg ağırlıklı bir çalışma istasyonu almak yerine, 1 pilates topu + 50kg plastik (vinyl) dambıl&halter set almam daha mantıklı.

İlerisi için bütçem rahatlarsa o zaman sipariş verip durumu güçlendirebilirim. Hatta çalışma istasyonu yerine supplement almak bile daha mantıklı olabilir mi? Sehpalar hakkında hiç araştırma yapmadım.

İşlerin 1 ay sonrasında açılacağından henüz siparişi verememiştim çalışma istasyonunu, dambıl seti alıpta boşa yer yapmasını istememiştim çalışma istasyonu aldıktan sonra, ama eğer dediklerinizden bu sonucu çıkarmak mümkünse bu hafta içinde bile dambıl seti sipariş verebilirim demektir.

Bir de son olarak dipnot düşmek istiyorum. Ben spor salonunda daha çok çekmeli aletlerde etkiler alabildim. rowing ya da çalışma istasyonunda arka kol kası gibi hareketlerde. Hatta dambıl ile çalışma istasyonu arasındaki beni cezbeden en büyük olay rowing ve sırt kası çalışabilip çekmeye yönelik hareketlerle daha seri kas gelişimi ve görüntü vermeyi sağlayabilirim diye düşünmüştüm, ama bu sadece bir teori oldu. benzeri çalışmaları dambıl setle nasıl sağlayabilirim?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 2nd 2013, 10:27

Piates topu başlangıç sehpası olarak iyi. Ama tekrar söyleyeyim; dengeye dikkat.. İleride sehpa alınca da çöpe atılmayacak, crunch ve hyperextension için ömür boyu kullanılabilir.

Bence döküm ağırlık ve vidalı (spinlock tabir edilen) 2 dumbbell çubuğu almak en iyisi. Plastik ağırlıklar bir süre sonra içindeki kumu sızdırmaya başlıyor.. Hem de çok yer kaplıyorlar. Döküm ağırlık ömürlük.

Çekmeli hareketler biceps ve sırt için. Bu kasları dumbbell ile çalıştırmak kolay. Eğer "kablolu alet kullanmaktan verim aldım" demek istiyorsan, buna da pek katılmıyorum. Kablolu aletlerin serbest ağırlıklara herhangi bir üstünlüğü yok..

Fikir vermesi açısından bir kaç resim;

Resim

Resim

heyza
Üye
Üye

Mesajgönderen heyza » Mayıs 2nd 2013, 15:42

Tamam o halde ben boyum 186 olduğundan dolayı '75 cm' ebat pilates topuyla birlikte vidaları ve sopaları krom olan fakat ağırlıklar VİNLY olan ağırlık setini sipariş listeme attım. Kısmetse 4-5 güne siparişi geçiyorum. Pilates topuyla çalışmak bakalım kolaymıymış :)

Pilates topu 17 tl (umarım patlamaz 50kg+80 kg vucut ağırlığıyla)
Halter&dambıl set 150 tl ye gelmiş durumda

Herhalde çalışma istasyonuna fazla ihtiyacım kalmaz bu şekilde...

Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim, büyük bir külfetten kurtardın beni elim bollaştıkça diğerlerine yatırım yapar yahut taşınırsam yakında bir spor salonuyla eksiklerimi öyle gideririm :)

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Mayıs 2nd 2013, 16:48

barfikste çok zorlandığınızı söylemişsiniz, eve bir kapı barfiksi alabilirseniz gerçekten çok iyi olur. ben 20 tlye almıştım 120 kg ye kadar taşıma kapasitesi var her kapıya uymuyor sanırım ama bende sorun çıkartmadı. barfikste tıpkı şınav gibi yani devamlılıkla artan bir şey..

bahsettiğim kapı barfiksi
http://www.zaferithalat.com/upload/spor ... arfiks.jpg

heyza
Üye
Üye

Mesajgönderen heyza » Mayıs 2nd 2013, 19:03

[quote="wing muscle"]barfikste çok zorlandığınızı söylemişsiniz, eve bir kapı barfiksi alabilirseniz gerçekten çok iyi olur. ben 20 tlye almıştım 120 kg ye kadar taşıma kapasitesi var her kapıya uymuyor sanırım ama bende sorun çıkartmadı. barfikste tıpkı şınav gibi yani devamlılıkla artan bir şey..

bahsettiğim kapı barfiksi
http://www.zaferithalat.com/upload/spor ... arfiks.jpg[/quote]

teşekkür ederim benzeri eklentisiz sopa halinde olan elimde var duvarda asılı şuanda ama nedense hiç barfiks çalışamıyorum, sanki bütün yük başıma biniyor ağrılar giriyor hep, açıkçası bir sakatlık çıkmasından korktuğum için zorlamıyorum...

HeavyDuty
VIP
VIP

Mesajgönderen HeavyDuty » Mayıs 3rd 2013, 01:27

Çalışma istasyonu maalesef tam bir faciadır.

Yatırım ;

Bol bol ağırlık plakası ve günü geldiğinde göğüs için ağırlığa dayanacak bir bench sehpası ( o gün gelene kadar ağırlık alın ve göğüsü züccaciyelerden alacağınız 3 adet plastik tabüreyle idare edin.)

heyza
Üye
Üye

Mesajgönderen heyza » Mayıs 3rd 2013, 13:34

[quote="HeavyDuty"]Çalışma istasyonu maalesef tam bir faciadır.

Yatırım ;

Bol bol ağırlık plakası ve günü geldiğinde göğüs için ağırlığa dayanacak bir bench sehpası ( o gün gelene kadar ağırlık alın ve göğüsü züccaciyelerden alacağınız 3 adet plastik tabüreyle idare edin.)[/quote]

üst üste benzer tavsiyeler gelince içim rahatladı. Umarım link paylaşım yasağı yoktur

http://www.hepsiburada.com/Liste/produc ... oraltis919
http://www.hepsiburada.com/Liste/produc ... =sporzf247

Bu iki ürünü pazartesi günü kısmetse sipariş geçiyorum.

Daha sonraları için bir sehpa örneği gösterebilir misiniz onu da not alayım olmadı

Onur Atakan Doğan
VIP
VIP

Mesajgönderen Onur Atakan Doğan » Mayıs 3rd 2013, 15:56

Ben sehpa işini demircide çözdüm. Kendi tasarladığım sehpa çizimlerini demirciye verdim ve 120 tlye çok güzel bir sehpa yaptı. Uzun süre bu sehpayı kullandım. Salona yazılınca sehpayı 200 tlye sattım. Bence çok güzel bir yatırım oldu :) Sizde böyle yapabilirsiniz. Bilgisayara bakacağım eğer çizimleri ve sehpanın resimlerini bulabilirsem bu başlık altından yayınlarım.

“Body Fitness genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir