Kilo ve güç orantısı nedir?

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 10th 2013, 17:43

wing muscle yazdı:"şimdi yazımdan rugby oyuncuları kondisyonsuz anlamımnı çıkıyor bu kafayla okursan yazacak birşeyim kalmaz, 170 boyunda 100 kg şişman bir rugbyci görmedim demek ki çoğu öyle ben görmemişim.. "

ben bu yorumundan önce 170 boyunda 100 kg şişman ragbycilerin olduğunu iddaa etmedim. diyeceksin ki örnek verdim ben, eyvallah tamam. ama ondan önce yazdığımı iyi okursan

"burda aklıma amerikan futbolcuları geldi. genellikle iri ve dayanıklı olmaları gerekir. bildiğim kadarıyla bir o kadarda kondisyon gerekiyor.. [glow=red]Ya bu spor çok zor(hem iri hem kondisyon) yada burda bi çelişki var"[/glow]

ben burda amerikan futbolcularının kondisyonsuz olduğunu belirtmedim. aksine "genellikle iri ve kondisyonlu olmaları gerekir" dedim bu durumda bu spor zor seçeneği çıkıyor..

ya gözünü sevim ben sana bu adamlar şişko mu dedim. branşları gereği iri ve güclü olmaları gerketiğini söyledim. irilikten kastım zaten yağ tulumu olmak değil ki.. sumo güreşçilerine götürme birde konuyu..

yani bu gidişle konu tamamen amerikan futboluna dönecek..

Yağlı olmanın güçlü olmaya hiç bir etkisi yok aksine zararı var.
İri olmak 2 şekilde olur yağ oranı yüksek olur veya kas oranı yüksek olur.
Bence tartışmayı uzatmayın ortada anlaşılmayacak bir şey yok.
Sonuç olarak yağlı insanın iskeleti bile kilosunu taşımakta zorlanıp bata bel olmak üzere bir çok rahatsızlığa neden olurken kaslarını geliştirmiş bir insanın kaslarının iskeletine yük taşımada yardımcı olması yağın vücuda bir yararı olmadığı aksine zararı olduğu aşikar.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 10th 2013, 17:59

Peki ben sana ne yazdım ki sen bana rugby örneği verdin ve çelişki var dedin ? ilk mesajıma bakıyorum öyle demeni gerektirecek ne yazmışım göremiyorum ? iri olanın avantajlı olduğunuda yazmışım, ağırsiklet güreşçisinin hafif sikleti yeneceğinide belirtmişim eee nerde anlaşamadık ?
İrilik önemli olmasa zaten siklet denen birşeyde olmaz hepsi bir olurdu..
İri var 100 kg kaldıramaz bayan halterci var rüyasında göremeyeceği rakamları kaldırır yani ama aynı kadın erkek halterci kadar kaldıramaz ilgilendiğin işe göre kondisyon ve güç prametren değişir..

vcl bravo kardeşim ilk başta sen yazsaydın ben hiç yazmazdım daha kısa ve etkili yazmışsın..

Lakin arkadaşın gelmek istediği konu sokaklar gibi görünüyor..

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Şubat 10th 2013, 18:22

kesinlikle alakası yok sokaklarla falan, vct_glstrm27 gayet net açıkladın teşekkürler. iyi forumlar

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 10th 2013, 18:27

''bu 70 ve 100 kiloluk kişileri müsabık kişiler olarak değil gündelik hayatta gördüğümüz normal bireyler gibi düşünelim.. ''

Yazı senin değil galiba..

kesinlikle alakası yok demek He he alakası yok :))

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Şubat 10th 2013, 19:05

Şimdi sebastian konuyu uzatmak istemiyorum birbirimizi kıracaz yoksa.. ama sen ısrarla uzatıyorsun. ben eskiden muay thai ile de ilgilendim emin ol kendimi koruyacak kadar bilgiye sahibim. sence böyle bir durum olsa serbest bölüme konu açıp anlatmaz mıyım durumu? veya olası bir durumda o adam benden güçlü diye korkup kaçar mıyım?

sorma sebebim, 140 kg lik birisi var 120 kg bench press basıyor(idda ediyor). buna karşın arkadaşım 77 kilo 1.5 yıldır bu sporu yapıyor benchte 80 e anca çıkabiliyor. buda bahsettiğim 140 kglik arkadaşın araba kaldırma videosu http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... VoQjURPZCg

açtığı konuyu link olarak atardım ama başka forumun linkini vermek yasak mı bilmiyorum. ondan vermedim.

daha fazla tartışmayalım herkes kendi ekmeğine baksın oldu mu?

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 10th 2013, 19:09

Sende benle tartıştın diye sırf karşı çıkmak için yazınca eklemek zorunda kaldım kusura bakma sonuçta gündelik yaşam yazmışsın...

Ayrıca konuyu açtığında yazdığın diğer şey ise yağın güce etkisi ama sonradan tartışma içerinde değiştirdin al konu açılış mesajını oku hak vereceksin bana...kötü niyetke yazmadım....gündelik hayat ve yağın güce etkisi konuda geçmiş sen yazmışsın..

Kullanıcı avatarı
wing muscle
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen wing muscle » Şubat 10th 2013, 19:19

yağın güce etkisi olup olmadığını sorma sebebim tamamen bu 140 kg lık arkadaştan kaynaklanıyor biraz araştırınca şöyle bir yazıda buldum. yağın güce etkisi olduğunu söylüyor bu yazıda ne derece doğru bilemem

"kilo ile insan gücü arasındaki doğru orantıdır. her insanın taşıyabileceği yük, kaldırabileceği ağırlık kilosuyla doğru orantılıdır. 60 kilogram ağırlığındaki bir insan 90 - 100 kiloları zorlanarak da olsa kaldırabilir, yerinden oynatabilir. keza 120 kiloluk bir bünye için bu rakam 150 kilolara ulaşabilmektedir. kilo alan bünyede yağ birikimi olduğu kadar enerji depolanması da olduğu için güç kullanımı artmaktadır. insan metabolizması aldığı kalorileri önce kullanım miktarı kadar harcar, artan kısmı ise biriktirme cihetine gider. bu artan kısmın bir kısmı kas dokularına - ki öncelikle bacaklar kuvvetlenir cüssenin yerinden kalkabilmesi için - diğer kısmı ise yağ dokularına dönüştürülür. bu nedenle rejim yapan insanlarda ilk 1-2 hafta kilo değişimi olmazken devam eden zamanlarda hızlı bir erime başlar. burada etken beynin aldığından fazla enerjiyi harcadığını idrak etmesi ve vücuttaki yağları kullandırmasıdır. konu ile alakasız olarak 1g karbonhidrat 3 kcal, 1g protein 3 kcal, 1g.yağ 9kcal enerji açığa çıkartır.*"

tamam sebastian, ilk yazdığın yorum için tekrar teşekkürler.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 10th 2013, 19:19

Tamam kardeşim açıklığa kavuştuğuna göre yanlış anlamalar olmuş fikirlerimi yazayım..

Güç meselesi gerçekten sandığından çok daha karmaşık; dövüş kondisyonu ise bambaşka ve en karmaşık olanı..

Dünyanın en güçlü adamı hemde defalarca şampiyon olmuş o dediğin arkadaşın yanında sinek kalır ayrıca karate ile ilgili ve kondisyonuda yüksek 2 yıl mma çalışmış ama MMA ringinde en dandik sporculara yenildi 200 kg kaldırmakla 90 kglik adamı kaldırmak aynı olmuyor...ama dışarıda görsek kafatasını ezerek parçalar sanar herkes..yani o dediğin rugbicilerin sonuda o olur emin ol...he bir rugbici var kickboksta çok başarılı oda olabilir emek vermesi lazım kolay değil..
10 tane kiremit kırar ama adamın karnına vurur birşey olmaz..bunlar güç testi olamaz..

Benimde bir arkadaşım vardı hem hastaydı hem hap map kullanırdı inanılmaz cılızdı kıçında pantalon durmuyordu ama inanılmaz bir gücü vardı ben bunu inceledim ve kalın kemikli olduğunu farkettim ama her kalın kemikli o kadar güçlü olamaz..

Eskiden insanlarda kas mas zaten yoktu natural..

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 10th 2013, 21:21

Ben tartışmaya farklı bir bakış açısı getirmek için şu videoyu izlemenizi rica ediyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=-UDoWUYCaFY

Sonlara doğru deadlift hareketinde o fazla kiloların kullanılabilirliği ile ilgili kendince bir açıklama getirmiş konuşan kişi. Çok ilgimi çekti ve powerlifterların kaldırışlarını izledim youtubedan. Gerçekten bir çok powerlifter kalçalarından aldıkları ivme ile koparır gibi alıyor yerden barı. Bu mantıkla fazla kilo, yani yağlar o momentumu yaratmak için kullanılıyor olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Şubat 10th 2013, 21:41

Jacklifter yazdı:Ben tartışmaya farklı bir bakış açısı getirmek için şu videoyu izlemenizi rica ediyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=-UDoWUYCaFY

Sonlara doğru deadlift hareketinde o fazla kiloların kullanılabilirliği ile ilgili kendince bir açıklama getirmiş konuşan kişi. Çok ilgimi çekti ve powerlifterların kaldırışlarını izledim youtubedan. Gerçekten bir çok powerlifter kalçalarından aldıkları ivme ile koparır gibi alıyor yerden barı. Bu mantıkla fazla kilo, yani yağlar o momentumu yaratmak için kullanılıyor olabilir mi?

Hemen sana şöyle bir cevap vereyim momentum deyince herhalde akla ilk gelecek olan spor dallarından biri çekiç atmadır eskiden çekiççi gülleciler olimpiyatlarda izlediğimiz kadarıyla kilolu göbekli kişilerdi ancak zamanla bunun bir etkisi olmadığı görüldü ve artık günümüzde kaslı ve kas olarak daha iri kişilerin bu dallarda başarılı olduğunu görüyoruz ve yine belirtiyorum bu sporlarda kilo kıstası olmadığı estetik kaygı olmadığı için kas üzerinde az miktarda yağ birikebiliyor ve bu sporcular şişman gibi görünüyor aslında büyük kas kütlesi üzerindeki yağ tabakasıdır ki gülle atmada zamanında rekorlar kıran bayan alman güllecilerin tipine bakıldığında erkek tipi vardır ki bu rekortmenlerden bayan gülleci Heidi Krieger tamamiyle erkeğe dönmüştür sebebi ise Hitler Almanyası döneminde sporculara zorla verilen kas yapıcı kimyasallardır.

Aşağıdaki son Londra olimpiyatlarında ilk üçe giren çekiç atma branşındaki sporculara da bakarsan hiçbiri kilolu değil.

Koji Murofushi
Krisztián Pars
Primož Kozmus

Örneklerde de görüldüğü gibi kaslı olmak yaplı olmaktan daha büyük bir güç sağlıyor.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir