Gobeklere Veda

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
umur35
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen umur35 » Kasım 20th 2012, 00:53

Sadece şeker kelimesine takılmayın, asıl takılmanız gereken kelime karbonhidrat.
Basit karbonhidrat/kompleks karbonhidrat ayrı ayrı araştırın farklarını öğrenin ve beslenmenizde ona göre yer verin tüm karbonhidratlara.

Kullanıcı avatarı
vct_glstrm27
VIP
VIP

Mesajgönderen vct_glstrm27 » Kasım 20th 2012, 01:45

umur35 yazdı:Sadece şeker kelimesine takılmayın, asıl takılmanız gereken kelime karbonhidrat.
Basit karbonhidrat/kompleks karbonhidrat ayrı ayrı araştırın farklarını öğrenin ve beslenmenizde ona göre yer verin tüm karbonhidratlara.

Sedece şeker kelimesine takılmayın demişsin asıl takılmanız gereken kelime karbonhidrat demişsin.
Basit karbonhidrat=Posa içermeyen; şeker, şekerli tüm yiyecek-içecekler yani basit karbonhidrat derken şeker vurgulanıyor.Yani sen basit karbonhidrata vurgu yaparken aslında sende şekere vurgu yapıyorsun.Ben hemen hemen bütün besinleri incelediğim için zaten böyle bir yazı yazdım sağlıklı bir vucut geliştirme dengeli ve sağlıklı beslenmeyle olur bunu ana madde olarak görmek çok önemli.
Az önce bir arkadaşa yorum yazarken de değindim insan vucudunun basit şekere ihtiyacı yoktur yani dışardan almaya ihtiyacı yoktur eğer vucudun şekere ihtiyacı varsa zaten diğer enerji kaynaklarını şekere dönüştürebiliyor bunu dışında bizim basit şekerleri vucuda sokmamız enerji fazlasına yani yağa yani obeziteye sebep olmaktadır.Dünyada obezite ilk rafine şekerin kullanılmaya başlanmasıyla çıkmıştır diyor uzman Yasemin Serintürk yazılarına bakarsan görürsün.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 20th 2012, 12:39

Hızlı hazmedilen ve kan şekerini ani yükselten karbonhidratlara (hepsi şeker değil!) dikkat edilmeli. Un-patates kompleks karb ama kan şekerini çok hızlı yükseltiyorlar. fruktoz şeker ama kan şekerini çook yavaş yükseltiyor.

Bence de şeker kelimesine değil "hızlı veya yüksek GI " karb meselesine dikkat etmek daha doğru.

Yasemin Serintürk'ün blog'una biraz bakındım.. Çok bakınamadım çünkü mantıklı bir düzenlemesi yok gibi. Sabit bir sayfada ana prensiplerini yazsaydı keşke..

Kullanıcı avatarı
umur35
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen umur35 » Kasım 20th 2012, 18:39

ksiren yazdı:Hızlı hazmedilen ve kan şekerini ani yükselten karbonhidratlara (hepsi şeker değil!) dikkat edilmeli. Un-patates kompleks karb ama kan şekerini çok hızlı yükseltiyorlar. fruktoz şeker ama kan şekerini çook yavaş yükseltiyor.

Bence de şeker kelimesine değil "hızlı veya yüksek GI " karb meselesine dikkat etmek daha doğru.

Bende bunları demek istemiştim, zaten doğru kaynaklardan araştırmalarda bulunursan bu ayrımı özümsersin o zaman sadece şeker'den değil hızlı sindirilen tüm karbonhidratlardan (sabah kalkınca ve idman sonrası istisna olabilir) kaçınman gerektiğini farkedersin vctglstrm27.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir