HAMILELIKTE YAPILACAK EGZERSIZ

bayanlar icin diyet, etkili diyetler , diyet programları , mucize diyetler , diyet zayıflama, trendy diyetler

Moderatör: murat tahan

gürbüz
forumdostu
forumdostu

HAMILELIKTE YAPILACAK EGZERSIZ

Mesajgönderen gürbüz » Ekim 11th 2007, 15:10

Düzenli egzersiz (en az haftada üç kez) orta şiddetli aktiviteler tercih edilmeli. Yarışma türü aktivitelerden kaçınılmalı.

Sıcak havada ve nemli havada veya ateşli hastalık döneminde ağır egzersizler yapılmamalıdır.

Ballistik hareketlerden (ani, çekiş, zıplama) kaçınılmalıdır.

Maksimum fleksiyon veya ekstensiyondan kaçınılmalı çünkü bağ dokular zarar görebilir, Sıçrama, sarsıcı hareketler, ani yön değişimi içeren hareketler yapılmamalı.

Ağır egzersizler 5 dakikalık ısınmadan sonra yapılmalıdır. Bu ısınma yavaş koşu veya düşük yükle bisiklet ile olur.

Ağır egzersizler aşamalı düşen germe egzersizleri takiben yapılmalı.

Kalp atım sayısı en şiddetli aktivitede ölçülmeli. Doktor tarafından belirlenen hedef kalp atım sayısı ve limitleri aşılmamalı.

Egzersiz öncesi ve sonrası bol miktarda sıvı alınmalı, sıvı almak içinaktivite bölünmemeli.

Sedanter bir hayat yaşayan kadınlar (haraketsiz bir yasam süren, fazla fiziki harektliliği olmayan) çok düşük şiddette egzersize başlamalı ve şiddet performansa göre yavaş yavaş arttırılmalı.

Herhangi bir problemde aktivite derhal durdurulmalı ve doktor kontrolüne gidilmeli.

ayrıca
Annenin kalp atım sayısı 14 atım/dk üzerine çıkmamalı,

Yorucu egzersizler 15 dakikadan fazla yapılmamalı

Gebeliğin tamamlandığı dördüncü aydan sonra sırt üstü yatarken egzersiz yapılmamalı,

Kalori ihtiyacı sadece bebeğin ihtiyacına göre değil yapılan egzersize göre de arttırılmalı

Kaynak: Amerikan Doğum Hekimleri ve Jinekologlar Koleji

“Bayanlara Özel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir