Besinler Değerleri Hakkında

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 13th 2014, 20:14

Her gün aynı şeyi yemek biraz sıkıyor o şekilde beslenmiş sıkılmıştım bir ara. Normal prinç tüketmek istemiyorum aslında düşük glisemik indeksli besinlerle bir program oluşturursak iyi olur :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 13th 2014, 20:16

Bu arada kaliteli karbonhidratların neye göre-kime göre kaliteli olduğunu ve bunlara neden kaliteli karbonhidrat denildiğini de yazayım,

Gelişimimiz, beslenmemiz ve kilo alımımız için olmazsa olmaz olan karbonhidratlar, vücutta enerji üretimi, kas toparlanması, yağ üretimi (kilo alma) gibi görevleri yerine getirir.

Kilo alımındaki prensibi, kandaki insülini yükselterek yağlanma sağlamaktır.

Ancak hızlı kana karışan karbonhidratlar tükettiğimizde insülini hızlı bir şekilde tetikler ve dengesiz-çirkin yağlanma sağlarlar, bu karbonhidratlara ''Kalitesiz karbonhidratlar'' diyoruz. Örn: Beyaz unlu mamüller, beyaz şeker, meyve suyu vs. gibi

Kana yavaş karışan karbonhidrat şekerleri ise kalitesiz karbonlar gibi insülini hızlı bir şekilde tetiklemez, nispeten yüksek bir seviyede sabit olarak tutar bunun nedeni bu gıdaların sindirim ve kana karışma hızının daha yavaş olmasıdır bu özelliğini işlenmemiş yani lifli-posalı olmasına borçludur, dengeli kilo alımı için en uygun karbonhidratlar bunlardır, bunlar ''Kaliteli karbonhidrat''lardır.

Yani bir karbonhidratı ''kaliteli'' yapan şey, glisemik indeksinin düşük olmasıdır.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 13th 2014, 20:18

Örnek bir beslenme yazayım,

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 13th 2014, 20:21

Bilgiler için teşekkürler, biraz araştırdım aslında o nedenle glisemik indeksi düşük olsun diye bağırıyorum :) Yaz bakalım beklemedeyim :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 13th 2014, 20:30

Sabah 1. öğün= 5 tam yumurta, 100 gr yulaf ezmesi
Sabah 2. öğün= 50 gr yulaf, bir avuç kuruyemiş
Öğlen 1. öğün= 100 gr et veya tavuk, 150 gr. bulgur
Öğlen 2. öğün= 1 kase yoğurt, 1 elma, bir avuç kuruyemiş
Öğlen 3. öğün= 100 gr makarna, 50 gr et, 1 adet portakal
Akşam 1. öğün :150 gr bulgur
Akşam 2. öğün 150 gr et veya tavuk

Yaklaşık 350-370 gr karbonhidrat, 100 gr protein, 40-50 gr yağ içeren örnek bir beslenme programı...

Sana illa bu şekilde yap demiyorum,vücudunu dinleyerek beslenmeni şekillendirmeni öneririm,

Bu programda asıl dikkat edilmesi gereken husus; sabah kalktıktan sonra akşam yatana dek beslenmek(tabii ki yemek faslı en geç akşam 9da bitecek) ve bunu 6-7-8 öğünde yapmak... Kilo kontrolünde kalori arttırmanın dışında en verimli beslenme şekli bu...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 13th 2014, 20:44

Bilgisizce bir soru geliyor :) Piştikten sonra değil mi bulgur ve makarna?

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 13th 2014, 20:48

Öyle olmasını çok isterdin biliyorum :)

Hepsinin kuru hali...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 13th 2014, 21:00

Olsun farketmez yerim ben :) Teşekkür ederim yardımların için güzel bir liste oluşturmuşsun, bunu örnek alarak değiştirerek farklı listeler oluşturabilirim :) Bazen balık eklerim bu listeye o zaman süt ürünlerini aksatmış olacağım o zaman proteini neyden alacağız? :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Eylül 13th 2014, 21:16

Çok çeşitli proteinler olması iyi birşey ama tek çeşit protein alsan da pek birşey değişmez, örn: her gün tavuk veya hergün balık yemek gibi... Balık yediğin günlerde süt içmezsin yoğurt yemezsin olur biter, bu çok büyük bir kayıp değil, yeter ki günlük protein ihtiyacını et-yumurta gibi sağlam proteinlerden al...

Bu arada listede kendine göre düzenlemeler yapabilirsin ama günlük protein alımın 90 gr. karbonhidrat alımın 300-350 gr.ın altına düşmesin. İyi geceler, İyi forumlar...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Eylül 13th 2014, 21:21

Çok sağol dostum, zamanını ağırıp uğraştığın ve bilgilerini aktardığın için çok teşekkür ederim. Sanada iyi geceler iyi forumlar :)

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir