Yumurta Aminoasit Değerleri...

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 18th 2012, 19:53

en sonunda olan oldu birileri bana demişti aman yüksel yumurtayı bu kadar özendirme diye..dinlemedim pişmanım..yumurta 8.5 tl..

yemeyin ..çokomel yiyin..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 18th 2012, 21:49

Yaaa.. Sakal yok işte..

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 19th 2012, 06:27

ksiren yazdı:Yaaa.. Sakal yok işte..

:)

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 19th 2012, 07:39

OXY-KOLESTEROL

İyi ve kötü kolesterol arasındaki farkı bildiğinize eminiz. Peki ya çok kötü kolesterolü biliyor musunuz?

Bütün yağların kötü olduğunu düşündüğümüz zamanları hatırlıyor musunuz? Elbette sonradan bilim adamları her şeyin öyle siyah veya beyaz olmadığını anladılar. Artık her yağın “kötü” olmadığını bildiğimiz için, bol bol mono ve polidoymamış yağ tüketmeye çalışıyoruz. Şimdi sıra kolesterol hakkında da benzer doğru bilgileri öğrenmeye geldi.

M&F’nin kolesterole karşı yaklaşımı her zaman ılımlı olmuştur. Zaten beslenme uzmanlarının da konuya bakış açısı genelde çok farklı değil. Testosteron da kolesterolden sentezlendiği için, kolesterol alımına sınırlama getirmeyen bir beslenmeyle kaslar ve güç arttırabilir. Eleştiriler, kolesterolün atardamarları tıkayabileceği ve kalp krizine neden olabileceği endişelerinden kaynaklanıyor; ama genel kolesterol seviyesini düşürmenin bu riskleri azalttığına dair hiçbir kesin kanıt yok. Hatta verilere dikkatli bakılırsa, genel kolesterol seviyesini düşürmeksizin, iyi kolesterolü (HDL) yükseltmenin bu riskleri azaltabileceği görülür. Burada kolesterolün miktarından daha önemli olan nokta, kötü kolesterolün iyi kolesterole olan oranıdır.

İyi ve kötü kolesterolle ilgili bilgilere, “çok çok kötü” kolesterolün varlığı eklenince, elimizdeki tablo daha anlaşılır hale geliyor: Çünkü esas suçlu, fazla tanınmayan oksi-kolesterol olabilir. Zira kolesterol ve oksijenin reaksiyonuyla oluşan oksi-kolesterol, kolesterolün olumsuz etkisini arttırıyor, genel seviyeleri yükseltiyor ve normal kolesterole nazaran damar sertliğine daha fazla neden oluyor. Hong Kong Çin Üniversitesi tarafından Amerikan Kimya Birliği’nin 238. Ulusal Toplantısı’nda sunulan araştırma da bu tezi destekliyor. Bir grup deney faresiyle yapılan deneyde, birinci grup oksi-kolesterolün yüksek olduğu bir diyetle, diğer grup ise regüler bir yüksek kolesterollü diyetle besleniyorlar.

Oksi-kolesterol grubundaki deneklerin kolesterol seviyeleri, kontrol grubuna nazaran %22 daha yüksek çıkıyor. Ayrıca, oksi-kolesterol grubundaki deneklerin atardamarlarında daha fazla ve daha çeşitli kolesterol birikimi olduğu görülüyor. Bu da kalp krizi riskini arttırıyor ve hatta amino asit, kreatin, oksijen ve anabolik hormonların kaslara ulaşmasını engelleyebiliyor. Oksi-kolesterol, yağlı yiyeceklerin yüksek ısıda pişirilmesiyle ortaya çıktığı için, siz zaten bundan sakınmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Öte yandan kızarmış besinlerin oksi-kolesterolle dolu olması hiç de şaşırtıcı değil: Fast food, işlenmiş besinler ve trans yağ içeren tüm gıda ürünlerinin de oksi-kolesterole sahip olduğunu tahmin edersiniz. Oksi-kolesterol ayrıca insan vücudunda B12 vitamininin ve folik asidin az olması halinde de oluşabiliyor.

Oksi-kolesterolün atardamarlarınıza zarar vermesini engellemek için meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet uygulamalısınız. Bu zengin diyetin içerdiği anti-oksidanlar, haftada bir yapılan fast food kaçamaklarından aldığınız oksi- kolesterolü bloke etmez; ama hiç olmazsa kolesterolün oksi-kolesterole dönüşmesini engelleyebilir. Ayrıca bu zengin beslenme, elbette ki sağlığınız için de zaten gereklidir.

Alıntıdır....MUSCLE AND FİTNESS

kolesterol ve yumurta konusuyla bağlantılı olduğu için paylaşmak istedim..

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 19th 2012, 07:45

Tam yumurtaya eklemek istediğim bir bilgi..gerçi biliniyor;

Her bir yumurtanın beyazında eser miktarda yağ ve 4 gram protein vardır. Oysa tam bir yumurta 5 gram yağ ve 6 gram protein içerir. Her ikisinde de yeterli miktarda BCAA (Branched-chain amino acids- çift zincirli temel amino asitler) olsa da, tam yumurtadaki yağ içeriği, yüksek miktarlarda tüketildiğinde, diyet dönemindeki bir kişinin yağ yakmasını yavaşlatabilir. Yine de, diyet dönemi bile olsa, günde 1 veya 2 tam yumurta yiyebilirsiniz. Çünkü yumurta sadece tiamin, folik asit, riboflavin, B6 ve B12 gibi B vitaminlerini yüksek miktarda içermekle kalmaz, aynı zamanda kas hipertrofisini (kas büyümesini) uyaran başlıca faktör olan lysine adlı amino asit açısından da zengindir. Araştırmalar, yumurta sarısında bulunan yağın ani açlığı bastırmaya yardımcı olduğunu ve tam yumurta yiyen kişilerde, sadece yumurtanın beyazını yiyenlere göre güç ve kas kütlesi açısından daha büyük kazanımlar görüldüğünü ortaya koyuyor.

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Eylül 19th 2012, 07:51

Kim nederse desin protein tozu bende bariz bir kolaylık ve fayda verdi bire bir yaşadım yaşıyorum.Tek olumsuz tecrübem yanlış marka seçimlerimde oldu..

Yumurtaya gelince kahvaltımdaki 30 gram proteinimi her zaman yumurtadan alırım.

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 20th 2012, 11:47

internette besinlerin değerlerini gösteren bir site buldum faydalı olacağı kanısındayım arama motoruna besin adını girin;

BESİNLER

Kullanıcı avatarı
ARMER
VIP
VIP

Mesajgönderen ARMER » Kasım 21st 2012, 14:18

bodybuilder hangi marka kullanıyorsun peki şimdi?

Kullanıcı avatarı
burak07
Üye
Üye

Mesajgönderen burak07 » Kasım 25th 2012, 01:18

bu konu için teşekkürler yüksel abi her mesaj çok aydınlatıcı..
her sabah net 5 yumurta sorun sıkıntı yok Allah ın izniyle :)

aZiM
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen aZiM » Aralık 29th 2012, 17:41

Günde 6 yumurta beyazı 2 de sarısı yiyorum her 3 yumurta beyazının yanında 1 sarı muhakkak tüketmeye çalışıyorum. Fazlası kolestrol olduğu için sarısını pek tavsiye etmiyorum

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir