EGZERSİZLERİN İSİMLERİ (RESİMLİ TANITIM)

Antrenman rutinleri ve tecrübenizi paylaşın. Teknikleri tartışın, sorun, öğrenin.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mart 24th 2012, 17:14

ncncnc yazdı:diz ile ayak bileği arasındaki kaslar ve iç derken sizin de yazdığınız gibi bacakların birbirine bakan kısmı sorunum şu ki dizin alt dış kısmında hafif yağ birikmesi olduğu için bunu bu şekilde dengelemek istiyorum olursa tabi =(( 2-3 sn yukarı dizler hiç bükülmeden tekrar aşağı demişsiniz yani ne çömeldiğimde ne de ayaktaki konumdayken bekleme yapmıcak mıyım?
Bahsettigin bolgenin adi calf veya Turkcesi baldir. Bu bolgedeki kaslari calistirmak icin yapilacak hareket;
http://www.vucutcu.com/forum3/viewtopic.php?t=5784
Zaman icinde biraz guclendikten sonra da;
http://www.vucutcu.com/forum3/viewtopic.php?t=5788

Yag kaybinin egzersizle pek bir alakasi yok. Egzersiz yaparak bolgesel yag kaybi zaten mumkun degil. Yag kaybi butun vucuttan oluyor ve diyet en onemli unsur. Egzersiz yaparak bolgedeki kaslar biraz daha gelisip sarkik goruntu azalabiir tabii.

ncncnc
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ncncnc » Mart 24th 2012, 17:25

yağ kaybı değil kasları geliştirmek için,bir süredir ağırlık sırtta squat hareketini yapıyorum zaten doğru şeklini öğrenmek istedim sadece şimdi bu attığınız hareketler dumbell la olan çalışmalar sadece onu mu yapıyım yoksa squat a da devam ediyim mi eğer dumbell la çalışıcaksam ideal ağırlık ne olmalı ona göre alıyım =) çok şey soruyorum galiba =(

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mart 24th 2012, 17:58

Squat; kalca, ust bacak ve arka bacak icin cok iyi bir hareket. Hatta cok tekrarli ve tukenene kadar yapilirsa sadece kaslari degil ayni zamanda kalp-dolasim-solunum sistemlerini de calistiriyor. Kesinlikle yapmalisin.

Ama madem baldir (calf) da calismak istiyorsun, linklerini verdigim hareketleri de yap.

Ideal agirlik diye bir sey yok. Herkes farkli. Hareketi dogru ve kontrollu yapabildigin ama en cok 10-15 tekrarda tukendigin (1 tekrar dah yapamayacak hale geldigin) agirlik ideal. Deneyerek bulman lazim. Zaten ilk harekette iki bacak da kullaniliyor. Zaman icinde guclendikce tek bacak kullanilan ikinci harekete gecebilirsin.

Agirlik alacaksan kesinlikle tak-cikar tipi 2 dumbbell al. Beraberinde 4 tane 1kg, 4 tane 2.5kg, 4 tane de 5kg'lik disk alirsan baslangicta yeterli olur. Zaman icinde guclenince ilave agirlik satin alabilirsin.

ncncnc
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ncncnc » Mart 24th 2012, 18:08

peki çoook çook teşekkür ediyorum ilginiz için...

akifilisik
Üye
Üye

Mesajgönderen akifilisik » Mart 31st 2012, 10:10

İşime yarıyacak teşekkürler..

osman pala
Yeni Üye
Yeni Üye

sırt kasları

Mesajgönderen osman pala » Mayıs 11th 2012, 09:04

arkadaşlar ;
yaklaşık iki yıl önce bel ağrısı nedeniyle gittiğim doktor fıtık başlangıcı var demişti , dikkatli davrandım şimdiye dek bir sorun yaratmadı . sırt kaslarımın güçlenmesi için bu durumda nasıl ve ne çalışmalıyım , hafif ağırlıkla deadlift çalışabilirmiyim ? ya da hangi hareketleri önerirsiniz ?
teşekkürler ...

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Mayıs 11th 2012, 10:07

Osman bey spor geçmişinizi bilmiyorum ama..yeni spora başladıysanız şimdiye dek çalışmadığınız kasların ve sinir sisteminizin çalışması için 2-3 ay tüm vucudu çalıştıracak temel hareketleri haftada 3gün ve hafif kilolarla yapmanızı öneririm..sonrası yardımcı oluruz..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Re: sırt kasları

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 11th 2012, 14:08

osman pala yazdı:arkadaşlar ;
yaklaşık iki yıl önce bel ağrısı nedeniyle gittiğim doktor fıtık başlangıcı var demişti , dikkatli davrandım şimdiye dek bir sorun yaratmadı . sırt kaslarımın güçlenmesi için bu durumda nasıl ve ne çalışmalıyım , hafif ağırlıkla deadlift çalışabilirmiyim ? ya da hangi hareketleri önerirsiniz ?
teşekkürler ...
Fitik baslangici varsa daha ilk bastan deadlifte girismemen daha iyi. Bel kaslarini calistiracak ama sakatlama sansi olmayan hareketler yapilmali.

-Ilk olarak yerde veya yatakta yuzukoyun yat.
-Eller snav yapar gibi vucudun yaninda olmali. Ellerle iterek yavasca ust vucudu kaldir.
-Kasiklar yere deger halde kalacak, sadece belden bukulerek ust vucut kalkacak. Bu durumda 40-60 sn hareketsiz dur ve tekrar baslama pozisyonuna don.
-Ellerden yardim almadan belden bukerek ust vucudu yukari cikabildigince kaldirip indirmeye basla. Hareket cok yavas yapilmali; 2sn yukari, 2sn yukarda sabit (bel kaslarinin kasilmasini hissederek) ve 2 sn asagi. Asagida hic dinlenmeden hemen yukari... Bel kaslarindaki yanma hissi dayanilamaz hale gelene kadar tekrarlara devam.

Bu harekette hic sakatlanma sansi yok ve bel (lumbar) kaslarini cok iyi calistiriyor. Bir kac hafta bunu yaptiktan sonra salonda hyperektension yapmaya baslayabilirsin. One cok egilmeden hareketin ust kisminda yogunlasarak yapilmali. Bel problemlerinde en tehlikeli pozisyon bel one dogru bukuldugu zaman ortaya cikiyor.

Ayni zamanda crunch calisarak karin kaslarini da guclendirmek lazim. Ama hep once bel sonra karin calisilmali.

osman pala
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen osman pala » Mayıs 22nd 2012, 09:35

cevaplarınıza teşekkürler , benim için faydalı oldunuz .

trsoyguncu
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen trsoyguncu » Haziran 13th 2012, 20:00

Paylaştığın resim başka bir forumdan alıntı olduğu için silindi.

Ksiren

“Vücut Geliştirme Antrenman & Egzersizler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir