Bacak çalışmak ile ilgili tezat durum... (önemli bir konu)

Vücut Geliştirme ile ilgili magazin niteliğindeki konularla ilgili mesajlar.SORU SORMA BAŞLIĞI DEĞİLDİR !

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Nisan 26th 2012, 15:49

Alinan protein bacaga gider....nasil yani ? Tavuk yedik sindirildi kana gecti kaslara gitti bacak calistiysak cogu bacaga gitti ... Mi ?
Eger yukarida yazdigim dongu seklinde gerceklesseydi olay bacak calisilmasi cok da gerekli olmayabilir diyebilirdik.
Ancak mesele o kadar basit degil.aldigimiz protein herneye ait olursa olsun (bitki veya hayvan ) o canlinin DNA yapisina gore uretilmis bir protein oldugu icin insanlarda yapitasi olarak o halleriyle kullanilamaz.
Once sindirilir.yapitaslariina yani aminoasitlere ayristirilir .daha sonra bu aminoasitler insan yapisina uygun sifreye sahip DNA uretimi icin protein sentezine gonderilirler.
Yani yedigimiz proteinler direk kullanilmaz parcalanir ve bizim kullanabilecegimiz sekilde tekrar yapilirlar.vucudumuzda protein sentezini uyaran dolayli yada dolaysiz katkida bulunan seylerse buyume hormonu testosteron insulin vb dir.bacak calismak bu hormonlari daha cok salgilatir.sentezlenen proteinden ihtiyaci olan heryer faydalanir.hormonlarin daha fazla salgilanmasi demek daha fazla gelisim demek.millet disardan alirken bu hormonlari bosuna almiyor yani.bacaklar gibi buyuk bir hormon salgilatma mekanizmasini kullanmamak vakit kaybi.
Bacak calismak yorucudur.cok enerji harcatir toparlanmasi zaman alir bu ve bunun gibi sebeplerden dolayi bacak mumkunse tek calisilmali .ve elbette iyi beslenilmeli.
Bacaksiz vucut gelisir.ama bacakla daha iyi gelisir.aralarinda bariz guc farki olur.daha fazla salinan testodan dolayi.guc farkiyla diger bolgelerde kaldirilan agirliklarda artar.bu da diger bolgelerin bacak calismayan kisiye gore daha iyi gelismesini saglar.
Sadece ust vucut gelistirmenin saglik olarakta sorunlara yolacma durumu olabilir.normalde ust vucudunun agirligi 40 kilo olan birisi sadece ustu calistirdi ve gelistirdi.agirlik oldu 60. bacaklar gelismefi.gucsuz kaldi.o bacaklari 20 kilo fazla tasimaya mecbur birakiyoruz.yazik o bacaklara.
Estetik acidan hele uzun boylularda goruntuyu dusunmek bile istemiyorum.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Nisan 26th 2012, 15:56

Salondaki hocalarin ve salonlarda calisan dedelerin kendilerince gelistirdikleri terminolojileri oluyor.bazen sacma bazen komik seyler duyuyoruz sayelerinde.gecen amcanin biri vg yapiyormus.sohbet ettik biraz .yavas yavas yedire yedire calismaktan acildi konu.hucreyi gomeceksin...hucreyi gomeceksinnnnn ...:) dedi durdu..ne demekse :)

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Nisan 26th 2012, 16:00

tebrik ederim biyologcem bey.
benim icimde bulundugum durum daha guzel anlatilamazdi.
ama uzgunum ben bacakta makinelerle calismayla yetiniyorum.
goruntu konusunda ise kalin bacak da bana estetik gelmiyor.
aksine ince ve cok kasli olmayan bacak estetik olarak hosuma daha cok gidiyor..(bu dusunce ozneldir)
o yuzden bacak benim icin olmazsa olmaz, ancak onem siralamasinda biraz geride..

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Nisan 26th 2012, 16:16

Zevk meselei magic bey

gitarcıı_X
Üye
Üye

Mesajgönderen gitarcıı_X » Nisan 26th 2012, 16:48

biyologcem. ben squatı artık ağırlıksız 4 x 20-25 gibi tekrarlarda yapmaktayım. Bacağımın daha fazla kalınlaşmasını gerekli görmediğimden dolayı. Bu yaptığım ağırlıksız çok tekrar squat hormon salınımı için etki gösterirmi ? yaparken tek düşündüğüm bu açıkcası.. yoksa yapmak istemiyorum. Çünkü üst vücudumun çok daha gelişmişini taşıyabilecek bacaklarım var...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 26th 2012, 17:35

Genelde yeni başlayanlar üst vucuda daha meraklı oluyorlar. Ne de olsa omuz-göğüs-kol (o da biceps) daha gösterişli ve çalışması daha kolay. Ciddi bacak çalışmak zor şey. Ben de ilk başlarda yıllarca böyle yaptım.

Bacak çalışmak kesinlikle gerekli. Vucudun dengeli gelişmesi ve güçlenmesi ancak üstünü de altını da çalıştırarak mümkün. Ama tabii ki herkesin kendi kararıdır, kimin ne hoşuna giderse onu yapar. Üst vucudu çalışıp gayet iyi gelişme sağlanabilir, neden olmasın?

Bacak çalışanların diğer kaslarına yeterli protein gitmemesi bence saçmalık. İlave doku yapımı için gerekli olan protein çok fazla değil. kaslarımızın %70'i su olduğuna göre 1 kg kas yapımı için sadece 300gr protein gerekli. Bir anda 1kg kas kazanmak her yiğidin harcı olmadığına göre normal proteinini alan bir insanın ''bacak çalışmayayım da koluma daha çok protein gitsin'' demesi mantık dışı.

Zaten doku yapımını tetikleyen alınan protein değil, antrenmanla verilen uyarı. İhtiyacımız olan miktarda protein temin etmezsek ideal gelişme olmaz ama ihtiyaç fazlasının da ilave faydası olmaz. Ağırlık çalışan çoğunluk insan için vucut ağırlığı (kg) x 1-1.5gr protein fazlasıyla yeterli.

Tabii ki istemeyen bacak çalışmasın. Bacak çalışmadan da kol-göğüs gelişir. Ama ''bacak çalışmamak üst vucudun daha iyi gelişmesini sağlar'' saçmalığını da ciddi bir fikirmiş gibi ileri sürmeyelim.

Bence..

Kullanıcı avatarı
1996oktay1907
VIP
VIP

Mesajgönderen 1996oktay1907 » Nisan 26th 2012, 17:50

Ben sana kendimden ornek vereyim aylarca bacak için sadece leg extention ve legcurl yaptım.Üst vucuda abandım evet belki üst vucut gelişti ama beni tatmin edecek kadar değildi ve gücümdede bir artış vardı ama tam olarak hissedemiyordum.

Ama bacak çalışmaya başladıktan sonra gerçekten inan bana çok ayrı bir duygu gücü avucumun içinde hissetmeye başladım bunu yanlış anlama bir anda her şeyde 100 kg ağırlık arttırdım değil ama vucudumun kapasitesi ne ise onu kullana bildiğimi gördüm .Kaldırdığım ağırlıklarda % 70 e yakın arttma oldu 3 hafta içinde kaslardada gözle görülür değişiklikler ama bunlar benim için önemli değil önemli olan kasları kontrol etme yetimin artması gücümü kullanmayı öğrenmemdir bundada en önemli etken squat ve deadlift tir.

NOT : En önemlisi histir hisin yoksa istediğin kadar ağırlık kaldır önemi yoktur ve ben gücümü hissetmeyi bacaktan sonra öğrendim

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Nisan 26th 2012, 18:08

Hafif agirliklarla yapilan antremanlarin buyume hormonu salgilatmada yetersiz kaldigini okumustum bir yerde ama emin degilim.yinede hic calismamaktan iyidir.

YS
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen YS » Nisan 26th 2012, 19:34

Bacak profesyonel sporcular için olmazsa olmaz. Adı üstünde vücut geliştirme, üst vucut geliştirme değil.

Ama ben çok takmıyorum 2-3 hareket giriyorum hafif giriyorum, maksat idmanlı kalsın bacaklar. Estetik olarakta hiç güzel değil bacağın gelişimi, en azından benım hoşuma gitmiyor.

Krisenin dediği gibi banada saçma bir fikir geliyor bacağın üst vucudu geliştirceği ama bunu profesyonel sporcularda söylüyor, bilmiyorum yani, bilmekte istemiyorum, birde bacak için debelenemicem=)

Kullanıcı avatarı
The Mechanist
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen The Mechanist » Nisan 26th 2012, 23:05

Bacak çalışanların diğer kaslarına yeterli protein gitmemesi bence saçmalık. İlave doku yapımı için gerekli olan protein çok fazla değil. kaslarımızın %70'i su olduğuna göre 1 kg kas yapımı için sadece 300gr protein gerekli. Bir anda 1kg kas kazanmak her yiğidin harcı olmadığına göre normal proteinini alan bir insanın ''bacak çalışmayayım da koluma daha çok protein gitsin'' demesi mantık dışı.

Zaten doku yapımını tetikleyen alınan protein değil, antrenmanla verilen uyarı. İhtiyacımız olan miktarda protein temin etmezsek ideal gelişme olmaz ama ihtiyaç fazlasının da ilave faydası olmaz. Ağırlık çalışan çoğunluk insan için vucut ağırlığı (kg) x 1-1.5gr protein fazlasıyla yeterli.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

“Vücüt Geliştirme Main Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir