Fotoğraf Makineleri ve Lensler

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 23rd 2013, 20:52

Sony en yenilikçi fotoğraf makinesi üreticisi. SLR yapımını uzun zamandır bıraktı onun yerine SLT tipi makineler üretiyor.

SLT açılımı Single Lens Translucent (mirror). Türkçesi; tek objektif şeffaf (ve hareketsiz) ayna. Sony SLT'lerde optik vizör yok, onun yerine elektronik vizör kullanıyor. Odaklanma hızı çok yüksek ve düşük modelleri bile saniyede 8-10 resim çekebiliyor. Tek problem şeffaf-hareketsiz ayna yüzünden sensöre %10 daha az ışık düşmesi. En son çıkardığı FF A99 modeli de SLT tipi.

Sony'nin fotoğraf makinesi işine girmesi Minolta-Konica'yı almasıyla başladı denilebilir. Zaten halen eski Minolta objektiflerini kullanabiliyor. Zaiss, Voigtlander, Tamron, Sigma vs'de Sony için objektif üretiyorlar. Objektif seçeneği Canon-Nikon kadar zengin olmasa da yabana atılmaz.

RX1 modeli de çok ilginç. FF sensörlü, aynasız, vizörsüz ve sabit 35mm objektifli bir makina. Piyasada eşi-benzeri yok. Objektif Carl Zeiss ve çok kaliteli.. Ama bir o kadar da pahalı namussuz.

Sony'nin bence en güçlü olduğu taraf aynasız makineler. Uzun zamandır APS-C boyutlu sensöre sahip küçük makineler üretiyor. Sony NEX markalı ürünler oldukça iyi. Özellikle de Nex 7 ve son çıkan Nex 6 çok kullanışlılar. Bu 2 modelde DSLR'e yakın kontrol ve sonuçlar mümkün.

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 23rd 2013, 20:58

Nikon un sensorleri zaten sony uretiyor

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 23:41

Slt sensör geleceğin teknolojisi diyorlar, yani nasıl ki filmli makineden dijitale geçenler yadırgadı şimdie slt ben yapamam diyenler ileride gececek gibi görünüyor..örneğin ben dokunmatik cep telefonu kullanamam ancak yoğunluk dokunmatikte ve gitgide tuşlu çeşitleri azalıyor, ilk çıktığında dokunmatik saçma gelmişti çoğu kişiye.....bakalım hayırlısı, slt'ye canon yada nikon geçse kimsede eleştirmez eminim alır kullanır der ki vay harika dosrum :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 24th 2013, 11:39

Zaten SLT'yi ilk olarak Canon geliştirmiş, 1980'lerde yanılmıyorsam. Normal film çeken makine için tabii. Maksat oynar aynayı sabitleştirmek ve makine boyutlarını küçültmek. Ama vizöre çok az ışık gittiği için tutulmamış. Yeni teknolojiler gelişince Sony bunu elektronik vizörle piyasaya sundu. Şimdi kullandığı 2.4mp OLED vizörün kalitesi oldukça iyi.

Senin de dediğin gibi, insanlar değişikliklere hep önyargılı oluyorlar. Herkes optik vizör aşığı nedense.. Halbuki iyi bir elektronik vizörün bazı üstünlükleri optikte yok. Mesela verilen komutların (WB, ISO vs) çekilecek resime etkisi hemen görülebiliyor.

SLT teknolojisinin tek problemi şeffaf-sabit aynanın sensöre düşen ışığı %10 azaltması. Ama bence SLT'de uzun süre yaşamayacak zaten. Bence gelecekte bütün makineler aynasız olacak. SLT ve SLR lerin odaklanma hızı üstünlükleri var sadece o da şimdilik. Yeni aynasız makinelerde odaklanma hızı her yıl artıyor. Nikon 1 serisi yıldırım gibi mesela.

Kullanıcı avatarı
Emrah DEDE
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen Emrah DEDE » Nisan 24th 2013, 14:25

sebastian yazdı:EMrah sony çok özellik barındırıyor ancak canon ve nikon piyasada temeli sağlam atmış, mesela karsspor yada bayburt gücü takımları dünyanın en iyi oyuncularını transfer etse bile fener galatasaray beşiktaş kökleri olduğu için önde olacaktır....2. el piyasası lens yelpazesi, yan ürünler, isim vb bir sürü özellik kafalara kazındı bu imajı yıkmak çok zor..

Eğer ki sony dslr pazarına çok önce girseydi dev firman sanırım hepsini geçebilirdi..

Nikonun sensörlerini bile sony üretiyordu..

R1simli makineyi çıkardığında çok sükse yapmıştı, dslr boyutunda sensörü like tarzı cihaza koymuştu..istese daha iyisini bugünde yapardı ancak birden bıraktı çünkü dslr satışlarını baltalamak istemedi..

SONYNİN EN BÜYÜK HATASI;
Sony'nin en büyük ama en büyük hatası bence lens yelpazesine hala yatırıp yapmamaları, sürekli makine çıkartıp duruyor, fotoğraf çekenin ihtiyacı olmayan şeyleri sürekli ekleyip duracağına lens çıkar...Lensleri pahalı, makineleri çok pahalı elinde kısa zamanda değeri düşüyor, olmaz hocam olmaz, nikonda canonda olan lenslerin muadili yok, olan ise çok pahalı...değer mi değmez mi bilemem..

sony nin bu hatası apaçık ortada dediğin gibi nikon ve canon makinadan çok lens çıkartıyor buda bu firmaları değişilmez kılıyor sony çok farklı bir yerde sanırım pek uğraşmak istemiyor bu pazarla

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 25th 2013, 12:56

Sony bu pazarla uğraşmayı hem de çok istiyor. Bir kere sensör üretiminde 1 numara. SLT işi pek tutmadı ama büyük sensör aynasız makinelerde ve daha küçük piyasa makinelerde çok iddialı.

Fazla objektif üretmemesinin sebebi belki de bekle-gör politikası. SLR boyutundaki objektif üretimi talep olmadığı için durdu gib ama aynasız (NEX sınıfı) objektifleri üretimini hızlandıracağını düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 14th 2013, 13:46

Çok uygun fiyata tertemiz Cmeha 8mm fotograf makinesi buldum, satın aldım, cumartesi elime geçer. Şimdilik askerliğim yaklaştığı için dijital bir ürün almak istemiyorum, askerdeyken 5 ay evde yatacağı için. Askerden gelince de orta karar bir DSLR almayı düşünüyorum. Bu aldığım analog mekineyi kullanmayı pek bilmiyorum ama meraktan aldım, artık kullana kullana öğreneceğim :)

Aldığım makinenin temsili fotografı:

Resim

Kullanıcı avatarı
umur35
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen umur35 » Haziran 14th 2013, 19:03

Hayırlı olsun İlter, bende çok heves ediyorum ama uygun bir ortam olmadı bir türlü.
Artık 3-4 sene sonra çalışmaya başladığımda filan kısmet diyorum ama bir yandan da örneğin canon sx220 gibi 400 lira bandında iyi derecede optik zoomlu manuel kullanıma izin veren bir dijital almayı düşünmüyor da değilim.
Hiç değilse manuel ayarlar kullanarak öğrenilir ve güzel bir adım atılır bu hobiye.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 14th 2013, 23:11

umur35 yazdı:Hayırlı olsun İlter, bende çok heves ediyorum ama uygun bir ortam olmadı bir türlü.
Artık 3-4 sene sonra çalışmaya başladığımda filan kısmet diyorum ama bir yandan da örneğin canon sx220 gibi 400 lira bandında iyi derecede optik zoomlu manuel kullanıma izin veren bir dijital almayı düşünmüyor da değilim.
Hiç değilse manuel ayarlar kullanarak öğrenilir ve güzel bir adım atılır bu hobiye.

Çok teşekkür ederim. Ben de DSLR bir makine almak istiyorum ama 2-3 ay sonra askere gideceğimden bu süre için dijital bir alet almak istemiyorum malum askerdeyken 5 ay evde yatacak alet.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 15th 2013, 04:53

Smena 8m ilk defa duydum sayende. Meğersem Lomo diye bir firmanın Sovyet zamanından beri ürettiği bir makineymiş. 35mm film kullanıyor. Uzun zamandır analog makina kullanmadığım için film seçeneklerinden tamamen habersizim. Zaten artık o kadar da seçenek kalmamış olmalı. Fuji hala film üretiyor, Kodak gitti..

Bu smena oyuncak makine biraz. Objektifi pek iyi değil, perde hızı çok fazla değil ve diyafram aralığı da kısıtlı. Yine de keyifli resimler çekmek mümkün. Ama önce fotoğrafçılığın temel bilgilerine sahip olmak lazım.

Diyafram-perde hızı kontrolüyle verilebilecek etkiler hakkında bilgin varmı?

“Fotoğrafçılık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir