Fotoğraf Makineleri ve Lensler

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 15th 2013, 05:02

Umur;

Canon sx220'yi tavsiye etmem.. İlk bakışta büyük zoom kabiliyeti iyi gibi görünüyor ama tele zoom çok ender hallerde kullanılan bir şey. Azami diyafram açıklığı 3.1-5.9 mesela. Bazı daha az zumlu küçük makinelerde diyaframı 2 veya daha az açılabilenler var. Özellikle az ışıkta çekilecek fotoğraflarda bunun etkisi büyük.

Ve de bu tip makinelerin sensörü mercimek kadar. Telefonlardaki foto sensöründen az hallice. Resim kalitesinde sensör boyu önemli.

Yine bu tip küçük makinelerde ayarları manuel yapmak mümkün olsa bile her şey menü üzerinden bir sürü tuşa basarak yapılacağı için eziyetli. Bir süre sonra hep otomatik kullanmaya başlayacaksın.

Bence kullanılmış 4-5 yıllık bir dslr almak çok daha iyi. Hem bütün ayarları rahatça-hızlı yapabilirsin hem de resimler daha kaliteli olur.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 15th 2013, 06:30

Kemal Siren yazdı:Smena 8m ilk defa duydum sayende. Meğersem Lomo diye bir firmanın Sovyet zamanından beri ürettiği bir makineymiş. 35mm film kullanıyor. Uzun zamandır analog makina kullanmadığım için film seçeneklerinden tamamen habersizim. Zaten artık o kadar da seçenek kalmamış olmalı. Fuji hala film üretiyor, Kodak gitti..

Bu smena oyuncak makine biraz. Objektifi pek iyi değil, perde hızı çok fazla değil ve diyafram aralığı da kısıtlı. Yine de keyifli resimler çekmek mümkün. Ama önce fotoğrafçılığın temel bilgilerine sahip olmak lazım.

Diyafram-perde hızı kontrolüyle verilebilecek etkiler hakkında bilgin varmı?

Benim fotografçılık konusunda hiç fikrim yok. Temiz ve uygun fiyata denk gelince bir yerden başlayayım dedim. Aslında kafamda Nikon D5100 veya D90 var ama askere gideceğimden dijital bir ürün almak istemiyorum, askerden gelince bakmayı almayı düşünüyorum.

Film konusunda Kodak, Fuji, Agfa, Ilford ve Lomo'nun kendi markası var.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 16th 2013, 19:09

Kodak film üretimini bitirdi zannediyordum..

Smena çok iyi bir makina değil, objektif kalitesi kötü en önemlisi. Film seçiminde ben olsam en ucuzunu seçerim. Analog makineler ucuz olsa da film ve banyo harcamalarıyla zaman içinde pahalıya geliyor. Özellikle çok resim çekenler için dijital tek yol.

D5100 ve D90 iyi makineler ama şimdi alma. Askerden dönünce ikisini de çok daha ucuza alabilirsin. 51002ün kötü tarafı bazı temel ayarlar için gövdede ayrıca düğme olmaması. Bu ayarları menüden bulup yapman gerekiyor. O da zaman alıyor. D90 o bakımdan iyi. Canon'un 550-600-650-700 dslr'ları ayar ve kullanım kolaylığı olarak nikon 5100'den daha iyi.

Hatta kullanılmış Canon 50D de alınabilir.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 16th 2013, 19:15

DSLR'ler ile ilgili çok fazla araştırma yapmadım. Nedense hep Nikon modellerine baktım ama askerden gelince kesinlikle bir DSLR almayı düşünüyorum. Canon'un o modellerini araştıracağım.

Smenaya henüz film takmadım bakalım bu hafta deneyeceğim. Ayrıca Bursada film tab edecek yer bulmak da çok zor.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 16th 2013, 19:22

Aman almadan önce muhabbete devam edelim..

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 16th 2013, 20:07

Aynen hem o zamana kadar biraz daha fazla bilgi sahibi olmuş olurum o konuda. Zaten almadan önce mutlaka danışacağım.

Bu Smena bana bedavaya geldi gibi birşey. Anneannemlerde de eski bir Zenit varmış, zamanında anneme dedesi getirmiş. Anneanneme sordum, umarım makineyi bulur da bir de onu denerim.

Bu arada fotografçılık feci ilgimi çekmeye başladı. Boş vaktimde fotografçılık ile ilgili araştırmaya çalışıyorum.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 16th 2013, 20:12

Bu arada analog fotografçılık ile ilgili şöyle bir problem de var; ilk aşamada kendin basamayacağın için basması için verdiğin adam işten anlamıyorsa çektiğin fotograf ne kadar güzel olursa olsun mahvoluyor. Bu yüzden kendin bu işi öğrenip yapman lazım. Ayrıca tarayıcı olarak da negatif tarama özelliği olan tarayıcı alman lazım kaliteli bir şekilde taramak için. Çok uğraştırıcı iş.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 21st 2013, 21:44

Şimdilik kullandığım makineler; Smena 8M, Zorki-4 ve Jüpiter 8 lens. 3 ay sonra askere gideceğimden, gidene kadar mekanik makine kullanıp fotografçılığı öğrenmek istiyorum. Geldiğimde DSLR işine de el atacağım :)

Makinelerim:

Resim

Resim

Resim

Resim

“Fotoğrafçılık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir