BOY UZATMA.

Bu forum spora yeni başlayanlar yada başlama arzusunda olanlar için açılmıştır. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Tabii soru sormadan önce sitedeki yazıları ve daha önce sorulmuş soruları ve cevapları okuyunuz!

Moderatör: murat tahan

Assume<Good>
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

selam beyler

Mesajgönderen Assume<Good> » Mart 30th 2008, 19:20

Selam Beyler Bende 90 dogumluyum ve hazıranın 20 sınde dogdum :D şimdi benım boyum 1.82 var boyum yaa ben uzarmıyım benım annem 1
,52 babam 1,70 sanırım anne tarafı 1,60 173 en fazlası baba tarafı amcamlar 177 den 1,79 kadar halamlar 1,73 en uzunu ole bısı olması lazım..ve benım sakallarım cıktı ama suratımda sıvılce cıkıo ve ergenlıgımı bıtırmedım sanırım ama sakallarım var bu boyun sakkalarla ne alakası var onu anlamadım ve benım boyum uzarmı hergun kalktıgımda 100 defa zıplıom sut ıcıom ve yazları 3 ay denızdeyım herp yuzuyorum 6-7 cm daha uzarmıyım acaba nasıl bı cevap verebılırsınız bana mantıklı olursa sevınırım neler yapmayalıyım boyumun uzaması ıcın dogal yollardan

Starcan
VIP
VIP

Mesajgönderen Starcan » Mart 30th 2008, 23:07

Boy uzaması genetik faktörde olabiliyor ama bu çok nadirdir. Arkadaşımın ailesinde en uzun boy 168 fakat arkadaşım 2.01m boyunda ve bugün profesyonel basketbol liginde oynuyor. Bu durumda aileye çokda bağımlı gözükmüyor.

Sakal ve sivilcelerin çıkması iyiye alamettir. O dönemde sizler için değil ve bunu anlamanız biraz zor olabilir ama biz sporcular bu olayı anlıyoruz. Şu an siz ani hormon çıkışındasın Tam olarak ani değil ama öyle diyelim. Bu devrede sivilce, kıllanma ve vücudun yağlanması gibi durumlar gayet normaldir. İdmanlara aynen devam edilmelidir. Devam edildikçe başarı artacaktır ve 22 yaşlara gelindiğinde ulaşacağın mertbeyi tahmin bile edemezsin.
Yaşının 17 olduğunu görüyorum. Bu durumda önünde 4 sene daha var. İlk 2 sene maksimum uzamayı elde edersin. Sonraki 2 sene bu durum yavaşlar. 6-7 cm uzamak hayal değildir. Fakat kimse dışarıdan sana bunun garantisi veremez. Çünkü senin büyüme hormonun tam olarak nasıl işliyor bunu bilemeyiz. Beslenme'ni sürekli doğru yönde devam ettirmelisin ve alkol-sigara ile asitli içeceklerden uzak durmalısın. Bu şekilde büyüme hormonun önüne engel teşkil edecek bir şeyde çıkmaz.

Assume<Good>
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

saol

Mesajgönderen Assume<Good> » Mart 31st 2008, 00:07

ya cok saol bılgılendırdıgın ıcın ben guzel beslenırım ve sabah her kalktıgımda 100 kere zıplarım :D kemıklerımı esnetırırm vee sutumu ıcerım ve butun proteın kalsıyum vıtamın ne varsa alırım yanı benım halamın oglu 190 ama adam annesı babası benım boylarımda :S genetıkden de kaynaklanıo adam ne baskaet ne bısı ıctı genetıgede bıraz onem verelım benım anne baba kısa ama ben gene 1,82 7 cm daha uzarsam ıyı olur

Starcan
VIP
VIP

Mesajgönderen Starcan » Mart 31st 2008, 01:53

Herkes aynı değildir. Tek tük örnek vererek işte budur demek olmaz. İstersen komple basketçileri bir araştır bakalım:-)

Assume<Good>
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen Assume<Good> » Mart 31st 2008, 13:07

tmm arastırıcam hepsını baska bılgısı olan yokmu baska neler yapabılırım baska onerı olan mantıklı bı cevap

Kullanıcı avatarı
drummerboy
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen drummerboy » Mart 31st 2008, 16:15

öle haplar tamamen reklam amaclıdır ve para tuzagından baska hıcbırsey degıldır.ilk baska arkadasın dedıgı gıbı genetık cok onemlıdır akrabalarının boyunun uzun olması senı olumlu yönde etkıler
2.etken evde yapacagın boy uzatma aklıma gelen ıp atlamak gercekten cok yararlıdır bır düz sehba alıp sitede arastırırsan pullover hareketı vardır dumble la yapılır boy uzatmada önemli hareketlerdendir onu yaparsan yarar saglarsın bıde evde evin neresıne uygun olursa artık onu sen bılırsın yukarı uzun bir boru lehimletirsen barfıks ıcın barfıks hareketlerıde boy uzatmada yardımcı beslenmede bol proteınlı yıyecekler ve bol süt aklıma gelen bunlar:D

Mr. Badii
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Mr. Badii » Nisan 21st 2008, 19:55

[align=justify]İlk önce Bilim ve Teknik dergisinde bir yazı da okuduğum bilgileri paylaşayım: boy gelişiminde %90 genetik (aile vs.), %10 çevresel faktörlerin (spor, beslenme vs.) etkisi var. Yani annen baban kısaysa sen de büyük ihtimalle kısa olursun. Ama annenin ya da babanın soyundan uzun biri (birkaç kuşak önceden de olabilir.) biri varsa istisnalarda görülebilir, yani uzun da olabilirsin. Buna ek olarak yukarıda bahsettiğim gibi çevresel faktörlerleri de yani yeterli ve dengeli beslenme, spor, düzenli uyku gibi faktörleri de hesaba katmakta yarar var. Bu da sana fazladan gelişim sağlayabilir. Ama kesin bir şey söylenemez. Bir de boy gelişimini hesaplamanın bir formülünü yapmışlar.

Erkek Çocuk: Anne ve babanın boyunun toplamının yarısı + 10 cm. = Muhtemel Boy (İstisnalar olabilir.)

Kız Çocuk: Anne ve babanın boyunun toplamının yarısı - 10 cm. (İstisnalar görülebilir.)

Buraya kadar yazdıklarım Bilim ve Teknik dergisinden okuyarak edindiğim bilgilerdi. Bunlara ek olarak birkaç şey daha söyleyeceğim.

1. Büyümü hormonu yani hipofiz gece uykuda salgılanan bir hormondur. Yani birincisi düzenli bir uyku şart. İdeali Akşam 22.00 - Sabah 06.00 arasıdır. Ayrıca 20 yaşına doğru bu hormonun salgılanması azalır.

2. İkincisi piyasada bir sürü boy uzatıcı ilaç reklamıyla satılan bir sürü ilaç var. Malesef bunlar ticari oyunlardan ibarettir. Mesela Uzamax diye bir ilaç bu aralar meşhur. Fakat içeriğine baktığınızda bir kutunun çocuk ya da yetişkin bir insanın ihtiyaçlarını karşılamadığını görürsünüz. Örnek olarak yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg. dır. Fakat Uzamax'ın bir kutusundaki kalsiyum oranı 500 mg. civarındadır. Kullanımını okuduğunuzda günde üç öğün bir tatlı kaşığıyla almanızı söyler. Fakat bir gün içinde günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için 2 kutu tüketmeniz gerekir. Bu da ilacın gerçek yüzünü ortaya çıkartır. Yani bunlara kanmayın.

3. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemini vurgulamazsam olmaz. Çok yemek yemek yeterli yemek yediğimiz anlamına gelmez. Sağlıklı şeyler yiyipte dengeli beslendiğimiz anlamına gelmez. Önemli olan günlük ihtiyaçlarımızı bilmek ve bunları karşılamak. Örneğin yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg. dır. Bu, 1 litre süte. 1 büyük dilim peynire eş değerdir. Bununla ilgili internette bir sürü yazı var. Bunları okuyabilirsiniz. Ayrıca tuz, şeker ve yağ kullanımına dikkat etmekte yarar var. Bunları ölçülü almak gerek. Şeker ihtiyacımızı doğal besinlerden karşılamamız (bal, elma, muz), yağ seçimini ise bitkisel ve doymamış yağlardan yana kullanmalıyız. Hazır gıdalar (hamburger, sosis vb.), ve aşırı yağlı yemekler, asitli ve yapay içekler, alkollü içecekler, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmakta yarar var. Bunların hepsi kalsiyum yokedici gıdalardır. Kemiklerinin gelişimi için kalsiyuma ihtiyacın var.
4. Sporun boy gelişimindeki önemi kuşkusuz. Eğer boyunun sağlıklı bir şekilde gelişmesini istiyorsan, kemiklerini esnetici sporları (pilates, basketbol, yüzme vb.) yapmanda fayda var.

Aklıma gelenler bunlar. Unuttuğum bir şey olursa eklerim. Yaşın genç. Bu iyi bir şey. Ama ne kadar uzayacağını bilemezsin. O yüzden çok hayal kurma ki olumsuz bir durumla karşılaştığında hayal kırıklığına uğramayasın. Bir de bu yazdıklarım sadece boy gelişimin için değil, sağlıklı bir hayat sürmek için de gerekli olan şeyler.[/align]

susuvekuku
Yeni Üye
Yeni Üye

slm

Mesajgönderen susuvekuku » Temmuz 8th 2008, 07:14

sss

reampeecs
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen reampeecs » Temmuz 8th 2008, 17:08

boy uzaması biryere kadar genetik basketbol oynayarak azda olsa uzar ama basketçiler boyunu potaya top atarak uzatmıyolar sonucta. 2yıldır 96lılara antrenman yaptırıyorum boylarını uzatmak için kaç kitap ve makale okudugumu bilmiyorum yapman gereken cok kolay ip atlamak ve ellerin hava da en yuksege zıplamak ama kesinlikle bacaklarına igneler battıgını hissedene kadar zıplama ve tek seferde veya arka arkaya da uygulama aralarda cok uzun aralıklar bırakarak yap bunu en iyi yontem budur NOT1:eger arka arkaya yaparsan bunları mukemmel bi zıplamanda artış olur NOT2:boy erkeklerde 21 yasına kadar uzar derken demek istedikleri 21 yasına kadar uzayabilir ama bu cok nadir ortalama 19

SeXgİLi
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen SeXgİLi » Ekim 2nd 2008, 16:00

arkadaslar bu boy uzatma konusunda cok deısık fıkırler var 1.si bu olay genetıktır ve sız bu genetık olayınd dısına ancak amelıyata cıkabılırsınız kı cok gereksız bıse bence 2.si spor ve beslenme yaptınız spor bence basketbol yuzme voleybol body olabılır body boy uzamasını engeller dıyenın alnını karıslarım bodye basladıktan sonra en az5 cm uzadım ben kendımden bılıorum 3.sü yas konusuna cok takmamak gerek yanıı tmm 25 yasında bı adamın uzaması cok zor hatta ımkansız ama 20 21 yasındakı ınsanlar uzayabılıyor yanııbu konuda kotumser olmayın 4.sü bıde bu growth hormonu varyaa arkadslar boy uzatmaz dıen arkdslara seslenıorum 2 haftada 1.5 cm uzadım ben bu hormonla haaa zararlarıı konusuna gelınce bu tercıh meselesııdır tabıkı zararlarıı var sonucta dogal olmayan bısey ve hormon ama 3 aylık bı kurle kımsee olmez yada sıze kalıcı bı zarar vermez en fazla karacıgerlerınızı yorar kı ztn bu kur 6 ayda bır yapılıo.fakat bu hormonu mutlaka ama mutlaka pro bı ınsanlala kullanın doktor yada salam bı antrenor growth hormonu ınce ayrıntılar ısteyen bı olay yanıı kansekerınızın dusuk olmasıı gerekıo kı benm antrenorum sekerlı sakız bıle cıgnememe ızın vermıo ama sonuc 2 haftada boyum 1.5 cm uzadı belkı bnm yasımdan dolayıda fark olabılır yanıı her yasta uzatacagını dusunmuorum ztn bnm boyum kısada deıldıı bu olaya boy ıcın baslamadım ama sonucta uzattı boyuyla derdıı olan arkdslar eger bunu yenemıorsa ve gereklıı emegı vermeyı goze alıosa basarılı olabılırler bence.AMA DİKKAT GERÇEKTEN DE TEHLIKELI BI IS VE PROFESYONEL BIRININ ESLIGINDE KULLANILMALI!!!!

“Vücut Geliştirme Yeni Başlayanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir