VÜCUT GELİŞTİRME SALONU AÇMAK İÇİN GEREKLİ KURALLAR

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

VÜCUT GELİŞTİRME SALONU AÇMAK İÇİN GEREKLİ KURALLAR

Mesajgönderen Vucutor3 » Şubat 15th 2006, 08:13

Antrenman Salonunun en az 100m2’ den aşağı olmaması,

* Spor salonunun yüksekliği en az 2.40 m. olmalı,

* Havalandırma için 2 adet 50’ lik aspiratör veya klima sistemi olmalı,

* Salonun yoğun olduğu saatlerde anlaşmalı doktor veya sağlık memuru bulundurulması,

* En az 2 duş, 1 adet tuvalet bulunması ( Psüvar şarttır ),

* 1 adet soyunma odası ( 3x5 m ),

* 1 adet bekleme ve dinlenme yeri ( 3x2 m ),

* 1 adet müracaat yeri ( 1x1,5 m ),

* Soyunma odasında yeteri kadar soyunma dolabı bulundurulması,

* Devamlı sıcak ve soğuk su bulundurulması,

* Salon içindeki ısının 18 derece’ den aşağı düşmemesi için gerekli ısıtıcı cihazlarının bulundurulması,

* Salonda Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’ ndan onaylı antrenör bulundurulması şarttır. Branşımızın özelliği nedeniyle Vücut Geliştirme ve Fıtness Branşı dışında, Antrenör Belgesine sahip olanlar ile Beden Eğitimi Öğretmenlerinin salonda Antrenörlük yapmaması,

* Salonda, Bayanlar ile Erkek seansları aynı saatte olduğu taktirde müstakil şekilde ayrı olarak 1 soyunma odası, 1 duş ve 1 W.C. bulundurulması şarttır.

* Antrenman salonu zemininin özellikleri; Karo, Seramik, Halıfleks, PVC türü veya ahşap tipi yer döşemesi olması gerekir,

* Antrenman çalışma sahası dışındaki yerler; karo seramik veya benzeri türü malzemeyle döşenmesi gerekir,

* Aynı salonda Fıtness faaliyetini yapacaklar; Fıtness bölümü için ( Cardio ve Streching için ) en az 25 m2 uygun bir alan olması gerekir ( m2 yoğunluğa göre değişebilir ). Bu alan PVC kaplama olacak, yeteri kadar cimnastik minderi bulundurulacaktır.

* Sporun özelliği nedeniyle salonda yeteri kadar ayna bulundurulması gereklidir.

KONDÜSYON ALETLERİ

A ) MAKARA SİSTEMİ OLAN ALETLER :

1 – Leq Squat

2 – Leq Curl

3 – Leq Press

4 – Leq Extension

5 – Lat Triceps

6 – Lat Rowing

7 – Polaris

8 – Lat Pulley

9 – Military Press

10 – Calf Machine

B ) DÜZ ALETLER :

1 – 2 adet Bench Pres – sehpalı

2 – Omuz Press

3 – Iclaın Press

4 – 3 adet Düz Bench Sırası

5 – 3 adet Mekik Sehpası

6 – Paralel Dips

7 – Squat Sehpası

8 – Scot Curl

9 – Hack Squat

10 – İkili Twıst

melekebruekin
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen melekebruekin » Şubat 17th 2006, 23:28

2006 yılı genclik ve spor bakanlıgı spor salonu acma yonetmeliginde yapılan degisikliklerde TWİST aletinin spor tesisinde bulundurulması yasaklanmıstır.
Ayrıca yeni acılan spor tesislerinde hangi branslar bulunuyorsa akedemi mezunu dahi olsanız,tesisinizde yapılan bransların federasyonun dan antrenorluk belgesine sahip antrenorle en az 2 yıllık sozlesmeniz olması gerekiyor.
Her brans icinde GSGM ye odeme yapıyorsunuz.odeme illere ve branslara gore degisiyor.
ORNEK:fitness İSTANBUL 750 YTL
V.gelistirme:1.500 ytl ist
step aerbic: 750 ytl
not:gecen senenin fiatlandırılması degismis olabilir..

sumer cetinkaya
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen sumer cetinkaya » Şubat 17th 2006, 23:49

2006 yýlý genclik ve spor bakanlýgý spor salonu acma yonetmeliginde yapýlan degisikliklerde TWÝST aletinin spor tesisinde bulundurulmasý yasaklanmýstýr

yillardir diger ülkelerde yasak olan bu aletin sonunda ülkemizde de yasaklanmasi cok isabetli bir karar olmus...

melekebruekin
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen melekebruekin » Şubat 18th 2006, 00:18

Ayrıca spor salonu acabilmek icin
1-ısıklı tabela zorunlu
2-bulundugunuz semtin belediyesinden uygunluk belgesi(odeme yapıyorsunuz denetime geliyorlar)
3-itfaiye raporu(yangın cıkısı itfaiyenin gosterdigi yerden belirli olculeri var,alarm sistemi,yangın tupu)
4-saglık bakanlıgından uygunluk belgesi
5-kaymakamlıktan onay
6-valilikten onay
7-GSGM nin istedigi sayısız evrak(resim,kira kontratı,antrenor belgesi,personel sozlesmesi,kroki,plan vs.)
Acmak isteyenlere kolay gelsin,evrakları tamamlamak 1 aydan uzun suruyor,gittiginiz yere git gel 3-4 defa gitmek zorunda kalıyorsunuz.itfaiye cok katı ve sıkı.Hersey bittikten sonrada GSGM den 2 memur teftise gelip kontrol ediyor.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 18th 2006, 18:37

mümkünse sporun içinden gelen ve bu işi çok iyi bilenler açsın en önemli kural bu ben bu yüzden bu camiayı bıraktım artık ne salon açmalarına yardımcı olurum ne de eğitmenlik yaparım

catma
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen catma » Mart 8th 2006, 11:39

Yaklaşık 5 yıldır bu sporu yapan bir mühendis olarak askerden geldiğim şu günlerde herkesin kullanabileceği modern ve güzel bir salon açmayı planlıyordum.. buradan okuduklarıma göre bu kadar prosedürü aşamayacağımı anladım zaten herhangi bir sertifikamda yok.. neyse ben sporu yapmaya devam edeyim ... eski işimede devam edeyim..

sumer cetinkaya
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen sumer cetinkaya » Mart 8th 2006, 11:56

Halýfleks

ayrica ben bu haliflex isini ic anlayamamisimdir ?? ne akla hizmet haliflex döserler?? mikrop yuvasi, cok toz tutuyor ve cok kötü kokuyor . ayrica benim zaten allerjim var halilara karsi. o yüzden gidecegim spor salonunda hali olmamasi benim en cok dikkat ettigim seydir. (digeride iyi bir squat sehpasi :mad: )

Pavol Jablonicky
VIP
VIP

Mesajgönderen Pavol Jablonicky » Haziran 9th 2008, 01:13

bu sayılan şartlar spor kulübü derneği açmak için de lazım mıdır? Yoksa onda farklı bir süreç mi işliyor?

madeofsulfur
VIP
VIP

Mesajgönderen madeofsulfur » Haziran 9th 2008, 01:17

ya twist benim nefesimi kesiyor.. hiç yapmıyorum .. berbat bi alet gerçekten..
yasaklancak kadar da tehlikeliymiş demek ..
side bent daha alternatif olur herhalde obliqler için..

arifkilic
VIP
VIP

Mesajgönderen arifkilic » Haziran 9th 2008, 09:20

Evet twist beni de mahvediyordu zaten gerci burda yasak falan degil ama, ben kendime yasakladim zaten :)bacaklari da yoruyor, nedense baston ariyordum twistten sonra, okadar da olmazsa olmaz degil yani.

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir