Vucutcu.coM-Hakan Gümüş Özel Röportajı

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Mart 16th 2007, 06:26

Türk Vücut Geliştirme dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hakan Gümüş’le Vucutcu.coM - Nutrimax Şampiyonlar ve Salonları Tanıtımı çalışmasının ilkini gerçekleştirmiş olduk..
Salonunun önünde birkaç foroğraf çekildikten sonra içeriye girerken, gerçekten bu işe hayatını adamış birinin evine giriyorduk. Bunu anlamak okadar basit ve anlaşılırdıki… Salonun merdivenlerinden indiğinizde karşınıza Hakan Gümüş posterleri ve Hakan Gümüş’ün hobilerinden olan 2 dev akvaryum çıkıyordu. Farklı bir ortam farklı bir hava,bunu gerçekten hissediyorsunuz.

Hakan Gümüş,bizi çok sıcakkanlı ve misafirperverliğiyle karşıladı. O’na götürdüğümüz Vucutcu.coM - Nutrimax hediyelerini takdim ettikten sonra Hakan Hoca’nın ikramlarıyla saatler süren koyu bir muhabbete başladık. Hakan Gümüş ile bu spora gönül veren ve bu sporu gönülden sevenler için mükemmel bir röportaj yaptık. Vucutcu.coM - Nutrimax adına bakın sizler için neler öğrendik…

Vucutcu.coM – Nutrimax : Vücut geliştirme sporuna nasıl başladınız ve nasıl tanıştınız?
Hakan Gümüş : 1980 yılında bu spora başladım. Asıl başlamamdaki neden çok zayıf ve narin bir çocuk olmamdı. Amacım güçlü ve atletik bir yapıya sahip olmaktı. Özellikle kollarımın büyümesi için bu spor bana çok cazip geldi. Vücut geliştirmeyi tanımamdaki en önemli isim Ahmet Enünlü’dür. O’nun gazetelerdeki resimlerini toplayıp bir koleksiyon haline getirdim.

Vucutcu.coM – Nutrimax : Şampiyonlarda virinci olan her sporcunun muhakkak nasıl hazırlandığı merak edilir. Sizce şampiyonlar nasıl hazırlanır?
Hakan Gümüş : Her şeyden öncesi simetrik bir fiziğe sahip olmak için yoğun bir çalışma temposuna girilir. Bu arada kontrollü hacim kazanmak için ölçü kazandırıcı antrenmanlar yapılır. Bunlar ağır kilolarla az tekrarlı setlerdir. Yani Bulk Çalışmalar da denilebilir. Vücurt iyi bir ölçüye ulaştıktan sonra yarışma öncesine 4-6 ay kala diete başlanır ve bulk çalışmasının tam aksine hafif kilolarla çok tekrarlarla deri altındaki yağ en aza indirilir. Bu arada yağdan şekerden tuzdan uzak bir beslenme programına girilir. Bu şeklilde hedefe adım adım ulaşılır.

Vucutcu.coM – Nutrimax : Vücut geliştirme sporunun sizce Türkiye’deki durmu nedir?
Hakan Gümüş : Eskiden bu spor her geçen gün daha bir popüler duruma gelmekteydi. Herkes vücut geliştirmenin ,sağlık, zindelik ,kondüsyon verdiğini kabul etmiş durumda. Bu müsabakalarda ki kalabalık izleyici kitleyicisinden de nekadar ilgi gördüğü gözle görülebiliyordu. Ama günümüzdeki durumu git gide kötüleşiyor. Federasyonun kapanması ve yanlış işler yapılması bu spora ilgiyi azalttı.

Vucutcu.coM – Nutrimax : Bu sporda gerçek amacınıza ulaşabildinizmi? Daha ulaşmak istediğiniz hedefleriniz var mı?
Hakan Gümüş : Bu sporu çok seviyorum gücümün yettiğince ileriye kadar yapmak istiyorum. Federasyondan farklı özel yarışmalara da girmeyi düşünüyorum.

Hakan Hoca belli ki vücut geliştirmenin şuanki gidişatından hiç memnun değildi. Bunları anlatırken gerçekten etkileniyorduk. Bu spora hayatını adamış biriydi. Federasyona çok kızgındı. “Nasıl olurda, bir ülkede 40 sporcu dopingli çıkar?, Hadi çıktı neden federasyona ceza veriliyor? Neden dopingli sporculara ceza verilmiyor? Neden dopingli çıkan hatalı sporcular yüzünden bizim gibi profesyönel sporcular açıkta kaldı?” gibi sorularla sürekli olarak bir üzüntü bir kırgınlık bir sitem içindeydi. Gerçekten yürekten hissediyorduk anlattıklarını.

Özel yarışmaların ve federasyon yarışmalarını görmek istiyordu artık. Daha bitmemişti ve her yarışmaya girmeye hazırdı. Daha bu mükemmel Türk bayrağımızı yurt dışında temsil etmek istiyordu. Dünyaya Türk vücudunun nekadar mükemmel olduğunu göstermek istiyordu. Bunları anlatırken ses çıkarmadan dinliyorduk. Çünkü artık bu spor kötüye gidiyor ve en kısa zamanda hak ettiği yerlere gelmesi gerekiyor. Ve devam ediyordu…

Özel kompleks salonların ve özellikle belediyelerin açtığı ücretsiz fitness salonlarının çoğalması artık “süpermarket ve şarküteri” olayını getiriyor. Bir zaman sonra küçük salonlardan; iyi çalışan ve gerçek vücut geliştirmecilerin işlettikleri salonların, büyük kompleks salonların yanında ayakta kalabileceğini belirtiyor. Bu işi 3 ay yapıp salon açanlardan ve bilinçsiz bir şekilde bu spora yanlış örnek olanlardan şikayetçiydi.

Bugüne kadar yaptığı yarışmalardan edindiği birkaç tecrübeyi anlatıyordu Hakan Gümüş. Yarışmalardaki mükemmel definijliğe ulaşmasının sırrını eve bir biskleti alarak çözmüştü.

“Eve bir kondüsyon bisikleti almıştım. Bisikletimi televizyonumun karşısına koyar, en sevdiğim filmleri takıp izlemeye başlardım. Bu şekilde inanılmaz bir definisyon yakalamıştım. Bacaklarımdaki hatlar çok daha belirginleşmişti. Kalçalarım, belim , kalflarım beni çok şaşırtmıştı. Gerçekten çok işe yarıyordu. Film bitene kadar bisiklet çevirirdim.”

Bu değerli bilgiler bilinmeyen bir şey değildi fakat bunu uygulamak çok zor bir işti. Bunların hepsi gerçekten sabır ve dayanıklılık isteyen çalışmalardı.

“Yarışmalarda bu beni daha da ön plana çıkarrmıştı. Daha define bir vücut daha mükemmel duruyordu. Çalışırsınız çabalarsınız ama podyumda daha büyük durmanızdansa, tam bir define formu yakalayıp ‘Ben çalıştım çabaladım ve bunu başarabildim’ demek daha önemliydi.”

2 aydır diette olduğunu belirten Hakan Gümüş,
“Bir 10 kg daha verdiğimde formumu yakalıycam” diyordu ve yine sitemle dewam ediyordu, “ Ama bir amaç yok cezbedici bir şey kalmadı artık. Yarışma yok,federasyon yok…”

Bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi vücutçulardan olan Hakan Gümüş’le mükemmel derecede unutulmaz anlar geçirdik. Ve burda tüm sporseverlere bu değerli röportajımızı paylaştık…

· Ad Soyad : Hakan Gümüş
· Doğum Tarihi : 18 Ağustos 1968
· Doğum Yeri : Divriği
· Memleketi : Artvin
· Hobileri : Yüzme, Akvaryum
· Salonu : Hakan Gümüş Spor Merkezi

· Dereceleri : 13.07.1985 İstanbul Teşvik Müsabakası / 2.
: 12.10.1985 Geçnler Türkiye Şamp. 60-70 kg / 2.
: 09.08.1986 İstanbul Teşvik Yarışması 60-70 kg / 1.
: 08-09.04.1989 İstanbul Büyük Erkekler 70 kg / 1.
: 18.04.1992 Belgrade Yugoslavya Balkan 70 kg / 1.
: 10-12.04.1992 Büyük Erkekler Türkiye 70 kg / 1.
: 13.14.03.1993 Bolu Türkiye 70 kg / 2.
: 21.05.1994 Torrevieja Spain 75 kg / 1.
: 18-19.06.1994 Dradea Romania Balkan 75 kg / 1.
: 06.06.1994 Tyumen Siberia-Russia Avrupa 75 kg / 6.
: 1994 Konya Büyük Erkekler 75 kg / 1.
: 05-07.05.1995 MT Seçme Müs. B. Erkekler 80 kg / 1.
: 30.11-04.12.1995 Guam Dünya 75 kg / 6.
: 20.05.1995 Bulgaristan Balkan 80 kg / 1.
: 29.05.1995 Torres Vedras Atlantic Akdeniz 75 kg / 1.
: 26-29.05.1995 Lizbon Portugal 80 kg / 3.
: 16-19.06.1995 İstanbul Avrupa 75 kg / 1.
: 03-05.11.1995 Konya Türkiye 75 kg / 1.
: 1995 MT Seç. İst. B. Erkekler 80 kg / 1.
: 10.11.1997 Pragve Dünya Czechrupublic 75 kg / 3.
: 12.10.1997 Balıkesir B. Erkekler MT Seç. 75 kg / 1.
: 06.11.1998 Baku Azarbayjan İnternational 80 kg / 3.
: 16.11.1998 İzmir Dünya 80 kg / 7.
: Concursinternational Trofful Dacia 70 kg / 3.
: 20-22.03.1998 Antalya MT Seç Türkiye “Yılın Sporcusu”
: 01-03.05.1998 İstanbul Türkiye 75 kg / 1.
: 06-08.11.1998 İzmir Türkiye 80 kg / 1.
: 29.05-01.06.1998 Belgrade Yugoslavia 75 kg / 6.

Hakan Gümüş Spor Merkezi
Vücudunuzla dost olmak için… Hayatın Sihrini Keşfedin

Vücut Geliştirme
Aletli Jimnastik
Kondisyon
Kilo Alma
Zayıflama

Kınalı Cad. No:6/1 (Perşembe Pazarı Cad.) Haznedar – İstanbul
TEL : (0212) 644 86 96
GSM : (0532) 273 63 62
En son Vucutor3 tarafından Haziran 19th 2010, 22:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

colossus
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen colossus » Mart 16th 2007, 10:05

Site yönetimine teşekkür ederim, sizlerin sayesinde kendi sporcularımızı tanıyoruz. Bu tür tanıtımlara lütfen devam edin.

eyüp
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen eyüp » Mart 16th 2007, 12:51

tahmin ettiğimden de güzel olmuş bence. emegi gecen herkese teşekkürler.. : )

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Mart 16th 2007, 13:27

yeni nesil pek seyremedi hakan hocayı podyumlarda.Allahtan o zevke defalarca ulaştım.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Mart 16th 2007, 13:53

aynen eski günlere geri dönüş olmazda o günler gibi artık zevkle yarışma izlemek müsabık arkadaşlara yardım etmek hatta yarışmaya girmek istiyorum çok şey mi istedim kumsuz...

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Mart 16th 2007, 15:03

malesef bu ülke için cok sey istedin...

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Mart 16th 2007, 15:11

cem öztürk ve hakan hoca podyumda pozedown da kapışıyorlar.bende hakemlerin önünde diz çökmüş tezaurat yapıyorum.ama podyuma o kadar yakın olduğumu unutup biraz da fazla bağırıp hadi hakan hoca yersin sen cemi hocayı diye bağırmıştım.o an cem hoca ile göz göze geldik.bana öyle bir baktı kiii.. öldüm öldüm dirildimm.aha şimdi podyumdan üstüme atlayacak parçalayacak beni demiştim.

fırat 26
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen fırat 26 » Mart 16th 2007, 15:39

bende bu yazıyı bekliyordum
ama acıkçası hayalimdeki gibi olmadı ben burda bizim bilmedigimiz bişiler varmıdır diye okudum ama bilindik seyler konuslmus hep

bi dahaki yazıda antreman beslenme suplemet bu konularda varsa püf nokta dikkat edilecekler felen bunların üzerinde durulsun lütfen

ben inanıyorum ki surda fedarsyon v.s.. bu soruların 2 planda olması gerektiğine.bi çok insandan eminim benim gibi düsünüyordur
acıkçası ben bu sekilde bi yazı bekliyordum

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Mart 16th 2007, 17:44

Güzel röportaj ve röportajın içinde çok güzel bir ip ucu var oda en iyi defnisyon için bol bol kardio .

cavcav
Üye
Üye

Mesajgönderen cavcav » Mart 16th 2007, 17:57

Benim emektar geniş kalpli güzel dostum seninle yarışma sonrası diyet bozuşumuzdaki kebapcı maceramız hala beni güldürür pazartesi yanındaydım daha hiç bahsetmedin burda oldunu bilmiyordum.Genç arkadaşlar hakan la dostluğum 12 yıllıktır ve bu spor dalında gelmiş geçmiş tanıyabileceğiniz en alçak gönüllü egolarıyla dost güzel bir insandır örnek alınması gereken bir idol.

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir