MUTLAKA İZLEYİN

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

firatergenekon
Üye
Üye

Mesajgönderen firatergenekon » Mayıs 27th 2006, 09:38

bence üstü o şekle getiren sporcu bacaklarınıda kısa sürede toparlar diye düşünüyorum.ara vermiş olması büyütememesi anlamınada gelmiyor.yarışmadada en mantıklı cevapları ve disiplinden dışarı çıkmaması ve o vücuda yakışır bir olgun karakter sergilemesinden kutluyorum

Ömer Döğer
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen Ömer Döğer » Mayıs 27th 2006, 09:42

Teşekkür ederim doğru düşünmüşsün.6 ile 8 hafta arasında bacaklarım eski ölçüsüne kavuşuyorlar.Daha öncede ara verdim çünkü.(Sakatlıktan dolayı)

Kullanıcı avatarı
Caglar Cesur
VIP
VIP

Mesajgönderen Caglar Cesur » Mayıs 27th 2006, 09:45

evet bacakları weya dıger kas gruplarını zaman zaman dınlendırmek gerekıo sonra tekrar baslayınca daha ıyı sonuc verıo bu arada gusel bı program olmus omer abı tebrıkler....

catma
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen catma » Mayıs 27th 2006, 14:40

Ömeri ece erkeninin programında izledim daha doğrusu zap yaparken dikkatimi çekti ve hatırladım... Anladığım kadarı ile çok mütevazi bir arkadaş... hatta bacakları ile yapılan eleştiriye alcakgönüllü şekilde yanıt vermişsin :-? Acaba burada kaçımız senin formunu yakalayabiliriz... bence biraz güç 8) Sonsuz başarılılar..

catma
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen catma » Mayıs 27th 2006, 14:51

Bu arada bacak antrenmanları normal gelişimimiz için çok önemlidir... ben burada kısaca anlatmayayım.. www.prospor. net int adresinse Serken Yimselin yazısını okursanız çok daha detaylı bilgi sahibi olursunuz.. ben serkanının yazılarından çok şey ögrendim.. kendi adıma :sad: prospordaki yazıyı burayada ekliyorum.. herkese başarılar

SORU:

Ben yaklasik 2 senedir vucut gelistirme sporu ile ugrasiyorum. Belli bir seviyeye geldikten sonra vucudumun gelismesinin durdugunu dusundugum icin salondaki hocalara danistim. Bana bacak egzersizlerine agirlik vermem gerektigini, bunun vucuttaki kan miktarini arttiracagindan buyumeme yardimi olacagini soylediler. Ayrica takviye haplar, tozlar onerdiler. Bana bu pek mantikli gelmedi. Bacak calismasi yaparsam sizce zaman kaybetmis olmaz miyim? Bacaklar nasil olsa pantolonda vs. gizleniyor, sadece kol ve omuz gibi estetik bolumlere agirlik vermem daha iyi olmaz mi? Bu konudaki fikirleriniz nedir? Tesekkurler…

CEVAP:
Sorun icin tesekkur ederim. Buyume, vucut gelistirme sporu ile ugrasan hemen herkesin dikkatini oldukca ceken bir konudur. Bu sporun estetik onemi nedeniyle buyume sorununu kisa surede halletmek icin cogu zaman takviye ilac, toz vs alimi on plana alinmaktadir. Bu soruya cevap verirken, hem bahsettigim takviye alimlarinin gerekliligini tartismak, hem de nasil etkili bir buyume egzersiz programinin olusturulabilecegini belirtmek istiyorum.
Oncelikle, hocalarinin dedigi dogru, antrenmanlarindan buyume konusunda bir verim alabilmek icin bacak egzersizlerini de yapmak zorundasin. Ancak bunu nedeni kan miktarindaki artis degildir. Vucutta kanin volumu’nun (hacminin) arttigi egzersizler, aerobic tarzi egzersizlerdir, (yani 12 dakikanin uzerinde suren ve maksimalin altinda bir siddette) Ancak vucut gelistirme egzersizleri, kisa suren patlayici tarzdaki anaerobic egzersizlerdir. Vucut kitlesi daha buyuk olan bireylerin vucudunda daha fazla kan oldugu dogrudur ama bu onlarin yapisindan kaynaklanir, kan miktarini vucut gelistirme (bacak) egzersizleri ile arttirmak mumkun olamaz. Bu konudaki referansim: http://www.gsu.edu/~wwwfit/benefits.html#strength
Oyleyse bacak egzersizleri butun vucudun daha iyi buyumesine nasil etki eder? Bu sorunun cevabini, hem fizyolojik hem de biyomekanik acidan ele almak istiyorum:
Fizyolojik acidan dusunuldugunde, buyumeye etki eden hormon growth hormone (buyume hormonu) dur. Kaslarimiz egzersiz esnasinda yuksek direnclerle calistiginda bu hormonun kana salgisi artar. Daha buyuk kas guruplari, daha fazla buyume hormonu salgilayacaktir. Vucuttaki en buyuk iki kas gurubu Gluteus Maximus ve Hamstrings dir ve bu kaslar bacaklarimizda bulunmaktadir. Bu nedenle bacak kaslarinin calismasiyla vucutta salgilanan buyume hormonunun miktari daha fazla olacaktir.
Bacaklardan salgilanan bu hormonun ust vucuttaki kaslara olan etkisini tartismak isteyen arkadaslar olabilir. Bunu soyle aciklayabilirim. Diyelim ki Ahmet sadece ust vucut kaslarini calistiriyor ve bu kaslarin vucuda kazandirdigi buyume hormonu miktari 3mg. olsun. Bu demektir ki Ahmet’in vucut icinde toplam buyume hormonu rezervi 3 mg,dir. Ayni salonda Cengiz de calisiyor ve onun antrenman programinda hem ust vucut hem alt vucut kaslari bulunmakta. Bu durumda Cengiz’in vucudunda bacak kaslarindan 5 mg. ust vucut kaslarindan da 3 mg. buyume hormonu kana verilsin, bu demektir ki Cengiz’in vucudundaki kullanilabilir buyume hormonu miktari 8 mg. olacaktir. Bu durumda Ahmet ne kadar calisirsa calissin, Cengiz calismalarina devam ettigi surece onun kadar buyume hormonu rezervi olamayacaktir.
Elbette ki eger Cengiz ust vucudunu calistirmasa idi, rezerv ne kadar olursa olsun, ust vucut kaslari Ahmet’inki kadar buyumeyecektir. Kas buyumesi, ancak kaslarda stress yaratilirsa ve sonrasinda overcompansation (fazla tamamlama) saglanirsa gelisebilir. Ancak buyume hormonunun vucutta olusturdugu olumlu etkiler, sadece kas buyumesiyle kisitli degildir. Bu hormon ayrica depo yaglarinin kana verilip yakilmasini hizlandirdigi gibi, ayrica vucuttaki protein sentezinin de arttirilmasini saglamaktadir. Boylece Cengiz, hem Ahmet’e gore daha kolay yag yakacak, hem de yedigi proteinli besinleri daha etkili bir sekilde sindirebilecektir.
Buyume hormonunun vucut icerisindeki dengesi cok hassasstir. Azligi da coklugu da zarar getirebilir. Ayrica yapilan deneylerde bu hormonu ilac olarak almanin spor performansina pek bir olumlu etkisi olduguna dair bir kanit bulunamamis, ancak dogustan hormon dengesi bozuk olan hastalarda tedavisi basarili olmustur. O nedenle sana tavsiyem, eger hormon fonksiyonlarinda bir rahatsizlik bulunmuyorsa, ve saglikli isen, buyume hormonunun vucudundaki dogal halini tercih etmendir.

Gökhan Can
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen Gökhan Can » Mayıs 28th 2006, 13:56

tebrik ederim ömer abi.çok güzel bir program çıkartmışsınız.bu arada vücutta süper hani ha.tebrik ederim seni ve öğrencini.başka programlardada görürüz inşallah seni.başarılar abi...

bodyworker
VIP
VIP

Mesajgönderen bodyworker » Mayıs 28th 2006, 21:06

izliyemiyen arkadaşlar ıcın program kopyasını buradan verebılırmısın

Ömer Döğer
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen Ömer Döğer » Mayıs 29th 2006, 09:34

inşallah program cd si elime geçince bir bölümü burada yayınlayabiliriz...

gokberk
Üye
Üye

Mesajgönderen gokberk » Mayıs 29th 2006, 20:01

Evet bende programı izledim. Hele o bayanın elini öpme olayı beni koparttı. Herkes badicileri megolaman kaba saba insanlar sanıyor. Ama bunun öyle olmadığınıda göstermiş oldun. Benim merak ettiğim birşey var Ömer abi kaç kür yaptın?

Ömer Döğer
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen Ömer Döğer » Mayıs 30th 2006, 09:40

Bayanın elini ben öpmedim.1 numara öptü.Bazı arkadaşlar öyle zannetmişler herhalde.

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir