Vücut Geliştirme de Ne kadar ve ne Sıklıkta Protein alınmalı

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Serkan Alaoğlu
Üye
Üye

Mesajgönderen Serkan Alaoğlu » Eylül 12th 2009, 00:36

lokmanicen yazdı:KSİREN arkadaşımızın yazdıkalrından şunu anladım.mesela 80 kgda yarışan arkadaşaımız bulk sezonda 100 kılo oluyor.kılosunn 2 katı protein alacağına göre 100 kıloya göre değil.yani günlük 200gr değilde 80kg ma göre 160gr proteın alması lazım diye anladım

Bende tam olarak bunu anlamadım biraz açarmısın arkadaşım

markaj
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen markaj » Eylül 12th 2009, 01:53

Proteın alımı vgde cok fazla tartısılan bır konu olmakla bırlıktte cok da onemlı bır konudr.kasların temel yakıtı dıyeblrz proteınler ıcın.kalarımızn mıktarnı arttrmak ıcın proteıne ıhtyac vardır.bu proteın alımı ıse kısıden kısıye metabolızma hızı kas-yag kultesı gıbı bır suru konuda degsııklık gostrebılır.ama genel olarak ıncelersek bırcok mecmuada vucutagrlıgınzn 1,5-2katı proteın alımı seklınde bılglre rastlamak mumkun.
proteın alımınıda parcalamak gerektıgını dusnyrm gunde 5ögun beslenme seklı bence en uygunu.antrenmandan sonrakı ogun gunun en onemlı oguundr bız vg'cıler ıcn bu kuralıda unutmamak gerektıgını dusunuyorum..

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 12th 2009, 10:04

Serkan Alaoğlu yazdı:
lokmanicen yazdı:KSİREN arkadaşımızın yazdıkalrından şunu anladım.mesela 80 kgda yarışan arkadaşaımız bulk sezonda 100 kılo oluyor.kılosunn 2 katı protein alacağına göre 100 kıloya göre değil.yani günlük 200gr değilde 80kg ma göre 160gr proteın alması lazım diye anladım

Bende tam olarak bunu anlamadım biraz açarmısın arkadaşım
Benim ileri surdugum fikre gore, gunluk protein alimi vucudun saf kutlesi (kas-kemik-organ) baz alinarak hesaplanilmali.

Ornek olarak; 80kg´da yarisan birisi yarisma zamani %5 yag sahibi diyelim. Bunun manasi 76kg saf kutle ve 4kg yag agirligi var. Bu kisi protein alimini 76kg uzerinden hesaplamali. Eger agirliginin 2 misli gr protein alacaksa 76kg x 2 = 152gr almali. Bulk zamani 100kg olunca bu 20kg ilave (en azindan ilk baslarda) tamamen yag ve su agirligi oluyor. Bu ilave agirligi beslemek luzumsuz. Bulk zamani 3-4 kg kas ilave etmek amaci varsa buna gore 76kg+4kg=80kg´ye gore protein alimini hesaplayabilir. Bu da LOKMANICEN´in dedigi gibi 200gr yerine 160gr´a tekabul ediyor.
Tabiiki bu kadar ince hesap yapmak gereksiz. 80kg´de yarisan kisi, yag orani cok dusuk oldugu icin 80kg uzerinden hesaplayip hem bulk hem define zamani 160gr kullanabilir. Bulk zamani protein miktarini arttirmak gereksiz.

Eger benim fikrim dogruysa, zaten diyet yaparken protein ihtiyaci daha fazla. Bulk zamani ihtiyactan cok kalori (ve karbonhidrat) alindigi icin protein ihtiyaci azaliyor.

lokmanicen
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen lokmanicen » Eylül 14th 2009, 09:51

bide forumda bir kerede en fazla 20gr alınır diyo benim bildiğim kadarıyla oda kıloya göre değişiyor.yanı 100kg olan bir adam 20grdan fazla protein alabilir bir defada

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Eylül 14th 2009, 10:09

yağ oranı ölçümü okadar kolay ve net değil vücut ogün susuzzsa oran artıyor değilse oran azalıyor yani o ölçüme göre hesaplamak çok doğru olmaz. yağsız kütle hesaplıyalım deniyor ama bu vücutta kemik de var organnlar da var yani bunlar da vücudun ayrılmaz paçcası sonuçta tıpkı yağ gibi...

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Eylül 14th 2009, 14:30

Tartisma basligimiza sadece konuyla ilgili yazisalim.Diger konuyla alakasiz yazilar silinmektedir....

bizonnn
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bizonnn » Eylül 14th 2009, 16:18

TRUST yazdı: yağsız kütle hesaplıyalım deniyor ama bu vücutta kemik de var organnlar da var yani bunlar da vücudun ayrılmaz paçcası sonuçta tıpkı yağ gibi...

öncelikle saygısızlık yapmaktan çekindiğimi sölemek isterim.
söylene ccevap olarak;
diğer organlarda ettir, onlarda kas içerir. onlarında yapıtaşı proteindir. kaslar gelişirken onlara bağlı olan organlarda gelişiyor. onlara hizmet edecek duruma geliyorlar. bu yüzden yağ harici herşey proteine ihtiyaç duyar.
(hatta yağ bile ihtiyaç duyabilir. örneğin, l-carnitini amino asit sayarsak yağı yakıt olarak kullanmasına yardımcı olması gibi)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 14th 2009, 22:49

lokmanicen yazdı:bide forumda bir kerede en fazla 20gr alınır diyo benim bildiğim kadarıyla oda kıloya göre değişiyor.yanı 100kg olan bir adam 20grdan fazla protein alabilir bir defada
Boyle bir iddiada bulunmadim. Dikkat edilirse, bir defada 20gr uzeri alinan proteinin ilave bir anabolik etkisinin gorulmedigini yazdim sadece. Birkac defa da yuksek miktarda protein aliminin hic bir zararinin gorulmedigini yazmistim. Yani 20gr'dan fazla protein alinabilir, ama gerekli degil.
Benim ileri surdugum fikirler dogru ise, 100kg saf kutle sahibi bir VG'ci 2gr/kg protein almak istiyorsa gunde 200gr protein almali. Bir defada yuksek miktarda proteinin kullanilabilmesi problemini azaltmak icin mumkun oldugu kadar cok ogun yemeli. Ideal olan 10 ogunde 20'ser gr protein almasi. Eger bu pratik degilse, 6 ogunde 30-35'er gr protein almali.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 14th 2009, 22:52

lokmanicen yazdı:bide forumda bir kerede en fazla 20gr alınır diyo benim bildiğim kadarıyla oda kıloya göre değişiyor.yanı 100kg olan bir adam 20grdan fazla protein alabilir bir defada
Boyle bir iddiada bulunmadim. Dikkat edilirse, bir defada 20gr uzeri alinan proteinin ilave bir anabolik etkisinin gorulmedigini yazdim sadece. Birkac defa da yuksek miktarda protein aliminin hic bir zararinin gorulmedigini yazmistim. Yani 20gr'dan fazla protein alinabilir, ama gerekli degil.
Benim ileri surdugum fikirler dogru ise, 100kg saf kutle sahibi bir VG'ci 2gr/kg protein almak istiyorsa gunde 200gr protein almali. Bir defada yuksek miktarda proteinin kullanilabilmesi problemini azaltmak icin mumkun oldugu kadar cok ogun yemeli. Ideal olan 10 ogunde 20'ser gr protein almasi. Eger bu pratik degilse, 6 ogunde 30-35'er gr protein almali.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 14th 2009, 22:56

2 mesaj icin ozur dilerim, gecen gun misericordia'nin basina gelen duruma ben de dustum. Ilerlemis yasima veriniz..

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir