Vücut Geliştirme de Ne kadar ve ne Sıklıkta Protein alınmalı

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Tuna
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen Tuna » Eylül 15th 2009, 22:24

Herkese merhaba,

Vücut geliştirme tarihine şöyle dönüp bir baktığımızda eskiden yapılanların günümüzde kesinlikle yanlış olduğunu, günümüzde yapılanların zaman zaman değişip zıt olduklarıyla yer değiştirdiklerini görmek mümkün..

Bugüne kadar kim ne yapmışsa kendini geliştirmeyi başarmış ha biraz fazla ha biraza eksik.. Sizin doğrunuz benim yanlışım olabilir, ve sizin yanlış dediğiniz şeylerle ben güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirim. Bu inanca warabilmek için çok düşünüp çalışmadım sadece etrafımdakileri izledim..

Proteine gelince, protein benim için tektir. herşey bir yana (karbonhidrat vitamin mineral yağ) protein bir yana. o benim başlı başına kaslarımın tahtına oturmuş sahibidir.fazlasını aldığımda karşılığını veririm, eksiğini aldığımda bi şekilde tamamlarım. Belkide protein miktarına göre endekslerim günümü ve antrenmanımı..

1 kg saf kas kütlesi yılda 1 büyük no-frost buzdolabı kadar yağ kütlesini yakma kapasitesine sahip.. işte benim anlayışım bu. biraz daha kas=biraz daha protein..

Not: Bunların hepsi kendi yaşayıp edindiğim tecrübelerimden kendi fikirlerim, kimse yazdıklarıma ilginç sorular yada açıklamar yapmadan fikrini paylaşsın lütfen.. Saygılar..

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Eylül 15th 2009, 23:10

Tuna Hocama katılıyorum. Protein sistemi oturmamışsa boşuna ağırlık kaldırıyor duruma düşüyoruz. Kaslar yenilenemöiyor, büyüme duruyor hatta atrofi (küçülme) yaşanıyor.
Vücudun protein çözümleme yeteneği bayağı bir genetik ama bence günde 5-6 öğüne yayılmış bir protein diyeti herkesin faydalanabileceği ve bünyeyi yormayan bir sistem. Vücutçular iştahı çok olan insanlar. Öğün sayısı azaldıkça öğün başına hayvani oranlarda yemeye başlıyoruz. Midenin-karnın büyümesi bence kimsenin pek istediği bir şey değil. Sadece plajda, havuzda değil, iyi bir vücutçu giysileriyle de (takım elbise dahil) burdayım demelidir.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Eylül 16th 2009, 09:15

bizonnn yazdı:
TRUST yazdı: yağsız kütle hesaplıyalım deniyor ama bu vücutta kemik de var organnlar da var yani bunlar da vücudun ayrılmaz paçcası sonuçta tıpkı yağ gibi...

öncelikle saygısızlık yapmaktan çekindiğimi sölemek isterim.
söylene ccevap olarak;
diğer organlarda ettir, onlarda kas içerir. onlarında yapıtaşı proteindir. kaslar gelişirken onlara bağlı olan organlarda gelişiyor. onlara hizmet edecek duruma geliyorlar. bu yüzden yağ harici herşey proteine ihtiyaç duyar.
(hatta yağ bile ihtiyaç duyabilir. örneğin, l-carnitini amino asit sayarsak yağı yakıt olarak kullanmasına yardımcı olması gibi)

estafurullah bizonnn saygısızlık falan sözkonusu değil tartışıp öğrenmeye doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Yanlız hatırladığım kadarıyla kaslarda ikiye ayrılıyor çizgili (biceps, quads vb) ve düz (kalp içorganlar vs.) kaslar. Düz kaslar organlar spor yaparak gelişmezler hatta belli bir yaştan sonra (büyüme durunca) yediğin şeylerden de gelişmezler. Onun için bu iki farklı kas grubunu aynı kefeye koymak doğru değil diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Asil Çeçen
VIP
VIP

Mesajgönderen Asil Çeçen » Eylül 16th 2009, 18:02

TRUST yazdı:
bizonnn yazdı:
TRUST yazdı: yağsız kütle hesaplıyalım deniyor ama bu vücutta kemik de var organnlar da var yani bunlar da vücudun ayrılmaz paçcası sonuçta tıpkı yağ gibi...

öncelikle saygısızlık yapmaktan çekindiğimi sölemek isterim.
söylene ccevap olarak;
diğer organlarda ettir, onlarda kas içerir. onlarında yapıtaşı proteindir. kaslar gelişirken onlara bağlı olan organlarda gelişiyor. onlara hizmet edecek duruma geliyorlar. bu yüzden yağ harici herşey proteine ihtiyaç duyar.
(hatta yağ bile ihtiyaç duyabilir. örneğin, l-carnitini amino asit sayarsak yağı yakıt olarak kullanmasına yardımcı olması gibi)

estafurullah bizonnn saygısızlık falan sözkonusu değil tartışıp öğrenmeye doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Yanlız hatırladığım kadarıyla kaslarda ikiye ayrılıyor çizgili (biceps, quads vb) ve düz (kalp içorganlar vs.) kaslar. Düz kaslar organlar spor yaparak gelişmezler hatta belli bir yaştan sonra (büyüme durunca) yediğin şeylerden de gelişmezler. Onun için bu iki farklı kas grubunu aynı kefeye koymak doğru değil diye düşünüyorum.

Kalp çizgili kastır ve büyüyebilir diye biliyordum.Yanlış mı bu?

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Eylül 17th 2009, 16:23

kalp büyür ama genelde istenen bir şey değil özellikle maratoncularda oluyor

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Eylül 17th 2009, 23:26

Bütün ağır sporlarda da kalp büyür ama bu zararlı bir şey değildir. Ağırlık kaldıran bir sporcunun kalbi kendi istese de istemese de büyüyecektir.
Hormonal ilaçlara da kalp (ve bütün organlar) büyür, yalnız bu tür doğal olmayan büyüme tehlikelidir.

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Eylül 25th 2009, 07:17

kalp büyür tabi ki.vucut büyüdükçe kalbin büyümesi gayet normal değil mi sonuçta kan pompalıyor.

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Eylül 25th 2009, 08:32

3 yıl kadar önce kardiolog prof.a sordum kalp tarafında ağrı var diye muhabbet açıldığında kalp büyümesinin genell itibariyle sağlıklı bir şey olmadığını kalp yetmezliği veya hipertansiyon gibi hastalıklar sonucu oluşabileceğini anlatmıştı. Belki belirli ölçüler içinde büyüme normaldir ama diğer zamanlar anormal olarak kabul ediyorlar.

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Eylül 25th 2009, 08:57

küçük kalması bence anormel.düşünsene 10 yasındaki kalp boyutunun su an olduğunu :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 25th 2009, 16:31

Egzersiz sebebiyle olusan kalp buyumesi (exercise induced kardiac hypertrophy) zararli degil.

Hastalik sebebiyle sol ventrikul duvarlarinda gorulen buyume (kalinlasma) ile karistirmamak lazim. Bu tip buyumede ventrikulun ic hacmi ve hareket kabiliyeti azaliyor ve kalp yetmezligi ve benzer sorunlar basliyor.

Egzersiz sebebiyle olan buyumede ise sol ventrikulun hem duvarlari hem de ic hacmi genisliyor. Boylece egzersiz sirasinda ihtiyac olan daha yuksek miktarda kanin pompalanmasi mumkun oluyor. Bu sekilde kalbi buyumus sporcularin dinlenirken de kalpleri daha iktisatli calisiyor; daha az kalp atisi ile ihtiyac olan dolasim temin edilebiliyor.

Yani, spor sebebi ile kalp buyumesi faydali birsey.

Kaynaklar
http://www.ebmonline.org/cgi/content/full/231/6/871
http://jama.ama-assn.org/cgi/content/ab ... f_ipsecsha
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9276 ... t=Abstract

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir