Optimumla ilgili.

Moderatör: murat tahan

fesih
Üye
Üye

Mesajgönderen fesih » Ocak 21st 2012, 12:19

kumsuz hocam biliyorum protein tozunun bir zararı yok fakat 10 paket 4.5 kg lik bitiridim diyorsun bu kadar yoğun kullanmak acaba hiçmi karaciğeri yormuyor?birde merak ettim bunların yanında sürekli creatinde kullandınızmı?cevabınız için şimdiden teşkkürler...

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Ocak 22nd 2012, 08:56

fesih bir sene de 45 kg benim ağırlığımdaki biri için çok değil.heleki iş hayatın istedğin miktarda et yemeğe vakit bulamıyorsan doğal olarak aldığın proteinin eksik kalmaması için kullanıyorsun.illaki karaciğer değerlerin yükseliyor.ki emin ol karaciğeri proteinden zorlayacak daha cok seyler var. ve kullanıyoruz.illaki yanında karaciğer koruyucular da alıyorum tabi ki.creatin kullanmıyorum gerek de duymuyorum

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 22nd 2012, 13:14

Protein fazlasinin (et-sut-bitki veya toz) karacigere-bobrege bir zarari yok. Saglikli bireylerde zaten bu organlarin gorevi protein sentezi yapmak ve nitrojen fazlasini atmak. Gereginden fazla protein alinmasinin tek mahsuru israf. Protein en pahali besin oldugu icin bosa para kaybi olur sadece.

Karaciger korumak icin n-acetyl cysteine (NAC) kullanilabilir. Bu hemen hemen her eczanede efervesan tablet olarak satiliyor. Yerli markalar cok daha ucuz oldugu icin tercih edilmeli. Eczanede NAC solunum yollarini acici olarak satiliyor, cogu eczaci NAC'in ana etkisi olan karacigeri koruyucu ozelliginden bihaberler. NAC diger solunum yolu acicilar gibi uyarici degil ve olumsuz yan etkisi yok.

fesih
Üye
Üye

Mesajgönderen fesih » Ocak 22nd 2012, 16:23

kış aylarında evimde nerdeyse poşetler dolusu nac birikir karaciğer koruyucu etkisi olduğunu bilmiyordum.olmazsa arada bir sırf bu etki için alırım..acaba kumsuz hocamda bunlardan mı kullanıyor... birde enginar ve devedikeni bitkisel kapsülleri var onlarında karaciğeri koruyucu etkisi olduğu söyleniyor...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 22nd 2012, 20:21

Milk thistle -Turkcesini bilmiyorum- denilen bir ot var, karaciger koruyucu diye satiliyor. NAC ile ayni isi goruyor ama yine de bence NAC kullanilmasi daha iyi. NAC eczanelerden alindigi icin hile-hurda yok. Fiyati da pahali degil. Bitkisel kapsullerin icerigi problemli olabilir ve fiyati pahali olabilir.

NAC karaciger zehirlenmelerinde (mesela yuksek miktarda parasetamol sebebiyle) dogrudan dolasima verilerek karaciger hasarini onluyor. Proteinin bu tip bir zarari olmadigi icin NAC falan gereksiz ama arada bir kullanmanin bir zarari olmaz en azindan.

fesih
Üye
Üye

Mesajgönderen fesih » Ocak 22nd 2012, 20:56

bende tam onu soracaktım eğer nac bu kadar karaciğere faydalıysa neden direk solunum yolu hastalıkları yerine karaciğer hastalıklarında da rahatlatma amaçlı kullanılmıyor mesela bir arkadaşımın akrabası sirozdu biraz rahatlayabilmesi için milk thistle (deve dikeni) kapsülü alıyorlardı ona doktorlar hiç nac tan bahsetmemiştiler...

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 22nd 2012, 21:12

Maalesef doktorlar her zaman herseyi bilmiyorlar. Protein gut yapar, karacigeri-bobregi mahveder diyen doktorlar var. Ya da agirlik calisirsan sarkarsin-olursun-mahvolursun diyenler...

NAC'in parasetamol zehirlenmesinde kullanildugunu bilen doktorlar bile koruyucu olarak da ise yarayacagini dusunemeyebiliyorlar. NAC ve milk thistle karacigeri dogrudan koruyan cok guclu glutathione adli antioksidanin hammaddesi. Glutathione karacigeri korumak icin en onemli antioksidan. Bu baglanti coook uzun yillardir kanitli ve biliniyor ama nedense yaygin olarak kullanilmiyor.

Hatta NAC'in solunum yollarina etkisi cok guclu de degil. Karacigere faydasi daha dogrudan ve daha guclu. Allah akil versin diyelim..

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Ocak 22nd 2012, 21:35

recetesiz veriliyor mu ki?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Ocak 22nd 2012, 23:18

Tabii ki. Zaten bu ilac degil supplement. Ingilterede supplement olarak satiliyor, eczanelerde yok. Turkiyede tam tersi eczanelerde satiliyor ama sadece aminoasit oldugu icin recete falan lazim degil.

magicarzouz
VIP
VIP

Mesajgönderen magicarzouz » Ocak 23rd 2012, 00:08

ksiren yazdı:Tabii ki. Zaten bu ilac degil supplement. Ingilterede supplement olarak satiliyor, eczanelerde yok. Turkiyede tam tersi eczanelerde satiliyor ama sadece aminoasit oldugu icin recete falan lazim degil.

''Agirlik calismayiniz.Bunun yerine daha baska sporlarla yonelin.Protein tozu zararlari saymakla bitmez.Oncelikle sarkma yapar.Zira bu sizde gelecek yillarda ciddi sorunlara yol acabilir.Yapay olarak yapilan hersey er ya da gec sarkacakttir.Bunun yerine yumurta yiyin'' diyen doktorlar var...

Insanlari yaniltan doktorlarin alayina nefret!

“Optimum Nutrition” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir